Bronisław Komorowski wziął udział w pierwszym w Polsce hangoucie na żywo. "Umowy śmieciowe są regułą. To złe"

Bronisław Komorowski był gościem pierwszego w Polsce hangoutu z kandydatami na prezydenta, który odbył się w naszym newsroomie. - Będę dążył do tego, by umowy śmieciowe były wyjątkiem, a nie regułą. Jest inaczej. I to jest złe - mówił prezydent. Nie powiedział natomiast, czy podpisze ustawę o związkach partnerskich. Hangout, czyli wideorozmowę na żywo, Gazeta.pl zorganizowała we współpracy z Google i MamPrawoWiedziec.pl.

Polub i bądź na bieżąco!

W pierwszej części hangoutu Komorowski odpowiadał na pytania o bezpieczeństwo. Jego zdaniem zasadniczą dla Polski kwestią jest wzmocnienie aktywności NATO na Wschodzie i podnoszenie wydatków na obronność, które obecnie wynoszą 2 proc. budżetu: - Inne kraje podążają za naszym przykładem i robią to samo. To sygnał dla Rosji, że całe NATO, na Wschodzie i na Zachodzie, dostrzega zagrożenia i reaguje.

- Terroryzm nie zagraża Polsce bezpośrednio, ale na zasadzie solidarności i wzajemności uczestniczymy w operacjach, które są odpowiedzią na takie zjawiska - mówił Komorowski prowadzącemu rozmowę Adamowi Ozdze, dziennikarzowi TOK FM.

Część 2: młodzi Polacy. Komorowski: Liczba wyjeżdżających zmalała 8 razy

Część druga naszej wideorozmowy dotyczyła problemów młodych Polaków - tu pytania zadawał Jakub Krupa, dziennikarz w Londynie: - Co możemy zrobić, żeby Polacy chcieli i mogli zostawać w kraju?

- Jest bardzo duży postęp zarówno ws. zmniejszenia skali emigracji i bezrobocia, szczególnie wśród młodych. Apogeum wyjazdów z Polski przypadło na lata 2005-2007, różnica między wyjeżdżającymi a przyjeżdżającymi wynosiła wówczas ponad pół miliona ludzi rocznie. Udało się zmniejszyć tę liczbę ośmiokrotnie! - zaznaczył Komorowski.

Komorowski: Umowy śmieciowe powinny być wyjątkiem

- Każdy młody człowiek ma prawo szukać szans gdzie indziej. Ale chciałoby się, żeby szukał ich nie na zasadzie poczucia, że tu nie ma żadnych możliwości. Polska się rozwija i coraz więcej ludzi ma te możliwości - zaznaczył prezydent.

Komorowski jako pozytywne zmiany wprowadzone w czasie jego prezydentury wymienił m.in. ulgi podatkowe dla ponad miliona rodzin oraz prace nad kartą młodego przedsiębiorcy, ułatwienia w łączeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych czy uregulowanie kwestii umów śmieciowych. - Będę dążył do tego, żeby tego rodzaju umowy - nazywane nieładnie śmieciowymi - były wyjątkiem, a nie regułą. Takie było ich założenie, ale stało się inaczej. I to jest złe - podkreślił.

Nocne wilki w Polsce. "Rząd rozważa, co robić"

Jeden z naszych czytelników spytał prezydenta, czy przez Polskę powinni przejechać rosyjscy motocykliści z proputinowskiej grupy Nocnych Wilków. - To bardziej pytanie do rządu, który ma w tej kwestii narzędzia. Rozmawiałem dziś z panią minister spraw wewnętrznych: rząd zastanawia się, jak zareagować. Na razie jest zbyt wiele niewiadomych: czy będą mieli wizy niemieckie, czy europejskie wydane w Niemczech? To zasadnicza różnica - mówił prezydent.Jak dodał, nasze państwo "nie da się zastraszyć": - To na pewno nie jest inicjatywa turystyczna, motocyklowa, tylko polityczna. Trzeba poczekać, na jakiej formalnej podstawie oni chcą wjechać. Sam zakaz wjazdu może być jednak powiązany z eskalacją zachowań drugiej strony.

Związki partnerskie: "Nie ma ustawy - nie odpowiem"

Kolejne pytanie czytelnika dotyczyło związków partnerskich: czy Komorowski jako prezydent podpisze ustawę, która je zalegalizuje? - Nie ma powodu, by ustosunkowywać się do czegoś, czego nie ma - odpowiedział prezydent. - Ale mamy tutaj tryb przypuszczający - dopytywał prowadzący. - Jaki sens jest w polityce mówić o trybie przypuszczającym? - odpowiedział Komorowski.

Część 3: internet. "Edukacja nie do końca zadziała..."

Trzecim blokiem tematycznym były nowe technologie, m.in. to, jak edukować najmłodszych ws. nowych technologii. - Jest takie przekonanie, że edukacja może rozwiązać wszystkie problemy. Obawiam, się, że nie do końca, ale to nie oznacza, że nie należy stawiać na edukację. Ryzyko niebezpieczeństw związanych z internetem, zwłaszcza dotyczących dzieci, powinno się ograniczać chyba głównie poprzez edukowanie rodziców - mówił Komorowski. Jak dodał, również dzieci powinny być uwrażliwiane i edukowane "być może również w szkołach". 

Część 4: przedsiębiorczość. "Mój cel? 10. pozycja Polski w UE"

Ostatni blok tematyczny dotyczył przedsiębiorczości: innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki, udziału w niej kobiet i młodych. Pobudzanie innowacyjności polskiej gospodarki to już fakt. Moim celem jest to, by w ciągu najbliższych 10 lat Polska uzyskała co najmniej 10. pozycję pod względem innowacyjności w UE. Temu mają służyć przepisy podatkowe preferujące innowacyjne firmy, a także otwieranie naszych uniwersytetów na współpracę międzynarodową - mówił Komorowski.

Na zakończenie wideospotkania prezydent odpowiedział też na oryginalne pytanie internauty. - Czy jest pan szczęśliwym człowiekiem? - chciał wiedzieć czytelnik. - Czuję się człowiekiem spełnionym pod wieloma względami, ale to nie jest kres mojej aktywności. Mam poczucie, że w coraz większym stopniu szczęścia trzeba szukać w różnych formach aktywności na rzecz innych, nie tylko siebie samego. A jakąś formą szczęścia jest to, że można robić coś dobrego dla innych - odpowiedział Komorowski.

Pytania naszych gości i czytelników

Hangout z prezydentem mogliście obejrzeć na żywo na Gazeta.pl oraz na kanale Gazeta.pl w serwisie YouTube. Komorowskiego przepytywali: o bezpieczeństwo - dr Ewa Modrzejewska z MamPrawoWiedziec.pl, o przedsiębiorczość - Kamila Sidor z Geek Girls Carrots, o młodych - Jakub Krupa, aktywista polonijny w Londynie, oraz o internet - Przemysław Pająk, twórca Spider's Web.

Bronisław Komorowski odpowiadał także na pytania naszych czytelników. Z pytań umieszczonych na Facebooku, Google+ i Twitterze z hashtagiem #HangoutPBK wybraliśmy te najciekawsze i najcelniejsze, po czym zadaliśmy je prezydentowi.

Czym jest hangout?

Hangout na żywo to technologia wideorozmów Google. W podobnych wideodyskusjach uczestniczyli politycy i ważne osobistości z całego świata, m.in. papież Franciszek, Angela Merkel i Barack Obama, który w hangoutach brał udział już kilka razy.

My do wideowywiadów realizowanych w technologii Hangout postanowiliśmy zaprosić kandydatów na prezydenta. Chcieliśmy, żeby wystąpili na żywo i mówili o swoich poglądach bez powtarzania ujęć i sztabu doradców za plecami. Przenosimy debatę prezydencką bliżej Was, tak by politycy odpowiadali na pytania, które ich zaskoczą - Wasze pytania. Nie bójcie się pytać. To Wasz głos.

W przyszłym tygodniu w organizowanym przez nas wideospotkaniu weźmie udział kandydat PiS Andrzej Duda. O kolejnych hangoutach będziemy informować na bieżąco. Bądźcie z nami!

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (624)
Bronisław Komorowski wziął udział w pierwszym w Polsce hangoucie na żywo. "Umowy śmieciowe są regułą. To złe"
Zaloguj się
 • keyne

  Oceniono 939 razy 789

  Nie lubię fejsa, nie mam tweetera. Ale chciałabym zadać pytanie o ustawę, którą próbowano przepchnąć pewnej nocy umożliwiającą sprzedaż lasów państwowych w prywatne również zagraniczne ręce. Czy pan prezydent może wyjaśnić? (Rosjanom również sprzedamy?) Czy ktoś mógłby takie pytanie zadać za mnie?:) Z góry dziękuję.

 • clamcay

  Oceniono 549 razy 499

  Bronisław od lat nie zorganizował typowej konferencji prasowej, nie rozmawiał z niezależnym dziennikarzem, ucieka od debat, a nawet jest izolowany na wiecach wyborczych. Pozdrowienia dla żony czyta z kartki...

  Teraz Gazetka będzie mnie przekonywać że mogę zadać Bronisławowi dowolne pytanie, a on szczerze odpowie? Pozwolę sobie pozostać sceptyczny.

 • kalasanty18

  Oceniono 596 razy 472

  Hangout??? Oj wy pomyleńcy i wy chcecie żeby ludzie szli na wybory??? Co to za kretyński język???

 • kostuh

  Oceniono 459 razy 419

  Mam 4 pytania za BILION złotych za najbliższe 5 lat.
  1) Co Pan prezydent zrobi aby ograniczyć skalę wyłudzeń VAT- 45 mld zł rocznie-225 mld zł w kadencji. Tak abym ja szary obywatel przy każdych zakupach mógł płacić VAT 15% a nie 23% a nie dokładał do każdych zakupów 8% bo państwo nie może sobie poradzić oszustami. Co pan z tym zrobił przez poprzednie 5 lat?

  2) Co Pan prezydent zrobi aby cały podatek dochodowy -PIT nie szedł na utrzymanie przywilejów-głównie emerytalnych kilku grup zawodowych. 40 mld zł -200 mld na kadencje. Dlaczego podpisał pan ustawę która zabiera 6,5 mld zł obywatelom i daje je do kieszeni górnikom? Boi się pan palonych opon w Warszawie?

  3) Co Pan prezydent zrobi aby zatkać dziurę w FUS-56 mld zł-280 mld zł na kadencje? Czy rozsądne jest zadłużać państwo aby wypłacać zbyt wysokie emerytury? W takiej sytuacji demograficznej pożyczamy 56 mld zł aby dołożyć emerytom a nie robimy praktycznie nic aby zwiększyć przyrost naturalny i zatrzymać młodych w kraju.
  Jak Pan zmniejszyłby dziurę w FUS
  a) podniesieniem składki ZUS?
  b) podniesieniem wieku emerytalnego?
  c) obcięciem emerytur lub/i zmianą zasad waloryzacji
  d) Dalej rządził "na krechę" i zadłużał Polskę.
  e) inaczej...jak?

  4) Pierwszy pakiet klimatyczny kosztował Polskę od 250-do 400mld zł. Ile kosztuje drugi i czy jest Pan za jego wprowadzeniem.

 • pikkollo

  Oceniono 413 razy 371

  Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że prowadzona przez państwo polityka prorodzinna jest najlepsza w historii Polski
  www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polityka-prorodzinna-najlepsza-w-historii,34,0,1755426.html
  Panu Prezydentowi zapewne nikt nie powiedział że Polska ma jeden z najniższych wskaźników dzietności na świecie i że nie jest to spowodowane bogactwem Polaków.
  Mam tylko jedno pytanie do pana prezydenta - czy osoba nie znająca realiów życia w Polsce albo świadomie je pomijająca, powinna nadal pełnić najwyższy urząd w państwie ?

 • niedlapoprawnosci

  Oceniono 352 razy 324

  Czy mi się wydaje czy GW, a portal gazeta.pl ostatnio stał się tubą medialną Prezydenta i za jego sztab stara się robić kampanię? Już mdli od tych codziennych laurek... Może niech już gazeta.pl przemianuje się na komorowski.pl to będzie wszystko jasne.
  Ps. Szczerze mówiąc nic do Prezydenta nie mam, ale skutecznie mnie do niego zniechęciliście. Dzięki.

 • radunchev

  Oceniono 264 razy 220

  Co to jest za slowo HANGOUT! Nie wiem, Hillary bedzie uczestniczyła w tym hangaucie? Nie mozna uzyc slowa debata? Jak juz chcecie byc tacy amerykanscy, to nawet tam nie mowi sie Hang out tylko Presidential Debate.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX