Andrzej Duda w Dąbrowie Górniczej: Prezydent musi bronić polskich kopalń

Kilkaset osób przyszło w piątek spotkać się z kandydatem PiS na prezydenta. - Słyszę, że polskie kopalnie są nierentowne, że przynoszą straty. A one wpłacają do budżetu państwa 7 mld zł rocznie. A banki? Zaledwie 4 mld zł, a mamy najwyższe prowizje w Europie - mówił Andrzej Duda.
Spotkanie zorganizowano przez Pałacem Kultury Zagłębia, w centrum miasta. Na placu zebrało się kilkaset osób. Zanim polityk się tu zjawił, można było posłuchać skocznych piosenek śpiewanych przez emerytowanego górnika. "Krzyża wiary nie wolno nam oddać" - rozległy się słowa. Przetrenowano też śpiew urodzinowych życzeń, ponieważ Andrzej Duda w sobotę kończy 43 lata. Drugi raz odśpiewano je na koniec przemówienia kandydata.

"Bogu chwała za takiego kandydata"

Ewa Malik, zagłębiowska posłanka PiS, zanim ten jeszcze przyjechał, mocno go komplementowała. - Bogu chwała za takiego kandydata. Tak mądrego, inteligentnego, odważnego i kulturalnego. Taki kandydat zdarza się raz na 100 lat - mówiła. Zreflektowała się jednak, że mogła się trochę zagalopować. - Oczywiście nic nie ujmując Jarosławowi Kaczyńskiemu - podkreślała.

Sam Andrzej Duda był witany owacjami. - Andrzej Duda, Andrzej Duda, zwyciężymy, zwyciężymy - niosło się po placu.

- Jesteśmy na ostatnim odcinku. Decyduje się, kto będzie prezydentem, kto będzie głową państwa polskiego - mówił Duda.

Mówił też o swojej wizji prezydentury. To musi być osoba, która będzie celebrowała uroczystości państwowe i będzie zapobiegała wszystkim zjawiskom zagrażającym rodzinie, wierze czy wychowaniu dzieci w duchu patriotycznym. Sprzeciwił się też m.in. wykreślaniu z listy szkolnych lektur tych tytułów, na "których się my wychowywaliśmy" i wprowadzeniu "kuchennymi drzwiami" do szkół obcych wartości. Konkrety jednak nie padły.

Musimy odzyskać siłę

Część wystąpienia Andrzej Duda poświęcił też sprawom międzynarodowym. Wypomniał Europie, że po 1945 roku zostawiła Polskę po drugiej stronie "żelaznej kurtyny".

- Dziś mamy prawo mówić w Unii Europejskiej twardym głosem. Czas skończyć z płynięciem głównym nurtem, jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Musimy odzyskać siłę - przekonywał.

Zapowiedział też powołanie Narodowej Rady Rozwoju, do której powoła ekspertów, naukowców, przedsiębiorców i przedstawicieli związków zawodowych. - Chodzi o wspólną pracę nad naprawą gospodarki i systemu podatkowego, tak by stał się przyjazny dla obywateli i przedsiębiorców, tak by tworzenie miejsc pracy było inwestycją, a nie kosztem - mówił Andrzej Duda.

Dekarbonizacja jest sprzeczna z interesem Polski

Atakował też Bronisława Komorowskiego za to, że podpisywał ustawy podnoszące podatki. - Zachowuje się tak, jakby był prezydentem rządzącej partii, a nie ludzi, którzy go wybrali - mówił. Straszył też, że jeżeli w Polsce nic się nie zmieni, to za granicę będą wyjeżdżać kolejne pokolenia, aż kraj się wyludni. - I wtedy nikt nas nie będzie musiał już atakować - mówił.

Na sam koniec wspomniał o górnictwie. - Słyszę, że polskie kopalnie są nierentowne. A one przynoszą do budżetu 7 mld zł rocznie. Z kolei sektor bankowy 4 mld zł, podczas gdy płacimy najwyższe opłaty w Europie. Nie wolno pozwolić na likwidację kopalń. Dekarbonizacja jest sprzeczna z interesem Polski. Mamy go na 200 lat, to gwarantuje nam suwerenność. To kwestia "być albo nie być" polskiego państwa - dodał Duda.

Więcej o:
Komentarze (418)
Andrzej Duda w Dąbrowie Górniczej: Prezydent musi bronić polskich kopalń
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 419 razy 329

  Cholera szykuje nam się drugi Prezydent Tysiąclecia w ciągu pięciu lat:)))

 • kiks11

  Oceniono 427 razy 281

  Ciekawi mnie jedno, czy facet wierzy w to co mówi, czy tylko mówi, bo ciemny lud go słucha i łyka wszystko jak pelikan? Duduś przerósł już wszystkich populistów razem wziętych, Lepper, to był przy nim liberał pełną gębą.

 • amoramo

  Oceniono 408 razy 252

  Dzięki Bogu za kandydata, który pomoże wyprowadzić swoim kolejne miliony ze SKOKów, ułaskawi znajomego przestępce, odbierze wrak Rosjanom, zakaże in vitro, gejów wsadzi za kraty, Rydzyka zrobi prezesem TV, Macierewicza ministrem wojny, wyda rozporządzenie o nazwaniu każdej ulicy, alei, skweru czy parku imieniem Lecha Tysiąclecia itp., itd.

 • dornjuan

  Oceniono 332 razy 216

  Nie ma rzeczy, której ten kompletny ignorant ekonomiczny nie obieca ciemnemu ludowi. A wygląda jak budyń kupiony na Allegro.

 • tacx

  Oceniono 210 razy 166

  Wstrzymał atom ruszył wyngiel. Polskie go wydało plemię

  Jak tego wszystkiego słucham to mam , daj boziu abym się mylił, ale albo podstawili nam kolejnego psychola albo osobę skrajnie cyniczną która powie wszystko co ludzie chca usłyszec. Żałosne to i przerażajace. Za rok bedzie tu taka rozpierducha ze Polska długo takiej nie widziała. Z ludmi którzy wierzą w te bzdury nigdy nigdzie nei dojdziemy.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 219 razy 145

  Już od poniedziałku Duda otwiera swój własny konfesjonał, w którym będzie odpuszczał grzechy, a od przyszłej środy będzie przeprowadzał operacje na otwartym sercu.

  Po wygranych wyborach "zamelduje wykonanie zadania", a do publicznych spotkań oddeleguje armatki wodne, podsłuchy i BOR - jak jego idol Leszek Dzięki Bogu Nieżyjący Kaczyński.

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 190 razy 142

  "Słyszę, że polskie kopalnie są nierentowne. A one przynoszą do budżetu 7 mld zł rocznie."

  A ile pieniędzy budżet przyniósł / przynosi do kopalń?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX