Miasto daje rodzinom duże pieniądze na nianie i żłobki. Nowatorski pomysł

System tzw. bonu opiekuńczego ma pomóc rodzicom w opiece nad dzieckiem od 13. do 36. miesiąca życia. Od stycznia mama i tata ze Szczecina mogą liczyć na 500 zł miesięcznej dopłaty na prywatny żłobek lub nianię.
Wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska plan rewolucyjnych zmian w opiece żłobkowej ogłosił podczas środowej konferencji prasowej.

- Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które wprowadza bon opiekuńczy - podkreślał.

Gmina Szczecin chce udzielić wsparcia co najmniej 500 rodzinom. Będą otrzymywać 500 zł miesięcznie, które można przeznaczyć na opłatę za prywatny żłobek, pobyt dziecka w tzw. klubiku czy po prostu wynajęcie opiekunki.

Dwoje dzieci i podatki w Szczecinie

Jakie warunki muszą spełnić rodzice? Powinni płacić podatki w Szczecinie, mieć Szczecińską Kartę Rodzinną, zwolnić kolejkę do publicznego żłobka. Jest też kryterium dochodowe: maksymalnie 1922 zł na osobę, czyli 7688 zł miesięcznie na rodzinę z dwojgiem dzieci. Ale uwaga - bon przysługuje tylko na drugie (i kolejne) dziecko.

- Być może rozluźnimy te kryteria. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie rodziców - zapowiedział zastępca prezydenta Szczecina, który odpowiada za sferę społeczną. - Sytuacja demograficzna jest kiepska. Trzeba wspomagać wszystkie rodziny. Ale są też ograniczenia budżetowe.

Po 500 zł dla 500 rodzin miesięcznie

Program wprowadzenia bonu opiekuńczego jest ambitny. W pierwszym roku jego funkcjonowania (od stycznia 2016) pomocą ma być objętych 500 rodzin. Każda otrzyma 500 zł miesięcznie, czyli 6 tys. zł rocznie. Łączne koszty programu - 3 mln zł. Teraz na dopłaty do opieki żłobkowej gmina przeznacza ok. 530 tys. zł rocznie.

- Zdajemy sobie sprawę, że w publicznych żłobkach jest za mało miejsc - mówił Soska. - W kolejce jest zarejestrowanych 1204, opieki "od zaraz" potrzebuje 545.

545 to liczba dzieci, które spełniają wszystkie kryteria. Reszta to maluchy młodsze, często rejestrowane tuż po urodzeniu.

Bon opiekuńczy na pewno częściowo rozładuje kolejkę. Soska podkreślał, że wprowadzenie takiego rozwiązania jest korzystne dla rodziców. To oni wybiorą formę opieki dla swojej pociechy. Żeby otrzymać wsparcie finansowe, wystarczy umowa np. z prywatnym żłobkiem lub zarejestrowaną nianią.

Bon tańszy niż budowa żłobka, ale...

Wiceprezydent i towarzysząca mu dyrektor miejskiego wydziału spraw społecznych Małgorzata Olejnik mówili też o "zoptymalizowaniu wydatków żłobkowych". Mówiąc wprost - wprowadzenie bonu jest tańsze niż budowa nowych placówek.

Ale to nie znaczy, że Szczecin rezygnuje z takich inwestycji. Za 2-3 lata ma powstać żłobek przy ul. Kadłubka (na 100 miejsc), we wrześniu 2016 r. planowane jest otwarcie mniejszego punktu (z 30 miejscami) na osiedlu Pelikana. Teraz w mieście jest w sumie 1349 miejsc w żłobkach (w tym 18 niepublicznych) i 102 w tzw. klubikach.

Potrzeba zmiany przepisów

Nowy system opieki żłobkowej ma ruszyć od stycznia 2016 r. Nie ma jeszcze stosownych regulacji prawnych. Nad projektem, który w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej złożyła gmina Szczecin, pracują teraz sejmowe komisje. Przepisy mogą wejść w życie w ciągu kilku miesięcy. Na ich podstawie szczecińska rada miasta będzie mogła podjąć stosowną uchwałę.

Co na to mieszkańcy?

- Pięćset złotych miesięcznie!? - nie dowierzały młode mamy Zuzanna Pajewska i Aleksandra Fudali, które spotkaliśmy na spacerze w centrum Szczecina.

- Za cztery godziny dziennie w prywatnym klubiku płaciłam 625 zł. Jeśli miasto dokładałoby 500, byłaby to ogromna ulga dla domowego budżetu - stwierdziła pani Aleksandra.

- Ja jeszcze o żłobku i przedszkolu nie myślę. Mój synek Edwin ma dopiero dwa tygodnie - wyjaśniła pani Zuzanna. - Ale wsparcie rodzin jest potrzebne. Skąd nagle wzięli na to tyle pieniędzy? - zastanawiała się.

Czy miejski bon opiekuńczy na nianię lub żłobek to dobry pomysł?
Więcej o:
Komentarze (49)
Miasto daje rodzinom duże pieniądze na nianie i żłobki. Nowatorski pomysł
Zaloguj się
 • lukibb

  Oceniono 37 razy 35

  Też mi coś, my w Bielsku za to mamy stadion w centrum miasta, bez parkingów za 300 mln i gonią po nim piłkarze za grubą kasę, a klub finansuje nasze wspaniałe miasto.

 • kolorek79

  Oceniono 37 razy 29

  kurcze-- ja chce do Szczecina -- w Rzeszowie są takie kolejki do żłobków że wciśnięcie dziecka w trakcie roku nie wchodzi w grę. U nas wydaje się kasę na okrągłe kładki i fontanny multimedialne - w sam raz dla turystów - a mieszkańcy mają to sfinansować.

 • flat_hu

  Oceniono 105 razy 15

  Kwa, przestańcie w końcu rozdawać pieniądze a obniżcie podatki!!

  Znowu kupa patologii dostanie pieniądze od ciężkopracujących pań na kasie.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 99 razy 9

  "Skąd nagle wzięli na to tyle pieniędzy? - zastanawiała się. "
  to proste. okradli innych obywateli.

 • George White

  Oceniono 11 razy 7

  To nie tak. Miasto pozbyło się wielu budynków szkolnych oraz przedszkolnych, kolejka jest gigantyczna, utrzymanie dziecka w żłobku (bez jego utworzenia) znacznie przekracza 500 zł. Więc miasto szuka, zresztą o 3 lata za późno a może i 5 lat za późno połowicznego rozwiązania. Żeby było tanio i żeby móc dalej sprzedawać budynki zamiast je przekształacać w potrzebne żłobki.

  jerzybielec.blogspot.com/2013/04/szczecin-wyprzedaje-budynki-szkolne.html

 • true_lysander

  Oceniono 9 razy 5

  Ciekawe, że miasto ma na prywatne nianie i prywatne żłobki dla wybranych, a nie ma na prowadzenie publicznych placówek, do czego zobowiązuje je prawo. Kto dobiera "zasłużonych" dla takich przywilejów? Bieżąco rządzący królik?

 • szyderczy_szyderca

  Oceniono 21 razy 5

  To jest idiotyczne - państwo najpierw zabiera ponad połowę zarobków w podatkach a potem rozdaje bony na niańki. Chyba tylko po to żeby przy okazji płacić pensje urzędnikom tym się zajmującym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX