Wybory prezydenckie 2015. Ogórek w nowym spocie przypomina, jak skutecznym narzędziem dysponuje prezydent i jak łatwo z niego skorzystać [WIDEO]

Wybory prezydenckie 2015. Magdalena Ogórek, kandydatka SLD, która startuje w wyborach pod hasłem "Polska od nowa", powraca do tematu zmiany prawa. W najnowszym spocie przekonuje, że najważniejszym motorem dla gospodarki powinno być nowe prawo podatkowe. I przekonuje, że ma sposób, by je szybko zmienić.
POLUB NAS
Magdalena Ogórek chce zacząć od początku, czyli od napisania nowego prawa podatkowego. Jej zdaniem rząd powinien to już dawno zrobić, ale skoro przez tyle lat nic nie zrobił, to inicjatywa leży po stronie prezydenta. Głowa państwa, korzystając z prawa do inicjatywy ustawodawczej, najpierw musi powołać rodzaj komisji ekspertów, która napisze nowe prawo podatkowe - przekonuje kandydatka Sojuszu i dodaje, że tak przygotowany projekt złożyłaby w Sejmie.

Wybory 2015. Skuteczna broń prezydenta

Ale co zrobić, by Sejm zajął się tym projektem w trybie pilnym? I tu Ogórek przypomina, jak mocną bronią dysponuje prezydent, "żeby zwrócić uwagę Sejmu na potrzeby obywateli i wskazać priorytety".

"Jako prezydent poinformowałabym Sejm, iż do czasu rozpatrzenia gotowego i priorytetowego dla gospodarki projektu wszystkie inne ustawy będą wetowane i nie ma sensu ich składać" - wyjaśnia w swoim spocie Magdalena Ogórek.

Kandydatka SLD po raz kolejny przypomina też, że prawo musi być proste, wtedy będzie dla obywatela. "Prawo jest dla obywateli i jeżeli obywatel nie może go zrozumieć, to znaczy, że jest źle napisane" - argumentuje Ogórek. Według kandydatki SLD rozwój Polski najbardziej hamuje prawo gospodarcze, a w szczególności prawo podatkowe. "Nasz system podatkowy jest zły i należy do najgorszych w Europie" - powtarza Ogórek.

Magdalena Ogórek: "Prawo podatkowe jest niespójne i dowolnie interpretowane"

Na poparcie swoich argumentów przywołuje przykład ruchu Niepokonanych, ludzi, którzy przez błędy urzędników, nieprzyjazne przepisy prawa podatkowego stracili często dorobek życia. Ogórek wskazuje, że prawo podatkowe w Polsce jest niespójne i dość dowolnie interpretowane czy wręcz sprzeczne.

"Jeśli w jednym mieście urzędnik raz zinterpretuje, iż od jakiejś transakcji nie ma np. VAT-u, to wówczas całe grupy firm przerejestrowują się do tego miasta, gdyż wiedzą, że urzędnik sobie nie zaprzeczy i każda następna interpretacja będzie podobna" - mówi Magdalena Ogórek.

Na koniec kandydatka Sojuszu raz jeszcze wskazuje na szkodliwość niejasnego prawa, które likwiduje miejsca pracy, łamie życie, doprowadza do bankructw obywateli. "To jest całkowicie niezgodne z moralnością, etyką, konstytucją i interesem państwa" - podsumowuje.

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, obok Magdaleny Ogórek startują: ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski (z poparciem PO), Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, Janusz Korwin-Mikke (ugrupowanie KORWiN), muzyk Paweł Kukiz, Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) oraz reżyser Grzegorz Braun.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (190)
Wybory prezydenckie 2015. Ogórek w nowym spocie przypomina, jak skutecznym narzędziem dysponuje prezydent i jak łatwo z niego skorzystać [WIDEO]
Zaloguj się
 • skuba2

  Oceniono 126 razy 92

  A mnie się ta koncepcja podoba! Pomysł z wetowaniem kapitalny, a prawo w Polsce (nie tylko podatkowe) powinno być zrozumiałe dla obywatela który skończył gimnazjum i w swych głównych zarysach nauczane w szkole! To nie jest czarna magia i wiedza tajemna, skoro ma dotyczyć wszystkich!

 • anzimonek

  Oceniono 131 razy 77

  Kurczę, to mi się podoba. Chyba spuszczę w klozecie obydwu murowanych kandydatów...to daje przynajmniej jakiś świeży powiew, choćby dlatego że daje nadzieję, iż jest możliwe inne myślenie. Spuśćmy jeszcze w najbliższych wyborach parlamentarnych wszelkich kandydatów etosowych, styropianowych, rolniczych i świętojebliwych .... i może mamy jeszcze szansę?

 • skasowana

  Oceniono 94 razy 68

  Ale w ogóle to mię się podoba.

  Madzia, Ty zaproponuj ze w ramach tego swojego pomysła-na-szantażyk złożysz projekt ustawy dot. wypowiedzenia konkordatu. I zadziałasz jak obiecujesz. Jak to usłyszę w jakimś spocie, otwartym tekstem - słowo daję - masz mój głos :P (i jeszcze cztery sztuki zawlokę i dopilnuję)

 • garypayton.hof

  Oceniono 97 razy 59

  blady strach pada na hufce POPiSowe, bo podczas gdy Komorowski i Duda plotą głupooty i licytują się na to, kto większym zdrajcą narodowym - pani doktor Ogórek mówi o konkretach.

  podatki, prawo pracy, kwota wolna od podatku - prezydent nie musi tego przeforsować, ale może złożyć ustawę, zaproponować coś, rozwinąc dyskusję, albo zawetować jakieś niekorzystne rządowe myki.

  Komorowski i Duda to ten sam typ - przejadący nasze pieniądze rządowy [w zalezności od tego kto wygra wybory parlamentarne] : notariusz albo złośliwy psuj.

  inna rzecz, z kim wy chcecie zmieniać Polskę ? z Sasinem, Szydłową albo z Nałęczem lub Wujcem ?

  Ludzie, obudźcie się, czas pogonić tę styropianową bandę leserów, póki nam tutaj wszystkiego nie zepsuli.

  ja głosuję na panią Ogórek.
  wybvierajcie pana KUkiza albo pana Tanajno, kogo chcecie, ale - ludzie polscy ! - nie dawajcie się ładowac w trąbę Komorowskim czy Dudom, których wybór będzie cementował obecny duszny układ, który blokuje wszelkie reformy.

  zobaczcie co mamy : drakońskie prawo pracy, nieludzkie podatki, kwota wolna od podatku nie obejmuje nawet minimum egzystencji, państwo traktuje przedsiębiorcę jak złodzieja, a podatnika jak dojną krowę dla bandy urzędasów, których powołuje ze znajomych, ziomali i krewnych królika, żeby mieć bazę wyborczą, która nigdy nie zawiedzie.

  albo my, normalni wyborcy, połozomy tej hucpie kres, albo nas będą gnoić za nasze pieniądze w nieskończonośc.

  ludzie, jesli nie dla siebie - zróbmy to dla naszych dzieci, połóżmy kres temu idiotyzmowi. Wybierzmy prezydenta spoza układu PO-PiS-spółdzielnia PSL.

 • cronny

  Oceniono 125 razy 59

  Pani Ogórek zapowiadająca strajk prezydencki i pan Kukiz w marynarce.
  Kampania wyborcza nabiera dynamiki.

 • katecheta.1

  Oceniono 69 razy 45

  "W Polsce jest bałagan prawny."
  Brawo Dziewczynko - tylko kobieta może to zmienić bo z natury jest uparta i nie ma tak wielu interesownych kolesiów co Bronek, Jędrek, Donek itp.

 • dziadekjam

  Oceniono 50 razy 38

  W najnowszym spocie przekonuje, że najważniejszym motorem dla gospodarki powinno być nowe prawo podatkowe. I przekonuje, że ma sposób, by je szybko zmienić.
  ================================================================
  To prawda, że prawo podatkowe należy zmienić, ale najpierw trzeba zrzucić jarzmo Konkordatu i pozbawić klechów absurdalnych przywilejów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX