PKW wciąż nie opublikowała wyników wyborów w internecie

Od wyborów samorządowych minęły ponad dwa miesiące, ale Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie opublikowała wyników głosowania na stronie internetowej. ?Brak tych danych jest sprzeczny z zasadą dostępu do informacji publicznej? - uważają radni z Białołęki.
Sprawą zainteresowali się Filip Pelc i Wojciech Tumasz, radni Białołęki należący do Wspólnoty Samorządowej Gospodarność. Pisemnie zwrócili się do PKW z prośbą o wyjaśnienie. "Jako że od wyborów samorządowych minęły już dwa miesiące, chcielibyśmy wyrazić zaniepokojenie faktem, że na stronie internetowej PKW wciąż nie zostały opublikowane wyniki głosowania w Warszawie" - czytamy w zapytaniu. - Cztery lata temu wyniki w internecie pojawiły się po dwóch dniach. Teraz minęły już ponad dwa miesiące, a w sieci wciąż ich nie ma - komentuje Pelc.

Pracownicy PKW zobligowani

Krzysztof Lorentz z PKW podkreśla, że nie doszło do złamania zasady dostępu do informacji publicznej. - Wyniki zostały ogłoszone poprzez wywieszenie protokołów przez komisje wyborcze, a potem ich publikację w Biuletynie Informacji Publicznej. Materiał, który zamieszczany jest na stronie internetowej w postaci wizualizacji, ma wartość czysto informacyjną - wyjaśnia Lorentz.

Takie wizualizacje pojawiają się zwykle na stronie PKW kilka dni po wyborach. Dlaczego teraz jeszcze ich nie ma? - Ma to związek z awarią systemu informatycznego, który używany był do liczenia głosów w czasie ostatnich wyborów samorządowych. Wizualizacje tworzone są na podstawie danych w systemie - precyzuje Lorentz.

Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie komisja miejska zdecydowała się w czasie liczenia głosów, że przestanie używać awaryjnego systemu informatycznego. Część głosów została policzona ręcznie, a tym samym nie wprowadzono ich do systemu. - I te dane trzeba teraz wprowadzić, by przenieść je później do wizualizacji na stronie internetowej - mówi Lorentz. Zapowiada, że pracownicy PKW zostali zobligowani do zrobienia tego do końca stycznia. - Zgodnie z planami wizualizacja powinna pojawić się w sieci w lutym - zapowiada.

Wszystkie nasze artykuły znajdziesz na Twitterze
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.Więcej o:
Komentarze (24)
PKW wciąż nie opublikowała wyników wyborów w internecie
Zaloguj się
 • kornblum

  Oceniono 40 razy 26

  Nie ma wyników wyborów samorządowych w całej POlandii - oszustwo wyborcze trzeba ukryć do wyborów do sejmu i senatu ... DNO !!! Nie ma wyników - ile głosów ważnych i nieważnych w gminach, miastach, powiatach i województwach !!!

 • oppeln2

  Oceniono 25 razy 23

  Jak juz pobrali odprawy to nie muszą. Ciekawe ile pobrali za swoją fuszerke?

 • badziewiak66

  Oceniono 21 razy 15

  A kogo to w tym kraju obchodzi jakie były wyniki wyborów ? Napiszcie lepiej co tam u Biedronia. Co porabia Waśniewska. Jak przeżywa odejście Sulik i co oznacza nowy skrót partii Korwina. Gdzie Gessel bigos upichci i jakie widoki przed meczem z Danią. Coś pominąłem ? A, LA-WI-RAN-TKA !!

 • silthor

  Oceniono 20 razy 14

  "PKW wciąż nie opublikowała wyników wyborów w internecie"

  Kłamstwo! W internecie nie było żadnych wyborów!

 • anty_globalista2

  Oceniono 18 razy 12

  Ale po co wyniki? Miało wygrać po i wygrało. Przewaga pewnie tak wielka, że liczby nikogo nie interesują. Zlecenie wykonane, well done!

 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 13 razy 9

  Cytat:
  "PKW wciąż nie opublikowała wyników wyborów w internecie"
  To wybory były w internecie???
  Powinno być tak:
  PKW wciąż nie opublikowała w internecie wyników wyborów .
  Nooooo,ale ja skończyłem juz gimnazjum

 • kor102

  Oceniono 9 razy 7

  .....No i co Pan mnie zrobisz, że nie ma Pańskiego płaszcza.... mówił kierownik szatni w Misiu.
  No i co im zrobicie, Bronek mówił, że wszystko jest OK. A to jest strażnik demokracji największy.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 7

  PKW wciąż nie opublikowała wyników wyborów w internecie
  ==============================================
  Zmieniono ludzi na szczytach PKW, a nowi nie będą odwalać roboty za starych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX