Eurowybory 2014. Kaczyński: Przerwaliśmy kampanię, przyjechaliśmy na wały. Tusk: Szpieg z krainy deszczowców grasuje

- Słyszałem, że szpieg z krainy deszczowców grasował na wałach dzisiaj, szukał powodzi i nie znalazł. Bardzo mi przykro z tego powodu - tak Donald Tusk skomentował wizytę Jarosława Kaczyńskiego w woj. podkarpackim. - W przypadku walki z zagrożeniem powodziowym rząd nic nie robi, bo łatwiej jest pochwalić się otwarciem nowej autostrady niż wałem przeciwpowodziowym - mówił prezes PiS. - Choć autostrad też nie potrafią budować - dodał.
- Wczoraj pojawiły się alarmujące informacje o sytuacji pogodowej na południu Polski, wobec czego przerwaliśmy kampanię i przyjechaliśmy tutaj - powiedział prezes PiS. - Dziś mamy mniej alarmujące doniesienia, ale zagrożenie nie minęło, dlatego warto się nad tematem zastanowić - dodał. Jego wizytę Donald Tusk ironicznie skomentował na konferencji prasowej: Słyszałem, że szpieg z krainy deszczowców grasował na wałach dzisiaj, szukał powodzi i nie znalazł. Bardzo mi przykro z tego powodu.

"Zagrożenie powodzią na południu jest stałe"

Jak mówił Kaczyński, "w województwie podkarpackim, jak zresztą na całym południu Polski, zagrożenie powodzią jest stałe". - To jedna z przeszkód dla rozwoju tego regionu. Odpowiedni plan działań stworzyła śp. minister Grażyna Gęsicka, wywodząca się z naszego rządu - poinformował Kaczyński.

Jak dodał, plan ten był wart 2 mld euro. Miał "obejmować zbiorniki wodne, jak i obwałowanie Wisły i szereg innych obwałowań".

- To wszystko miało być zmienione. Każda władza ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo obywateli. To także obowiązek premiera Tuska - mówił prezes PiS.

- A najpierw projekt został odłożony w 2008 r., potem w 2010 r. został przywrócony, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Zaczęła się jego bardzo powolna realizacja, która pokazuje małostkowość PO. Platforma chce pokazać, że plan działań to jej zasługa. To naraża ludzi na niebezpieczeństwa, a gospodarkę na straty - uważa Kaczyński.

"Tego nie można zaakceptować"

- To jest stan, którego w żadnym wypadku nie można zaakceptować, trzeba to pokazać społeczeństwu. Władza nic nie robi, bo łatwiej pochwalić się autostradą niż wałem przeciwpowodziowym, chociaż i autostrad nie potrafią budować. Wszystko służy interesom tego rządu, propagandzie - powiedział prezes PiS.

Na konferencji padły też słowa marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, że rząd wstrzymał realizację inwestycji związanych z ochroną przeciwpowodziową na Podkarpaciu. - Decyzja o ich wstrzymaniu podważa sens tego, co zrobiono do tej pory. Napisałem list do premiera w tej sprawie, myślę, że ta nieszczęśliwa decyzja zostanie cofnięta, a my poczujemy się bezpieczniejsi - oznajmił Ortyl.

Na sam koniec konferencji jeden z dziennikarzy chciał zadać pytanie prezesowi PiS. Wtedy do akcji wkroczył rzecznik partii Adam Hofman: - Nie ma pytań - powiedział.

Mimo to dziennikarz zapytał, czy to, co dziś mówił Kaczyński, nie jest elementem kampanii wyborczej, mimo że miała być przerwana. - Mieliśmy być dziś w Łodzi. Jesteśmy tu, a to nie jest kampania - odparł Hofman.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (74)
Eurowybory 2014. Kaczyński: Przerwaliśmy kampanię, przyjechaliśmy na wały. Tusk: Szpieg z krainy deszczowców grasuje
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 116 razy 100

  Łatwiej pochwalić się nową autostradą i niż wałem , powiedział Jarek budowniczy milionów mieszkań , setek kilometrów autostrad o wałach nie wspomnę

 • fakiba

  Oceniono 97 razy 77

  Jarek ty jak zwykle miałeś wszystko super zaplanowane , tylko nic nie zrobiłeś bo układy z Kamińskim z CBA i Ziobrą montowałeś

 • chi_neng1

  Oceniono 84 razy 70

  "Rządowi łatwiej się pochwalić autostradą niż wałem"

  No, "wala" pokazal PiS calej Polsce na calej linii za swoich rzadow....Nie tylko co do autostrad, mieszkan etc....
  Takiego samego pokazalby nam w razie wygranych wyborow...
  Za wyjatkiem jednej "dziedziny" : przemysl smolenski i pomnikarski bylby w rozkwicie.

 • fakiba

  Oceniono 72 razy 62

  Tusk nie pochwalił się wałem , za to pisiory całe stado wałów zaprezentowali , z Jarkiem największym na czele

 • fakiba

  Oceniono 69 razy 61

  Jarek wstąpił na wał i tak sobie popluł w czasie przerwanej kampanii wyborczej że aż rzeka o pół metra przybrała , a na koniec dziennikarzom chcącym zadać pytania pokazał wała Hofmana i się ewakuował

 • sw247

  Oceniono 61 razy 57

  Odezwal sie pierwszy budowlaniec RP ! :}

 • Oceniono 68 razy 52

  Oczywiście, że rząd nie potrafi budować autostrad. Od tego są firmy budowlane. Rząd ma tylko zlecać i nadzorować. I akurat, pomimo że nie przepadam obecnie za PO, ten rząd zdecydowanie więcej "zbudował" A, S i innych dróg, niż PiS.... bo w końcu KAŻDA liczba jest większa od zera.
  Kolejna sprawa:
  "Wczoraj pojawiły się alarmujące informacje o sytuacji pogodowej na południu Polski, wobec czego przerwaliśmy kampanię i przyjechaliśmy tutaj " Acha... czyli Kaczorek przyjechał nie lansować swojej postaci, jako osobnika żywo zainteresowanego krajem, tylko osobiście będzie układał wały razem z Hofmanem, Fotygą i resztą speców od budownictwa??
  Taaaa... zdecydowanie to "nie jest" kampania...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 58 razy 44

  Za rządów pisiu to budowano autostrady o wiele staranniej...6 kilometrów w dwa lata.
  Może ktoś wie, czy wały przeciwpowodziowe budowano równie starannie ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX