Wybory prezydenckie 2015. Zagraniczne media: "Nijaka kampania Komorowskiego", "Zwiastun zmiany warty"

Wybory prezydenckie 2015. "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy" - komentuje "Financial Times". "To zwiastun zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy w "The Wall Street Journal".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda z poparciem 34,5 proc. - wynika z badania late poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Kandydat PiS zmierzy się w II turze wyborów z Bronisławem Komorowskim. Urzędujący prezydent otrzymał 33,1 proc. poparcia. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z wynikiem 20,5 proc. Jak komentują te wyniki światowe media?

Wybory prezydenckie 2015. Na kogo przeszły głosy stracone przez Komorowskiego?

"FT": Platforma Obywatelska może stracić władzę

O "nijakiej" kampanii Bronisława Komorowskiego wspomina "Financial Times". Autor artykułu, Henry Foy, zauważa, że to pierwiosnek październikowych wyborów parlamentarnych, w których "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy, pomimo dwóch kadencji rządu, podczas których polski wzrost gospodarczy znacznie wyprzedził pozostałe kraje Unii Europejskiej i uczynił z Polski wschodzącą siłę polityczną".

"Deutsche Welle": Zaskakujące wyniki

"Zaskakujące wyniki exit poll" - czytamy w "Deutsche Welle". Według autora publikacji Komorowski, który odebrał wstępne wyniki jako "poważne ostrzeżenie dla tych, którzy chcą rozsądnej Polski", skupił swoją kampanię wyborczą na bezpieczeństwie narodowym, "licząc na strach ludzi wobec Rosji i kryzysu na Ukrainie".

Wybory 2015. Zmiana w jednym z województw. Komorowski "wziął" jednak Górny Śląsk

"WSJ": Zmiana straży?

"Zwycięstwo [Dudy] może być zwiastunem zmiany warty w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy na portalu "The Wall Street Journal". Autor diagnozuje, że przegrana Komorowskiego, mimo początkowego 60-procentowego poparcia, wiąże się ze słabą kampanią i wielością kontrkandydatów. "Obóz rządzący, włączając Komorowskiego, prowadzi umiarkowaną politykę zagraniczną Polski, zachowując bliskie relacje z zachodnimi sojusznikami, jednocześnie próbując podtrzymać kanał komunikacji z Rosją. Z kolei konserwatywny PiS chce bardziej twardej pozycji wobec Moskwy, jak i Berlina" - czytamy.

NTV: Żółta kartka dla Komorowskiego

"Polacy pokazali Komorowskiemu żółtą kartkę" - czytamy na portalu rosyjskiej prorządowej telewizji NTV. "Eksperci uważają, że na rezultacie Komorowskiego zaważyła jego antyrosyjska polityka w odniesieniu do sytuacji na Ukrainie. Nie tak dawno prezydent nazwał moskiewską paradę z okazji Dnia Zwycięstwa demonstracją potencjalnej agresji. Oprócz tego, w czasie przedwyborczej gorączki, wezwał straż graniczną do podjęcia środków w przypadku pojawienia się w Polsce zielonych ludzików".

Czytaj więcej o komentarzu NTV >>O tajnikach politycznych salonów przeczytasz w tych książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (147)
Wybory prezydenckie 2015. Zagraniczne media: "Nijaka kampania Komorowskiego", "Zwiastun zmiany warty"
Zaloguj się
 • mercury_staff

  Oceniono 276 razy 92

  Ale się uśmiałem z tej gospodarki, tak złodzieje z PO może i zarabiają ale obywatele biedują więc precz z PO-wską sitwą!

 • mercury_staff

  Oceniono 149 razy 81

  Z tym artykułem na Hel koniom te bzdury wciskać, kwitnąca gospodarka z chińskimi zarobkami, aż mi się nuż w kieszeni otwiera jak czytam takie bzdury.

 • 29elmi

  Oceniono 118 razy 78

  Panie Bul, W ciagu ostatnich lat ucieklo z Syrii 3 mln obywateli, z Polski rowniez. to podsumowanie waszych rzadow.

 • dziadekjam

  Oceniono 100 razy 72

  Wybory prezydenckie 2015. "Platforma Obywatelska może stracić władzę nad szóstą gospodarką Europy" - komentuje "Financial Times". "To zwiastunem zmiany straży w największej wschodzącej gospodarce Unii Europejskiej" - czytamy w "The Wall Street Journal".
  ==================================================================
  Wygląda na to, że społeczeństwo polskie mniej optymistycznie widzi Polskę niż obserwatorzy z zewnątrtz, którzy de facto nie znają polskiej codzienności.

 • kapaszatka

  Oceniono 96 razy 58

  Komorowski = PO

  To się zapytam:

  1) Ile % wzrósł stosunek umów śmieciowych do etatów w gospodarce przez 8 lat rządów PO?

  2) Ile problemów PO pozbyła się na rzecz "niewidzialnej ręki rynku" która dusi obywateli - oddaje się jej służbę zdrowia, edukację, wszystko za co odpowiada państwo.

  3) Jak zareagowało PO/Komorwski na problem 700 tysięcy rodzin umoczonych w kredyt CHF? Małżeństwa, ich rodzice, nazbiera się z 2 miliony wyboróców zainteresowanych tematem. Jakiś czas temu większość z nich była za PO, ale te ich olało. No to mamy skutki, tym bardziej że widać w innych krajach działania w sprawie problemu CHF.

  4) Symulowanie działań i lobbowanie banksterki daje efekty które można opisać "ch... d... i kamieni kupa".

  5) Ilu ludzi zdecydowało się wrócić z emigracji dzięki rządom PO? A ilu wyjechało na zawsze?

  Siądźcie panowie z PO przy ośmiorniczkach i winie, i pomyślcie co można do jesieni zrobić by wyborcy do was wrócili? Frankowcy czekają na sensowną propozycję, na razie jej nie usłyszeli.

 • artur-borubar

  Oceniono 58 razy 46

  Ciekawe dlaczego Wybiórcza pisze o "prorządowej rosyjskiej telewizji NTV". Jakoś o sobie nie piszą "prorządowa Gazeta Wyborcza", a de facto niczym się od nich nie różnią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX