Lekarka uznała, że 91-letnia kobieta nie żyje. Po 11 godzinach w prosektorium okazało się co innego

13.11.2014 12:45
W sobotę miał się odbyć pogrzeb 91-letniej Janiny Kołkiewicz z Ostrowa Lubelskiego. Tymczasem kobieta obudziła się w chłodni zakładu pogrzebowego, gdzie leżała 11 godzin! - Ta pani formalnie nie żyje. Pomożemy jej unieważnić akt zgonu - mówi "Wyborczej" prokuratorka. Śledczy sprawdzą też działania lekarki, która orzekła zgon 91-latki
- Jesteśmy w szoku - mówi "Dziennikowi Wschodniemu" Bogumiła Kołkiewicz. Jest krewną 91-letniej pani Janiny. Opiekują się starszą kobietą wspólnie z mężem.

Zimna jak lód

W czwartek 6 listopada rano Bogumiła Kołkiewicz wróciła z pracy. Chciała zrobić śniadanie swojej cioci. - Mąż zauważył, że w jej pokoju jest za cicho, że się nie odzywa. Myśleliśmy, że zasłabła, bo już dwa razy była taka sytuacja. Teraz ciocia się nie ruszała. Nie oddychała, nie wyczuwałam żadnego tętna. Miała zamknięte usta i oczy - opowiada "DW".

Bliscy 91-latki wezwali lekarkę rodzinną, a te nie miała wątpliwości i stwierdziła, że Janina Kołkiewicz zmarła. Po dwóch godzinach zimne jak lód ciało zabrała firma pogrzebowa. Była godz. 11.30.

Zaczęły się przygotowania do pogrzebu. Został wyznaczony na sobotę, rozwieszono klepsydry. W czwartek późnym wieczorem Bogumiła Kołkiewicz odebrała telefon z chłodni: - Pani ciocia żyje!

Pracownicy zakładu pogrzebowego ok. godz. 22.30 zauważyli, że worek ze zwłokami 91-latki się rusza. Janina Kołkiewicz była jak najbardziej żywa, tylko zziębnięta. Trzeba ją było ogrzać termoforem.

11 godzin w lodówce

- Policja pod nadzorem prokuratury rozpoczęła dochodzenie w kierunku art. 166 Kodeksu karnego. Będziemy sprawdzać, czy nie doszło ze strony lekarki, która wystawiła kartę zgonu do narażenia na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia 91-letniej kobiety. Według naszych wstępnych ustaleń ta pani spędziła w chłodni aż 11 godzin - mówi "Wyborczej" Beata Syk-Jankowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Doktor, która uznała Janinę Kołkiewicz za zmarłą, ma 28-letni staż. Zapewnia, że nigdy coś podobnego jej się nie przydarzyło.

91-latka ma teraz jeszcze inny - bardzo poważny - problem. Urząd Stanu Cywilnego w Ostrowie Lubelskim zdążył wystawić akt zgonu Janiny Kołkiewicz. - Zamierzamy pomóc pokrzywdzonej go unieważnić, ponieważ aktualnie w sensie formalnym ta kobieta nie żyje - wyjaśnia prokurator Syk-Jankowska.

Śledczy będą więc reprezentować Janinę Kołkiewicz w postępowaniu cywilnym. Zmarli - co logiczne - nie mogą pobierać od państwa świadczeń ani też korzystać np. z publicznej opieki zdrowotnej.

Zobacz także
 • Autokar Polskiego Busa PolskiBus.com. Z Lublina do Pragi - i dużo więcej
 • Lotnisko Lublin. Przejście poświęcone, można latać całą dobę [WIDEO]
Komentarze (293)
Lekarka uznała, że 91-letnia kobieta nie żyje. Po 11 godzinach w prosektorium okazało się co innego
Zaloguj się
 • manekin1

  Oceniono 363 razy 327

  - Gdzie mnie wieziecie?!?
  - Do prosektorium.
  - Ale ja żyję!
  - Cicho być! Ordynator wie lepiej!

 • ssaassaa

  Oceniono 368 razy 318

  Ale co tu jest do pomagania w unieważnieniu aktu zgonu? Przecież skoro zgonu nie było to jest to dokument do powieszenia w oprawce, ponieważ dokumentuje coś, co się nie zdarzyło.

 • nex_us

  Oceniono 280 razy 274

  Teraz jak ta pani kiedyś faktycznie umrze to ją przez tydzień będą badać...

 • lech2011

  Oceniono 225 razy 197

  Kiedyś byłem świadkiem podobnej historii. Rodzina zmarłej kupia już trumnę, zaprosiła mnie na pogrzeb, a zmarla, dość młoda osoba, ... ożyła.
  Podobno nie jest tak łatwo definiitywnie uznać kogoś za zmarłego. Tak więc śmichy-chichy są tu nie na miejscu. Medycyna zna różne przypadki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje