Biedroń obcina wydatki Słupska: w ratuszu, SM i miejskich spółkach

Prezydent Słupska Robert Biedroń tnie wydatki w mieście - obniża pensje władz miejskich spółek, a jedną z nich w ogóle zlikwidował. Ograniczono też właśnie budżet straży miejskiej oraz liczbę etatów w urzędzie.
Robert Biedroń przed wyborami zapowiadał, że będzie chciał ograniczyć miejskie wydatki, ale po objęciu urzędu przyznał, że stan finansów Słupska jest gorszy, niż przypuszczał. Od początku urzędowania podejmuje więc decyzje, które mają zmniejszyć zadłużenie miasta, dobijające do ustawowego progu 60-procent, a zarazem zwiększyć jego dochody.

"Sytuacja demoralizująca"

Kilka dni temu ujawnił, że podjął decyzję o cięciach wynagrodzeń członków rad nadzorczych w miejskich spółkach, a także zlecił analizę wynagrodzeń w zarządach.

- Okazuje się, że w tym zakresie nie było żadnej polityki miasta - mówił prezydent na konferencji prasowej. - Wydatki w spółkach w mojej ocenie były zbyt wysokie i wynosiły łącznie 2 mln zł rocznie. Obecnie najniższe wynagrodzenie członka zarządu w miejskich spółkach to 8 tys. zł brutto. Najwyższe już 18 tys. zł. Różnica to tyle, ile zarabia prezydent miasta. To sytuacja demoralizująca i nie do zaakceptowania w mieście z tak skromnym budżetem.

Cięcia wynagrodzeń członków rad nadzorczych miejskich spółek będą radykalne - z 1200 do 500 zł miesięcznie w przypadku członków i z 1,6 tys. zł do 700 zł dla przewodniczących rad. Wkrótce mają być też rozpisane konkursy na nowych członków rad nadzorczych oraz zarządów wszystkich miejskich spółek. Ich liczba ma być też znacząco ograniczona.

Dwuosobowe zarządy spółek

Jak się dowiedzieliśmy, składy zarządów miejskich spółek mają być maksymalnie dwuosobowe. - Decyzje są w toku, ale naszą intencją jest ograniczenie składów i wynagrodzeń władz miejskich spółek - tłumaczy Marek Biernacki, wiceprezydent Słupska. - Prezydent chce odświeżyć skład władz miejskich spółek, które często powoływane były z klucza politycznego bądź urzędniczego. Przykładowo: zasiadali tam dyrektorzy wydziałów w urzędzie miasta, a ten sam człowiek był niejednokrotnie członkiem zarządu w jednej spółce i członkiem rady nadzorczej w drugiej. To patologia. Zależy nam, żeby do miejskich spółek weszli ludzie z doświadczeniem w zarządzaniu i wykształceniem prawniczym.

Cięcia i zmiany mają objąć kilka miejskich spółek, m.in. Słupskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, miejskie wodociągi czy Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej. Ta ostatnia spółka budzi największe emocje - zatrudnionych tam jest siedmiu pełnomocników zarządu, a oprócz prezesa jest tam też dyrektor zarządzający.

- Do funkcjonowania tej spółki mieszkańcy mają najwięcej pretensji, codziennie do prezydenta przychodzi mnóstwo interesantów z żalami - dodaje Marek Biernacki.

300 tys. zł mniej dla straży miejskiej

Dwa dni temu władze Słupska zdecydowały się za to zlikwidować jedną ze spółek - Agencję Promocji Regionalnej Ziemia Słupska. Zarząd i radę nadzorczą zwolniono, a zastąpił je prawnik, który ma dokończyć proces likwidacji.

- Decyzję o likwidacji tej spółki radni miasta podjęli już dwa lata temu, ale poprzedni prezydent miasta jej nie realizował - stwierdza wiceprezydent Biernacki. - Prezydent Biedroń zgodził się, że jej dalsze funkcjonowanie nie ma sensu, bo agencja zamiast na promocji regionu skupiała się dotychczas na autopromocji poprzedniego prezydenta.

Cięcia w tym roku obejmą również słupską straż miejską. Radni miasta obcięli właśnie budżet straży o 300 tys. zł, co oznacza, że nastąpi tam redukcja etatów o ok. 5 osób.

Ograniczenie zatrudniania realizowane jest również w samym ratuszu Słupska. Zredukowano o połowę etaty w biurze prawnym, we wtorek pracę w urzędzie stracił kierownik biura kontroli, uszczuplona ma zostać również liczba pełnomocników prezydenta.

Władze miasta planują również w najbliższym czasie ograniczyć władzom miejskich instytucji korzystanie ze służbowych samochodów.

Podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych

Jednocześnie władze Słupska starają się zwiększać dochody miasta. Przegłosowana została m.in. podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych o 10 procent (do 8,3 zł za metr kwadratowy), za co akurat władze miasta spotkała krytyka ze strony różnych środowisk.

- Podwyżka była zaplanowana w budżecie przygotowanym przez poprzednią ekipę, więc musieliśmy ją przyjąć - wyjaśnia Marek Biernacki. - Musimy ustabilizować finanse miasta, bo w następnych latach chcemy pozyskiwać środki zewnętrzne, głównie z Unii Europejskiej, a żeby je pozyskać, potrzebny jest wkład własny. Dotychczas z pozyskiwaniem unijnych funduszy również było w Słupsku kiepsko.

Decyzje Roberta Biedronia i jego ekipy spotkają się jak na razie ze społeczną aprobatą. Na forach internetowych przeważają pozytywne komentarze, a budżet Słupska na 2015 rok radni miasta przyjęli jednogłośnie, choć Biedroń ma w radzie jedynie dwóch radnych swojego ugrupowania.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Jeśli chciałbyś nas zainteresować ciekawym tematem, pisz na: dyzur@gdansk.agora.pl

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MAŁE MIASTA W EUROPIE? SĄ DWA Z POLSKI!


Więcej o:
Komentarze (264)
Biedroń obcina wydatki Słupska: w ratuszu, SM i miejskich spółkach
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 1799 razy 1747

  Wystarczy być trochę wrażliwszym od gumofilców, lemingów, pisiorów i można starać się o społeczeństwo, a nie wyłącznie o rodzinę i kolesiów. Tak trzymać Panie Biedroń.

 • micro5

  Oceniono 1144 razy 1114

  Brawo Najwyższy czas płacić za konkretną prace a nie za partyjne stanowisko . panie Biedroń tak trzymać

 • uzdek98

  Oceniono 768 razy 752

  jesli bedzie konsekwentny w tym co robi, to ten facet ma przed soba niezla przyszlosc...

 • adam.a.kowalski

  Oceniono 745 razy 733

  Ciekawe czy Dutkiewicz, prezydent miasta z identyczną patologią, przeczyta to? Tam jego przydupasy z urzędu zasiadają w radach i kilku spółek naraz a zarobione kwoty porażają.

 • jan.w2

  Oceniono 662 razy 654

  Wybór Biedronia na prezydenta Słupska, to najlepsza decyzja słupszczan.

 • micawber7

  Oceniono 682 razy 576

  Taki meski, wow!

  Biedron na prezydenta Polski! Ostateczny cios w katolicka tluszcze! A przedtem na premiera!

 • year68

  Oceniono 538 razy 512

  Poszedł bym dalej i całkowicie zlikwidował Straż Miejską, a pieniądze przeznaczył na Policję. Brawo za likwidację sitwy.

 • janocz

  Oceniono 469 razy 461

  Aż się prosi, żeby inni prezydenci ruszyli głowami i dokonali przeglądów i audytów w swoich magistratach. Śmiało można zredukować przerosty zatrudnienia o 20% i urzędników - emerytów, którzy niewiele kumają, a komputer na biurku trzymają do ozdoby.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX