Naukowcy: Marihuana może pomóc w leczeniu epilepsji

13.09.2012 16:29
Medyczna marihuana

Medyczna marihuana (Fot. Mjpresson/Wikimedia Commons/licencja Creative Commons 3.0))

Związki chemiczne, które można znaleźć w konopiach, skutecznie przeciwdziałają napadom padaczkowym - wynika z badań opublikowanych ostatnio w British Journal of Pharmacology.
Brytyjscy naukowcy badali na szczurach, jak skuteczne mogą być w leczeniu epilepsji kannabinoidy, czyli związki chemiczne występujące w konopiach, oddziałujące na mózg (najbardziej znanym jest działający psychoaktywnie THC, czyli tetrahydrokannabinol). Okazało się, że jeden z tych związków - kannabidiwarin - znacząco zmniejsza u szczurów intensywność napadów padaczkowych. Wywołuje też mniej efektów ubocznych niż obecne na rynku leki przeciwpadaczkowe.

Obecne leki okazują się nieskuteczne dla 20-30 proc. ludzi cierpiących na epilepsję - mówi New Scientist prof. Ley Sander z Instytutu Neurologii University College London. - Potrzebujemy nowych rozwiązań - dodaje.

Epilepsja dotyka średnio 0,5-1 proc. populacji. W Polsce choruje na nią 7 osób na 1000 mieszkańców. Szacuje się, że na świecie cierpi na tę chorobę ponad 50 milionów ludzi. Najwięcej przypadków jest w krajach rozwijających się. W Nigerii choruje aż 37 na 1000 mieszkańców. Tam też dostęp do leków jest najbardziej ograniczony.

Wstępne wyniki nie oznaczają jeszcze rewolucji - badania na zwierzętach nie zawsze dadzą się przełożyć na człowieka. Są natomiast sygnałem dla naukowców, czy warto kontynuować prace i rozszerzyć je na eksperymenty kliniczne - już z udziałem ludzi. Ewentualna decyzja o ich rozpoczęciu ma być podjęta w przyszłym roku.

Skąd pomysł, że wyklęta w wielu krajach marihuana może pomagać w leczeniu padaczki? Doświadczenia rozpoczęto uwzględniając m.in. krążące opinie i doświadczenia płynące z dawnych praktyk medycznych. Poza tym, coraz więcej badań dowodzi leczniczych właściwości kannabinoidów, zwłaszcza w chorobach układu nerwowego. Związki chemiczne zawarte w marihuanie pomagają w leczeniu symptomów stwardnienia rozsianego, czy przeciwdziałają chorobie Alzheimera. Kannabinoidy znacząco redukują też poziom odczuwanego bólu, stresu i mdłości, które towarzyszą wielu chorobom.

Komentarze (40)
Naukowcy: Marihuana może pomóc w leczeniu epilepsji
Zaloguj się
 • piotrma8

  Oceniono 61 razy 55

  www.youtube.com/watch?v=YaJlUawH_BY

 • freejazzy

  Oceniono 197 razy 45

  Natychmiast aresztować dziennikarza za publikowanie artykułów reklamujących marihuanę! Przecież wiadomo, że narkotyki to zło! Wsadzić dziennikarzynę na rower i dać mu butelkę piwa, żeby jego wina była ewidentna i żeby się nie wywinął.
  Agent Tomek zadzwoni na policję a najbliższy patrol zapuszkuje flamastra. Dostanie 3 miesiące, żeby nie mataczył - akurat Gowin wypuścił z pierdla niewinnie oskarżonych z gangu pruszkowskiego więc miejsca będzie dosyć. A na koniec minimum 5 lat odsiadki - za propagowanie narkotyków i za jazdę po pijaku na rowerze, a coooo...

 • botanicus

  Oceniono 107 razy 43

  W 95' czytałem o 26 schorzeniach i dolegliwościach na które pomaga marihuana. Do dnia dzisiejszego podobno liczba ta wzrosła do ponad 200.
  Dlaczego nigdy nie zostanie zalegalizowana wyjaśnia najlepiej przykład z BRD. W latach 70' i 80' co prawda nie była legalna ale też nikt specjalnie nie zawracał sobie tym głowy. Potem znaleziono kostkę haszu w celach terrorystów z RAFu i zaczęło się. Spadkobiercy reżimu hitlerowskiego skojarzyli inaczej myślących z konsumpcją marihuany i haszyszu. Masz kuffa zapiechdalać i garba sobie hodować, a nie myśleć!
  Dzisiaj w BRD poniżej 10g nawet nie otwiera się sprawy bo to strata czasu, pieniędzy i trąci szykanowaniem obywateli. Wygląda na to, że Niemcy wyprzedzają nas cywilizacyjnie.

 • vomitorium1

  Oceniono 87 razy 29

  nie mam
  epilepsji
  (ale pomaga)

 • dziadekbronek

  Oceniono 90 razy 28

  A zapobiegawczo też można?

 • trener44

  Oceniono 28 razy 26

  Ja nie mam co prawda rozpoznanej epilepsji, ale aplikuje profilaktycznie!

  TReneR

 • antyinteligent

  Oceniono 21 razy 19

  Alkohol leczy paranoję mózgu, zabijając szare komórki.

 • krukpl

  Oceniono 74 razy 16

  to my wiemy od dawna i wiele innych chorób ale jakoś o tym media i politycy zapominając lub nie chcą pamiętać

 • ateista_antyklerykalny

  Oceniono 28 razy 14

  Cóż. ziolotywatory.pl/obrazek.php?3563 Zacytuję tego gifa: "Nie ważne czy leczy czy zabija. Ważne jest to, że robi to z moim ciałem a nie twoim. Możecie być sobie przeciwnikami gandzi, ale jeśli to może komuś pomóc, to nie macie nic do gadania. Dorosłe osoby będą mogły się same leczyć, w przypadku dzieci zdecydują rodzice. A pamiętajcie, konopie się nie tylko pali, można ograniczyć a właściwie wyeliminować szkody dla płuc przez jedzenie jej lub picie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje