74-letnia pani Teresa: "Dostałam 3,5 zł podwyżki emerytury i 50 zł dodatku. Dlaczego tak mało?"

16.03.2016 10:34
Emeryci i renciści odbierają właśnie swoje świadczenia po waloryzacji. I tak jak 74-letnia pani Teresa z Warszawy są wściekli, bo dostali tylko kilka złotych więcej niż dotychczas. Dlaczego te podwyżki są tak małe - wyjaśniamy.

1. Co to jest waloryzacja emerytur i rent?

To ustalenie nowej wysokości tych świadczeń, dostosowanej do rosnących średnich zarobków i kosztów utrzymania. Ma sprawić, że emerytura i renta nie stracą swej realnej wartości.

2. Kto ustala nową wysokość świadczeń?

Podwyższenie emerytur następuje raz w roku, od 1 marca. Przy wyliczaniu nowej emerytury brana jest pod uwagę wysokość emerytury z ostatniego dnia lutego. Tym razem - z 29 lutego tego roku. Wielkość podwyżki zależy od dwóch rzeczy - wysokości inflacji (czyli wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeń.

Te dane podawane są przez Główny Urząd Statystyczny. Na ich podstawie minister rodziny, pracy i polityki społecznej podaje tzw. wskaźnik waloryzacji. Każda emerytura i renta zostaje przemnożona przez ten wskaźnik i w ten sposób wyliczane jest nowe świadczenie.

3. Ile wynosi tegoroczna podwyżka?

Jeśli inflacja rośnie, wzrasta też wysokość podwyżki. W ubiegłym roku, jak podał GUS, nie było inflacji, a mieliśmy wręcz spadek cen, czyli deflację. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, ale ten wzrost został „pomniejszony” o wielkość deflacji. Uwzględniając te dane, Ministerstwo Rodziny podało, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w tym roku 100,24 procent. To oznacza, że emerytury i renty zostały podniesione tylko o 0,24 proc. To najniższa podwyżka od dziesięciu lat.

4. O ile zatem wzrosną emerytury i renty?

Średnio podwyżka wyniesie od 2 do 5 złotych miesięcznie. Przykładowo: osoba pobierająca 29 lutego 2016 roku z ZUS minimalną emeryturę - w wysokości 880,45 zł brutto miesięcznie - otrzyma podwyżkę w wysokości 880,45 zł x 0,24 proc. = 2,11 zł (brutto). Ci, którzy otrzymują emeryturę w wysokości 1500 złotych brutto - dostaną 3,60 zł podwyżki (brutto).

Najniższa renta z powodu częściowej niezdolności do pracy wynosiła 29 lutego 2016 roku 675,13 zł (brutto), po podwyżce jest to 676,75 zł. Wzrosła więc zaledwie o 1,62 zł.

5. Co to jest jednorazowy dodatek, który otrzymują teraz emeryci i renciści?

Rząd, przewidując niską inflację, postanowił przyznać emerytom i rencistom o najniższych świadczeniach jednorazowy dodatek, który ma „osłodzić” tegoroczne niewielkie podwyżki emerytur. Dodatki w wysokości od 50 do 400 zł będą wypłacone razem z nową emeryturą osobom, których świadczenie nie przekracza 2000 zł brutto. Zasada: im niższe świadczenie, tym wyższy dodatek.

 

Ten jednorazowy dodatek jest zwolniony z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby go otrzymać, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Emeryci i renciści otrzymują go wraz z nową, podwyższoną emeryturą lub rentą.

Komentarze (380)
Zaloguj się
 • jack_flash

  Oceniono 88 razy 70

  Wyjasnienie jest bardzo proste i logiczne. Rzad wyrecza Pania Terese, wysylajac bezposrednio dotacje dla instytucji koscielnych w jej imieniu.

 • lukamipisze

  Oceniono 84 razy 66

  Sprawa jest niezwykle prosta.
  PIS rozdaje kase na lewo i prawo, ale nie ma na emerytów, samotne matki, głodujące dzieci itd
  A dlatego nie ma ze podwyzsza cały czas fundusz koscielny, daje rydzykowi 26 000 000 mln, na dni katolickiej młodziezy daje 250 000 000, na religie w szkołach 1 700 000 000, na wypłaty kapelanom, generałom katolickim, zbroją armie śiustr zakonnych które pomagaja kapelanom kolejny na wyciskarke do cytryn na Wilanowie klejne 20-30 milionów.
  ot i dlaczego nie ma..

 • sekanx

  Oceniono 75 razy 55

  Pani Tereso. Bo 17 mld poszło na łapówki dla potencjalnych wyborców PiS.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 49

  880 złotych na miesiąc, czyli jakieś 200 euro...
  ----
  a ta pieprzona banda która rządzi w Polsce bajdurzy o sprawiedliwym państwie i dobrej zmianie i rozdaje miliardy klechom, górnikom i np milionerom pod warunkiem ze mają dzieci...
  PS. gdyby mi ktoś dał 3 złote podwyżki to bym mu je wsadził w dudę

 • aldo666

  Oceniono 46 razy 40

  "Dlaczego tak mało?"
  Jak to dlaczego?
  Przeciez musi wystarczyc dla Starego Grzyba na kolejna swiatynie opacznosci

 • kemor234

  Oceniono 44 razy 38

  Emeryci powinni jeszcze dostać po 2% zniżki, dla podratowania zdrowia i duszy w kurortach Ojca Rydzyka.

 • stef0909

  Oceniono 41 razy 37

  Powiem tak: niektórzy starzy idioci zagłosowali na PiS wietrząc korzyści???? a co wyszło ...jak zwykle !!!!!!!! 75+ żadnych ulg powymierają i na ich głosach już PiSlamowi nie zależy /zdychajcie/ a to była armia głosów przyprowadzonych na smyczy przez zaczadziałych członków ich rodzin!!!
  TAK TO JEST .....

 • yosemitesam

  Oceniono 44 razy 36

  Pani Tereso, napisze Pani do profesór Pawłowicz, ona doskonale wytłumaczy ile jak i dlaczego, jakoś pomoże, pocieszy - to osoba z niezwykłą wręcz empatią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje