Sensacja. Paweł Kukiz kandydatem na prezydenta RP?

14.01.2015 16:35
Paweł Kukiz podczas protestu górników w Rudzie Śląskiej

Paweł Kukiz podczas protestu górników w Rudzie Śląskiej (DAWID CHALIMONIUK)

Bezpartyjni Samorządowcy nie wykluczają wystawienia swojego kandydata w wyborach na prezydenta Polski. Mówi się, że będzie to były lider zespołu Piersi i radny sejmiku dolnośląskiego Paweł Kukiz. On nie zaprzecza. Jego start może być początkiem walki Bezpartyjnych o mandaty w Sejmie.
Bezpartyjni powstali przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. Komitet ten stworzyli ludzie związani dotychczas z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem po tym, jak wszedł on w sojusz z Platformą Obywatelską.

Bezpartyjni oszałamiającego sukcesu nie odnieśli, choć w sejmiku dolnośląskim i w Radzie Miejskiej Wrocławia mają reprezentantów. Mają także swoich prezydentów: Lubina i Bolesławca.

Kukiz na prezydenta?

Takie niepartyjne inicjatywy jak ta na Dolnym Śląsku pojawiły się też w innych regionach Polski, m.in. w Poznaniu, Szczecinie, Przemyślu czy Nowej Soli. W czwartek samorządowcy z tych miast spotkają się, by rozmawiać o przyszłości. A dokładnie o tegorocznym maratonie wyborczym - czyli o walce w wyborach na prezydenta RP i do parlamentu.

Ostatecznie nie podjęli decyzji, czy wezmą w nim udział. Czekają na ogłoszenie terminu wyborów prezydenckich, co musi się stać do 8 lutego. Wtedy zdradzą swoją plany. I nazwisko kandydata, który rywalizowałby z Andrzejem Dudą z PiS, Magdaleną Ogórek z SLD, Januszem Palikotem i Bronisławem Komorowskim z PO, który decyzji o starcie jeszcze nie ogłosił.

Jeżeli Bezpartyjni wystartują, to mogą postawić na Pawła Kukiza, który od listopada 2014 r. jest dolnośląskim radnym.

- Gdybym ja ogłosił w Warszawie swój start, to kto przyszedłby na moją konferencję? Pewnie nikt. A jak zrobi to Paweł, będzie inaczej - mówi jeden z działaczy BS.

Paweł Kukiz w środę pojechał do protestujących górników. Przekonuje, że to jest teraz najważniejszy problem w kraju.

- Ważniejszy niż moje kandydowanie. To, czy się zdecyduję i powiem "tak", będzie zależało od rozwoju tej sytuacji.

Od decyzji działaczy Bezpartyjnych będzie zależał również ich kolejny krok - czyli wystawienie kandydatów w tegorocznych, jesiennych wyborach parlamentarnych. - Nie zrobimy takiego błędu jak poprzednio, w 2011 r. Interesuje nas Sejm - przyznaje wojewódzki radny Patryk Wild z BS. - Nie zmarnujemy głosów, które dałyby wtedy 25-35 posłów.

Chcą być lepsi niż Obywatele do Senatu

Wild mówi o ogólnopolskiej inicjatywie "Unia prezydentów - Obywatele do Senatu", którą firmował Rafał Dutkiewicz razem z innymi szefami miast, m.in. Krakowa, Gliwic, Gdyni, Zabrza i Torunia. W sumie cztery lata temu deklarację programową podpisało ich 15. Sukcesu nie odnotowali. Jedynym kandydatem, który zdobył mandat był w 2011 r., był wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski, pokonując w walce dotychczasowego senatora prof. Leona Kieresa, którego wystawiła Platforma Obywatelska. - Wynik wyborczy związany z naszym ruchem nie jest satysfakcjonujący - przyznał wówczas Dutkiewicz.

Tymczasem Bezpartyjni Samorządowcy mogą pójść podobną drogą co prezydent Wrocławia.

Nie ma odpowiedzi, jakie szanse BS mieliby w starciu z partiami politycznymi i ich kandydat na prezydenta. Ostatni sondaż przeprowadzony przez Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24 opublikowany w poniedziałek pokazuje miażdżącą przewagę Bronisława Komorowskiego, którego poparłoby 62 proc. wyborców, Andrzeja Dudę - 21 proc., Magdalenę Ogórek - 6 proc., a Janusza Palikota - 1 proc.

Czy Paweł Kukiz może zostać prezydentem RP
Zobacz także
Komentarze (134)
Zaloguj się
 • mrjarwit

  0

  Temu to już całkiem odbiło!!!

 • Karol S

  0

  czytałem wasze komentarze, czy szczynukow jest lepszy od kukiza? przynajmiej wie czego chce, a nie tylko sprzedawanie Polski po trochu, jak nie bolek to kwas, miler, ryzy, jarek ,teraz kopacze grockie. niedlugo wyślą was z wermachtem na wakacje na Krym

 • wiezet

  0

  Skoro Anna zwana Grodzka może, to czemuż nie on......

 • sleon

  0

  NIe chcem ale muszem. Jasne...

 • Oceniono 1 raz 1

  Na tak zadane pytanie w ankiecie można odpowiedzieć wyłącznie twierdząco.
  W uproszczeniu: KAŻDY może zostać prezydentem RP o ile spełnia
  wcale niewygórowane wymagania - a Kukiz, o ile wiem, spełnia je właśnie.
  A to czy zostanie nim, czy ma realne szanse albo ile obywateli nań zagłosuje
  to już inna bajka i zupełnie inne pytanie...

 • bodzko

  0

  Patrząc na kandydatów na prezydenta pojawiających się jak grzyby po deszczu zastanawiam się czy tegoroczne wybory nie odbędą się przypadkiem pierwszego kwietnia?

 • ziutka333

  0

  Zgódź się zgódź śmiechu będzie co nie miara. Na spotkaniu zawsze będzie skrzynka gorzały i dwie piwa

 • romek4805

  0

  to chba jakaś paranoja ja Kukiza znam od liceum i już wtedy wypijał koniaki od tatusia a tatuś jego był lekarzem i prawie co dziennie przynosił koniaki a picie zostało mu do dziś a po za tym kim on jest to sam nie wie niedawno jeszcze właził prezesowi w zadek i to bez wazeliny ale został wyrolowany nie dostał się na żadną listę to teraz pijak zgłasza pijaka można i tak w konicu jak by nie było jest śpiewakiem marnym bo marnym ale zawsze to śpiewak,.!!!

 • heepurian

  Oceniono 1 raz 1

  Kukiz ma rację , że powinny być jednomandatowe okręgi wyborcze, ale nie nadaje się na prezydenta bo daje sobą manipulować Kaczyńskiemu, jest dość prymitywny i nie panuje nad emocjami, wygląda na człowieka z problemami psychicznymi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje