Naukowcy: Marihuana może pomóc w leczeniu epilepsji

13.09.2012 16:29
Medyczna marihuana

Medyczna marihuana (Fot. Mjpresson/Wikimedia Commons/licencja Creative Commons 3.0))

Związki chemiczne, które można znaleźć w konopiach, skutecznie przeciwdziałają napadom padaczkowym - wynika z badań opublikowanych ostatnio w British Journal of Pharmacology.
Brytyjscy naukowcy badali na szczurach, jak skuteczne mogą być w leczeniu epilepsji kannabinoidy, czyli związki chemiczne występujące w konopiach, oddziałujące na mózg (najbardziej znanym jest działający psychoaktywnie THC, czyli tetrahydrokannabinol). Okazało się, że jeden z tych związków - kannabidiwarin - znacząco zmniejsza u szczurów intensywność napadów padaczkowych. Wywołuje też mniej efektów ubocznych niż obecne na rynku leki przeciwpadaczkowe.

Obecne leki okazują się nieskuteczne dla 20-30 proc. ludzi cierpiących na epilepsję - mówi New Scientist prof. Ley Sander z Instytutu Neurologii University College London. - Potrzebujemy nowych rozwiązań - dodaje.

Epilepsja dotyka średnio 0,5-1 proc. populacji. W Polsce choruje na nią 7 osób na 1000 mieszkańców. Szacuje się, że na świecie cierpi na tę chorobę ponad 50 milionów ludzi. Najwięcej przypadków jest w krajach rozwijających się. W Nigerii choruje aż 37 na 1000 mieszkańców. Tam też dostęp do leków jest najbardziej ograniczony.

Wstępne wyniki nie oznaczają jeszcze rewolucji - badania na zwierzętach nie zawsze dadzą się przełożyć na człowieka. Są natomiast sygnałem dla naukowców, czy warto kontynuować prace i rozszerzyć je na eksperymenty kliniczne - już z udziałem ludzi. Ewentualna decyzja o ich rozpoczęciu ma być podjęta w przyszłym roku.

Skąd pomysł, że wyklęta w wielu krajach marihuana może pomagać w leczeniu padaczki? Doświadczenia rozpoczęto uwzględniając m.in. krążące opinie i doświadczenia płynące z dawnych praktyk medycznych. Poza tym, coraz więcej badań dowodzi leczniczych właściwości kannabinoidów, zwłaszcza w chorobach układu nerwowego. Związki chemiczne zawarte w marihuanie pomagają w leczeniu symptomów stwardnienia rozsianego, czy przeciwdziałają chorobie Alzheimera. Kannabinoidy znacząco redukują też poziom odczuwanego bólu, stresu i mdłości, które towarzyszą wielu chorobom.

Komentarze (40)
Zaloguj się
 • vladexpat

  0

  Czy kiedyś wreszcie nasi politycy wytrzeźwieją z alkoholowego otumanienia i zalegalizują konopie?

 • alebyk

  0

  Z pewnością marihuana ma potencjał leczniczy tym nie mniej wiadomo z różnych hinduskich religijnych wałęsów palących konopie w dużych ilościach że mają poważne problemy z płucami. No ale oni ciągną jak lokomotywy.

 • antyinteligent

  Oceniono 21 razy 19

  Alkohol leczy paranoję mózgu, zabijając szare komórki.

 • trener44

  Oceniono 28 razy 26

  Ja nie mam co prawda rozpoznanej epilepsji, ale aplikuje profilaktycznie!

  TReneR

 • ateista_antyklerykalny

  Oceniono 28 razy 14

  Cóż. ziolotywatory.pl/obrazek.php?3563 Zacytuję tego gifa: "Nie ważne czy leczy czy zabija. Ważne jest to, że robi to z moim ciałem a nie twoim. Możecie być sobie przeciwnikami gandzi, ale jeśli to może komuś pomóc, to nie macie nic do gadania. Dorosłe osoby będą mogły się same leczyć, w przypadku dzieci zdecydują rodzice. A pamiętajcie, konopie się nie tylko pali, można ograniczyć a właściwie wyeliminować szkody dla płuc przez jedzenie jej lub picie.

 • far_far_away

  Oceniono 11 razy -7

  Dobry news dla ziomów. Teraz przy zatrzymaniu wystarczy położyć się na chodniku i toczyć pianę. Że to niby lekarstwo.

 • muzzyczny

  Oceniono 12 razy -12

  "British Journal of Pharmacology. "
  i wszystko jasne
  odmóżdżyć ludzi to podstawa a podawać chorym to już zwykłe chamstwo

 • no4nwo

  Oceniono 28 razy 0

  Bardzo ładne egzemplarze. Ja, jako, że jestem zapobiegawczy, stosuję profilaktycznie. Oczywiście for medical use only. I jestem i zdrowy, i zadowolony.

 • ulebyk

  Oceniono 7 razy -7

  Morfina uśmierza ból, powinna być przy kasach w biedronkach, obok Mentosów. Dobrze, niech tam sobie ma jakies właściości lecznicze czy inne, nie jestem też za karaniem za posiadanie grama dla siebie, ale tymi naukowaymi teoriami podpiera się "ideologię trawki", czyli to na czym (według życzenia władzuchny i przychylnej jej mediów) powinna zając się młodzież. Przy tej okazji pełno cwaniaczków robi politykę i pieniążki.

  P.S. Dziwne, że z Czerskiej nie wyszła teoria, że naukowcom pomogły "badania" fagasa Kory.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje