Poród nie musi boleć. Od 1 lipca znieczulenia za darmo

08.07.2015 12:00
Oddział położniczy

Oddział położniczy (Fot. Łukasz Giza / AG)

Od 1 lipca każda kobieta, która poprosi w publicznym szpitalu o znieczulenie podczas porodu, otrzyma je za darmo i bezwarunkowo.
Stary szpital zamieni się w piękne lofty
Czytaj więcej

Obietnica byłego ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza wreszcie została spełniona. Od tygodnia kobiety w Polsce mogą rodzić bez bólu. - Świadczenie, czyli "dodatkowe znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu", kosztuje ok. 416 zł. Jest też nielimitowane. To znaczy, że Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci szpitalowi za każdy poród ze znieczuleniem. W efekcie poprawi się bezpieczeństwo i komfort rodzących oraz ich dzieci - mówi Sylwia Wądrzyk z biura rzecznika prasowego centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

Będzie mniej "cesarek"?

- Czekaliśmy na tę decyzję od lat. O możliwość znieczulenia zewnątrzoponowego w trakcie porodu starało się wiele ośrodków medycznych w całej Polsce, także nasz - mówi prof. dr hab. Mariusz Zimmer, kierownik kliniki ginekologii i położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Trzeba obalić mit, że poród siłami natury musi boleć. Nowoczesny to doświadczenie przyjemne, radosne i bezbolesne. Dostępność znieczulenia pozwoli pacjentkom przezwyciężyć strach przed naturalnym porodem. Wiele z nich ze względu na obawę przed bólem decydowało się na cięcie cesarskie, a jest to jednak zabieg ryzykowny. Teraz przyszłe mamy mają wreszcie alternatywę - opowiada profesor.

Co robić aby w mieście kupować zdrowe warzywa od rolnika
Czytaj więcej

- Bardzo chciałam urodzić siłami natury, ale gdyby nie dostępne znieczulenie, pewnie zdecydowałabym się na cesarskie cięcie w obawie przed bólem - mówi świeżo upieczona mama Lidia, która urodziła syna we wrocławskim szpitalu przy ul. Borowskiej. W USK już od kilku lat ciężarne kobiety mogą decydować się na darmowe znieczulenie na życzenie - to dzięki dofinansowaniu ze strony urzędu marszałkowskiego.

- To bardzo dobrze, że teraz do znieczulenia będą miały dostęp pacjentki w całej Polsce - mówi Hanna, która właśnie urodziła drugie dziecko (siłami natury, tak samo jak pierwsze). - Poród był całkowicie bezbolesny. Podczas rodzenia mogłam się swobodnie ruszać, łatwiej było mi współpracować z położną. A już na drugi dzień mogłam zadbać o siebie i o dziecko, sama się wykąpałam - opowiada Hanna.

Duże zalety i małe wady

Co czeka pacjentkę, która zażyczy sobie znieczulenie podczas porodu? Prof. Zimmer: - Znieczulenia nie podaje się od razu. Najpierw trzeba mieć pewność, że poród się rozpoczął; muszą pojawić się pierwsze skurcze jednoznacznie wskazujące na poród i odpowiednie rozwarcie. Lek znieczulający wstrzykuje się do kanału rdzeniowego po mniej więcej godzinie. Pacjentka przestaje wtedy czuć ból, odczuwa jedynie napięcia macicy, ale bezbolesne. Dodatkowo, jeśli zajdzie potrzeba nacięcia krocza lub przeprowadzenia cięcia cesarskiego, nie ma konieczności podawania innego znieczulenia - można to zrobić od razu - wyjaśnia profesor.

Okazuje się, że poród ze znieczuleniem to z kolei większe wyzwanie dla położników. - Ból czasem pomaga w parciu, mobilizuje przyszłą mamę to silniejszej reakcji. Tymczasem znieczulona kobieta może nie przeć odpowiednio mocno. Wtedy naszą rolą jest dopingowanie jej i udzielanie wskazówek - mówi profesor.

Dotychczas NFZ płacił za jeden poród 1800 zł. Teraz szpital dostanie za poród ze znieczuleniem 2200 zł. Stawka za cesarskie cięcie pozostanie niezmieniona.

Kałuże krwi na ulicach, hordy szczurów ucztujące przy niepogrzebanych trupach, zwęglone drewno unoszące się na wodach Odry
Czytaj więcej

Zobacz także
Komentarze (78)
Zaloguj się
 • aga2011-1980

  Oceniono 2 razy 0

  Te pieniądze powinny być wydane na chorych a nie na zdrowe baby co boją się bólu....chcesz znieczulenie to płać tak powinno być.Tyle chorych do lekarza dostać się nie może i na leki ich nie stać a POsrańcy na koniec przypodobać się chcą młodym przed wyborami...

 • cameel.m

  Oceniono 1 raz 1

  Cudne po prostu: "Od 1 lipca każda kobieta, która poprosi w publicznym szpitalu o znieczulenie podczas porodu, otrzyma je za darmo i bezwarunkowo."
  Anestezjologów, którzy mieliby robić te znieczulenia za 400 zł w szpitalach powiatowych to chyba natrzepiecie sobie z rękawa.

 • jda

  Oceniono 3 razy 1

  Ujastek w Krakowie ładnie opowiadają o znieczuleniu nas z przyszłymi mamami. Jak przychodzi co do czego to zawsze jest za późno. Jak chcecie rodzić ze znieczuleniem to omijać ten szpital szerokim łukiem.

 • cudaktusk

  Oceniono 6 razy -2

  Nawet czekolada za darmo nie uratuje rządu Platformy.

 • cichwoda

  Oceniono 8 razy 4

  w 3 miesiace wiecej niz w przez 8 lat, co sie dzieje panie

 • belle.du.jour

  Oceniono 35 razy 23

  Jak się patrzę na tę porodówkę na zdjęciu to cieszę się, że urodziłam w innym kraju, gdzie prywatność kobiet jest skrupulatnie przestrzegana. Tutaj każdy, łącznie z rodzinami innych rodzących, może zajrzeć obcej rodzącej między nogi.. koszmar! Traktujecie kobiety jak krowy i chcecie by rodziły? Jak nie ma możliwości porodu w pokoju gdzie kobieta przebywa przed i po porodzie (jak np w USA gdzie łóżko szpitalne rozkłada się na łóżko do rodzenia i z powrotem) to chociaż dajcie zasłonki/parawany na litość boską! Operacji nie robi się taśmowo, to dlaczego rodzi się taśmowo? Odpowiedź: liczy się tylko wygoda lekarza, kobiety traktuje się przedmiotowo.

 • house_md

  Oceniono 10 razy 10

  Chryste , z jakiego archiwum wyciągnęliście zdjęcie porodówki w Tychach ??? Obejrzałęm trochę szpitali w żadnym nie ma takiego hangaru.
  @strikep - w Polsce są szpitale które mogą śmiało konkurować z amerykańskimi jeśli chodzi o wyposażęnie i kadrę. Jakbyś zobaczył intensywną terapię noworodków w rzeszowskiej Profamilii to by ci szczena opadła .
  Peter Wimsey - masz rację , to jest to wąskie gardło, w wielu szpitalach nie do przeskoczenia.
  W artykule wrzucono do jednego wora wszystkie rodzaje znieczuleń używanych do porodu a nie jest prawdą , że wszystkie będą refundowane prezz nfz. Np. podpajęczynówkowe - nie będzie .

 • iffa4

  Oceniono 10 razy 8

  Zadekretować to można wszystko, nawet to że od jutra przestaje obowiązywać prawo powszechnego ciążenia.
  Bo od kolejnego papierka anestezjologów w szpitalach nie przybędzie.
  W tym tkwi problem, nie w czym innym.
  Kobiety po przeczytaniu tego tekstu będą krzyczeć 'chcę znieczulenie'. A tu figa, nie ma kim orać.
  Trzeba było nie krzyczeć 'konowały won z Polski'. Teraz nasi anestezjolodzy znieczulają porody Szwedek, Angielek, Niemek, Francuzek ....

 • Ewa Sowa

  Oceniono 14 razy 12

  no nie wiem ja się zapytam episkopatu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje