Jest nowy sondaż CBOS. PO dominuje nad PiS. Korwin ma tyle co SLD. Wybory do europarlamentu

CBOS opublikował sondaż, według którego wybory do europarlamentu wygrałaby PO. Na drugim miejscu byłby PiS. Inne komitety wyborcze też nie są bez szans na dobry wynik. Nowa Prawica ma tyle samo zwolenników co SLD-UP. Nieco mniej zaś PSL i Polska Razem - podaje serwis 300polityka.pl.
Według sondażu na PO swój głos oddałoby 29 proc. wyborców, na PiS - 21 proc. Biorąc pod uwagę to, że 27 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje, pozostałe komitety też mają szanse na dobre wyniki - uważa serwis 300polityka.pl.

"Wśród nich najwięcej zwolenników mają obecnie kolacja SLD-UP oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (po 6% głosów). Nieco mniej sympatyków mają PSL oraz Polska Razem Jarosława Gowina (po 4%). Najmniej zdeklarowanych zwolenników zyskały w tym miesiącu Europa Plus Twój Ruch (2%) oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (1%)" - podaje serwis.

CBOS: Frekwencja może być niższa niż przed 5 laty

300polityka.pl dodaje, że "w porównaniu z ubiegłym miesiącem największy przyrost głosów odnotowała PO (wzrost o 5 punktów procentowych) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (wzrost o 2 punkty procentowe). Wzrósł także odsetek niezdecydowanych wyborców (również o 2 punkty). Nie zmienił się wynik Polski Razem Jarosława Gowina. Pozostałe komitety w porównaniu z deklaracjami z marca nieco straciły, w relatywnie największym stopniu koalicja SLD-UP oraz PSL (po 2 punkty straty)".

Tak swój sondaż komentuje CBOS: "Jedna trzecia Polaków deklaruje zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego - to poziom zbliżony do tego sprzed pięciu lat. Tylko nieco większy odsetek chce iść na to głosowanie. W okresie kiedy przeprowadzano badanie, ponad jedna czwarta zdeklarowanych uczestników wyborów do PE nie znała jeszcze żadnego kandydata spośród startujących w ich okręgu wyborczym i, co więcej, deklarowała, że w ogóle nie jest tym zainteresowana".

"To więcej niż przed pięcioma laty, co może zapowiadać frekwencję niższą niż w 2009 roku. Wypowiedzi badanych wskazują, że trwająca właśnie kampania wyborcza przed wyborami do PE bywa przeciwskuteczna i na część Polaków działa zniechęcająco, bowiem w trakcie jej trwania - w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wzrósł odsetek osób deklarujących, że na pewno nie pójdą na wybory" - informuje CBOS.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (18)
Jest nowy sondaż CBOS. PO dominuje nad PiS. Korwin ma tyle co SLD. Wybory do europarlamentu
Zaloguj się
 • medalik111

  Oceniono 22 razy 18

  Zdecydujcie się w końcu na jedną wróżkę, bo nie wiemy jak mamy głosować, a najlepiej wprowadźcie notowania ciągłe jak na giełdzie.

 • sprzeciw21

  Oceniono 25 razy 13

  A Homo Homini podał zupełnie inne wyniki, PIS wyprzedza PO (28:26), SLD 12, itd. Czy jeszcze ktokolwiek w Polsce wierzy w sondaże?

  ZAMIAST LIPNYCH SONDAŻY, CZYTAJ LEPIEJ SERWIS21 serwis21.blogspot.com

 • tru_story

  Oceniono 7 razy 7

  Ich "sondaże" to możecie sobie darować. BTW wasz etatowy ekspert Radosław Markowski jest w radzie CBOSu, pełni rolę Przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów, czyli po prostu Tuska. Dziękuję za uwagę.

 • mila2712

  Oceniono 13 razy 7

  Sondaż ma to do siebie, że bardzo szybko traci na aktualności....

 • bemadal

  Oceniono 14 razy 6

  SPRAWDZCIE Państwo z jakiej daty ten CBOS- KI sondaż pochodzi! Nie znoszę robienia czytelników w konia! To jest POdłe

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 6

  Wg sondażu w barze "U Marychy" notowania były takie:
  Piwo Okocim - 45%
  Piwo i Seta - 40%
  Seta Likier Drzemka - 7%
  Piwo Seta Likier - 5%
  Reszta pod progiem.

 • a-z2005

  Oceniono 5 razy 5

  "Nowy" sondaż wg gazetki w rzeczywistości był zrobiony 4-9 kwietnia, czyli ponad 3 tygodnie temu. Informacja ta została przez propagandystów z Czerskiej POminięta. Nie krępujcie się walnijcie jako nowy sondaż sprzed 3 lat, Popaprańcy wypadną jeszcze lepiej.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 5 razy 5

  Kochani potencjalni wyborcy, powinniście wszyscy tłumnie zjawić się na wyborach i skreślić całą listę aby ta banda cwaniaczków, która zawłaszczyła sobie prawo rządzenia Wami nie mogła się chwalić ilu idiotów na nich głosowało.

 • seneka_ml

  Oceniono 17 razy 5

  Sondarz CBOS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX