Dziesięć rzeczy, które mówią o wyborach więcej niż niejedna analiza

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego (Adam Guz / GALLO IMAGES)

Znakomity wynik Pawła Kukiza, Andrzej Duda przed Bronisławem Komorowskim, absolutna porażka kandydatów lewicy - sondażowe wyniki wyborów przyniosły wiele zaskoczeń. Były one komentowane przez dziennikarzy i politologów, a także - mniej poważnie - przez internautów. Wybraliśmy dziesięć celnych wypowiedzi, memów, cytatów i faktów, które - naszym zdaniem - najlepiej podsumowują wynik wyborów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. Szok w sztabie Komorowskiego

Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz w sztabie Bronisława Komorowskiego. Reżyser wystąpił niedawno w klipie wyborczym prezydenta, zachęcając do głosowania na kandydata.

9 rzeczy o wyborachfot. Adam Guz / GALLO IMAGES

2. Wynik Janusza Korwin-Mikkego rozczarowaniem? Nie dla niego

- Czy jest pan rozczarowany swoim wynikiem w wyborach? - pytała Monika Olejnik Janusza Korwin-Mikkego tuż po podaniu wyników exit poll. - Mam prawie 100 tys. głosów więcej niż PSL i SLD razem - odparł polityk. - Te dwie partie już odeszły do lamusa historii, młodość idzie - powiedział.

HTML5 Iconfot. Franciszek Mazur

Stwierdzenie Korwin-Mikkego o tym, że ma więcej głosów niż PSL i SLD razem, zostanie prawdopodobnie zrewidowane przez ostateczne wyniki wyborów. Jednak faktem pozostaje, że sam Korwin-Mikke otrzymał więcej głosów niż kandydaci SLD oraz PSL oddzielnie, a nawet Ogórek i Jarubas razem tylko nieznacznie wyprzedzą lidera partii KORWiN

3. "Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał"

- Zwycięstwo Dudy polega na tym, że wygrał - stwierdził Aleksander Kwaśniewski, kiedy Monika Olejnik prosiła go o komentarz. Za tym pozornym truizmem kryje się jednak celne podsumowanie wyniku wyborów. Zwycięstwo Dudy w pierwszej turze było zaskakujące, jednak nie osiągnął bardzo dużej przewagi. W ostatecznych wynikach może ona wynieść niewiele więcej niż 1 proc.

9 rzeczy o wyborachfot. Sławomir Kamiski / Agencja Gazeta

Jak zwracał uwagę Daniel Passent na swoim blogu, "sukces Dudy jest także sukcesem Prawa i Sprawiedliwości, bo 34,8 proc. to mniej więcej tyle, ile wynosi poparcie dla PiS, jest ono bardzo stabilne"

4. W ilu JOW-ach wygrałby Kukiz?

W związku z ogromnym wyborczym sukcesem Pawła Kukiza w mediach i internecie rozgorzała dyskusja o jego sztandarowym postulacie. Jest nim wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, czyli w skrócie JOW-ów.

9 rzeczy o wyborach

Kukiz uważa, że taka ordynacja wyborcza "zmieni system" polityczny, pozwoli na dostanie się nowych partii do Sejmu i zwiększy odpowiedzialność polityków wobec wyborców. Jednak, jak pokazują przykłady z innych państw, JOW-y nie sprzyjają małym partiom.

Skąd sukces Kukiza? Tu nie chodzi o JOW-y. "Gdyby spytać o nie jego wyborców...">>>

Pokazuje to też mapa wyników wyborów, która pojawiła się w internecie krótko po podaniu wyników. Pokazuje ona, że Kukiz, pomimo 20-procentowego poparcia, nie wygrałby w żadnym z okręgów. Ostateczne wyniki pokazują, że tylko w jednym z powiatów Kukiz zdobył więcej głosów niż Duda lub Komorowski.

9 rzeczy o wyborach

5. "Tej siły nic już nie powstrzyma"

Komentatorzy zwracają uwagę, że liderzy partii, które źle wypadły w wyborach, powinni pójść w ślady brytyjskich polityków. Tam, po przegranej w wyborach parlamentarnych, trzej liderzy partii zrezygnowali z przywództwa. Nic nie wskazuje na to, żeby Leszek Miller czy Janusz Palikot zamierzali zrezygnować z szefowania swoim partiom.

9 rzeczy o wyborach

Zdjęcie wyglądających na załamanych Leszka Millera i Janusza Palikota, którzy siedzą na ławach sejmowych, jest jednym z wielu internetowych memów bezlitośnie podsumowujących fatalne wyniki lewicy.

memy, wybory 2015fot. hipsterski maoizm

Dobitnymi komentarzami do powyborczej sytuacji na lewicy są też dramatyczny wpis Janusza Palikota na Facebooku: "Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie wspaniale. /JP" oraz fakt, że 2,4 proc. Magdaleny Ogórek to najgorszy wynik lewicy od 1930 roku.

6. Na wsi Kukiz siedmiokrotnie lepszy niż kandydat PSL

PSL, jako partia ludowa, tradycyjnie osiągało dobre wyniki na wsi. To nie udało się kandydatowi PSL Adamowi Jarubasowi. Jak wynika z sondażu exit poll, Jarubas otrzymał na wsi tylko 2,6 proc. głosów. Jak zwraca uwagę Leszek Balcerowicz, dużo lepszy wynik osiągnął Paweł Kukiz - zagłosowało na niego aż 18,5 proc. wyborców na wsi.7. "Zostawić tylko na chwilę samych"

Jednym z najbardziej popularnych memów, które pojawiły się po podaniu sondażowych wyników wyborów, jest zdjęcie Donalda Tuska, na którym były premier i lider PO chowa twarz w dłoniach. Na zdjęciu umieszczono napis: "Zostawić tylko na chwilę samych".

9 rzeczy o wyborachFot. Facebook.com/dziennik.metro

Wybory prezydenckie były pierwszymi od czasu objęcia przez Tuska stanowiska przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk nie jest aktywnie zaangażowany w politykę w Polsce, ale śledzi wydarzenia w kraju. Jednak z jego komentarzy wynika, że mógł lekceważyć przeciwników Komorowskiego. Po tym, jak odbyła się debata wyborcza bez udziału urzędującego prezydenta, Tusk napisał na Twitterze: "śmiała teza, ale zaryzykuję: mecz trochę lepszy od wczorajszej debaty"8. Najgorszy wynik SLD w historii

- To totalna klęska SLD, to armageddon. Uzyskali najgorszy historycznie wynik lewicy od 1930 roku, od wyborów brzeskich - mówi w TOK FM dr Maciej Gdula z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.SLD zebrało serię ostrych komentarzy wieszczących koniec partii po fatalnym wyniku Magdaleny Ogórek. Skalę klęski partii, która kiedyś rządziła Polską, obrazuje porównanie wyniku Ogórek do poprzednich kandydatów SLD.

Pięć lat temu Grzegorz Napieralski otrzymał 13,68 proc. głosów, a dziesięć lat temu popieranego przez SLD Marka Borowskiego wybrało ponad 10 proc. głosujących. Wcześniej, przez dwie kadencje z rzędu, rządził Aleksander Kwaśniewski. Nawet tuż po przemianach ustrojowych, w 1990 roku, popierany przez SdPR Włodzimierz Cimoszewicz uzyskał prawie 10 proc. głosów.

9. Sztab PBK jedną z najpopularniejszych fraz na Twitterze

"Panie Prezydencie niech pan na 2 tygodnie stanie się szefem swej kampanii i sobą" - napisał na Twitterze Waldemar Kuczyński. Jest on jedną z wielu osób zwracających uwagę na błędy sztabu Komorowskiego. Pokazuje to m.in. fakt, że fraza "sztab PBK" była na Twitterze jedną z najczęściej dziś wspominanych. "Sztab PBK nic nie rozumie" - komentowano.Sztab wyborczy prezydenta krytykował także specjalista od wizerunku Piotr Tymochowicz. "Prezydent albo zmanipulowany do reszty przez Tyszkiewicza (szef sztabu Komorowskiego - red.) z PO albo bardzo chory i nieświadomy ostatnich zdarzeń" - napisał na Tymochowicz Facebooku

10. Reakcja Kukiza na wynik wyborów? Odśpiewał hymn

O godz. 21, po tym jak ogłoszono sondażowe wyniki wyborów, Paweł Kukiz odśpiewał hymn narodowy przy akompaniamencie skrzypiec. Taka reakcja doskonale wpisuje się w wizerunek Kukiza jako kandydata autentycznego i patrioty.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Sędzia Wiesław Kozielewicz Sędzia PKW barwnie o pracy komisji obwodowych: Nawet 9 Herkulesów zamiast "leśnych dziadków", by nie podołało
 • Andrzej Duda rozdaje kawe Duda: JOW-y? Trzeba przedyskutować
Komentarze (42)
Dziesięć rzeczy, które mówią o wyborach więcej niż niejedna analiza
Zaloguj się
 • 31.februarius

  Oceniono 80 razy 32

  11. 15 milionów obywateli Polski ma w d..ie, kto będzie jej głową!
  "System" traci legitymację!!!

 • ojciec.krzesny

  Oceniono 47 razy 31

  Ta mina Wajdy przejdzie do historii, dziadek jest w absolutnym szoku i nie wie co się dzieje. Nie on jeden nie ma pojęcia o realiach kraju w którym żyje.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 99 razy 29

  No dobrze, ale tak na prawdę to co Pan chce zmienić panie Kukiz ?
  Nie wystarczy chyba twierdzić, ze wszyscy powinni być młodzi , piękni i bogaci, a politycy powinni tylko działać z pobudek patriotycznych bez wynagrodzenia, a Naród mógł by ich odwoływać jak by nie spełnili jego żądań. Wszelkie ważne decyzje podejmowano by w drodze referendów. Jednym słowem kompletna utopia i uj upa i kamieni kupa oraz do kompletu burdel do kwadratu...z przeproszeniem burdeli gdzie jest porządek.

 • aksux

  Oceniono 30 razy 24

  hm.. W. Cimoszewicz w 1900????

 • tomq12

  Oceniono 58 razy 22

  Wajda ma minę jak na zdjęciach z Korei Płn. Wódz nie wygrał? Nie spodziewałem się żeby ten człowiek był tak otumaniony Komorem. Co za tępota.

 • jego_eminencja

  Oceniono 67 razy 21

  Wajda , szczena mu opadla, to naturszczyk jezeli chodzi o aktorstwo, hehe, a Penderecki dostal rozwolnienia

 • herr7

  Oceniono 32 razy 18

  "Przypadkowe społeczeństwo" znowu zawiodło oczekiwania?

 • jego_eminencja

  Oceniono 66 razy 14

  i co teraz Wajdo? napisz Komorowskiemu jakis scenariusz, haha, naucz go dykcji, Komorowski otoczony rezyserami i aktorami i nikt mu nie powiedzial o dykcji? i zeby nie byl taki wyniosly, ze bufonada dobra jest na spotkaniu przy flaszce z szogunem a do wyborców trzeba mówic z pokorą i szacunkiem

 • komercjuszek

  Oceniono 21 razy 11

  " (...) tylko w jednym z powiatów Kukiz zdobył więcej głosów niż Duda lub Komorowski."
  Błąd. Kukiz wygrał w dwóch powiatach, autorzy zapomnieli o powiecie londyńskim :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje