74-letnia pani Teresa: "Dostałam 3,5 zł podwyżki emerytury i 50 zł dodatku. Dlaczego tak mało?"

16.03.2016 10:34
Emeryci i renciści odbierają właśnie swoje świadczenia po waloryzacji. I tak jak 74-letnia pani Teresa z Warszawy są wściekli, bo dostali tylko kilka złotych więcej niż dotychczas. Dlaczego te podwyżki są tak małe - wyjaśniamy.

1. Co to jest waloryzacja emerytur i rent?

To ustalenie nowej wysokości tych świadczeń, dostosowanej do rosnących średnich zarobków i kosztów utrzymania. Ma sprawić, że emerytura i renta nie stracą swej realnej wartości.

2. Kto ustala nową wysokość świadczeń?

Podwyższenie emerytur następuje raz w roku, od 1 marca. Przy wyliczaniu nowej emerytury brana jest pod uwagę wysokość emerytury z ostatniego dnia lutego. Tym razem - z 29 lutego tego roku. Wielkość podwyżki zależy od dwóch rzeczy - wysokości inflacji (czyli wzrostu cen) w poprzednim roku i wzrostu wynagrodzeń.

Te dane podawane są przez Główny Urząd Statystyczny. Na ich podstawie minister rodziny, pracy i polityki społecznej podaje tzw. wskaźnik waloryzacji. Każda emerytura i renta zostaje przemnożona przez ten wskaźnik i w ten sposób wyliczane jest nowe świadczenie.

3. Ile wynosi tegoroczna podwyżka?

Jeśli inflacja rośnie, wzrasta też wysokość podwyżki. W ubiegłym roku, jak podał GUS, nie było inflacji, a mieliśmy wręcz spadek cen, czyli deflację. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło, ale ten wzrost został „pomniejszony” o wielkość deflacji. Uwzględniając te dane, Ministerstwo Rodziny podało, że wskaźnik waloryzacji wyniesie w tym roku 100,24 procent. To oznacza, że emerytury i renty zostały podniesione tylko o 0,24 proc. To najniższa podwyżka od dziesięciu lat.

4. O ile zatem wzrosną emerytury i renty?

Średnio podwyżka wyniesie od 2 do 5 złotych miesięcznie. Przykładowo: osoba pobierająca 29 lutego 2016 roku z ZUS minimalną emeryturę - w wysokości 880,45 zł brutto miesięcznie - otrzyma podwyżkę w wysokości 880,45 zł x 0,24 proc. = 2,11 zł (brutto). Ci, którzy otrzymują emeryturę w wysokości 1500 złotych brutto - dostaną 3,60 zł podwyżki (brutto).

Najniższa renta z powodu częściowej niezdolności do pracy wynosiła 29 lutego 2016 roku 675,13 zł (brutto), po podwyżce jest to 676,75 zł. Wzrosła więc zaledwie o 1,62 zł.

5. Co to jest jednorazowy dodatek, który otrzymują teraz emeryci i renciści?

Rząd, przewidując niską inflację, postanowił przyznać emerytom i rencistom o najniższych świadczeniach jednorazowy dodatek, który ma „osłodzić” tegoroczne niewielkie podwyżki emerytur. Dodatki w wysokości od 50 do 400 zł będą wypłacone razem z nową emeryturą osobom, których świadczenie nie przekracza 2000 zł brutto. Zasada: im niższe świadczenie, tym wyższy dodatek.

 

Ten jednorazowy dodatek jest zwolniony z podatku dochodowego i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby go otrzymać, nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Emeryci i renciści otrzymują go wraz z nową, podwyższoną emeryturą lub rentą.

Komentarze (380)
Zaloguj się
 • Anna Jarocka

  0

  Drodzy emeryci , niestety wasze podwyżki rząd oddał na kościół , a w szczególności dla swojego ulubieńca ojca Rydzyka. Możecie sobie do tej waszej podwyżki doliczyć comiesięczne składki na tacę. Skoro kościół już na poczatku roku został sowicie obdarowany , możecie sobie darować w tym roku datki na tacę i przeznaczyć na swoje zdrowie , bo nikt o was już nie zadba , zrobiliście już swoje......

 • rum222

  0

  Jak Pani głosowała tak Pani ma ale w tym przypadku PO tez by Pani więcej nie dało

 • janblog

  0

  Moi Kochani właśnie przerobiliście następną lekcję... to dobra lekcja ..1. już wiecie że gruszki na wierzbie nie rosną .
  2. stara formacja nic nowego nie potrafi , nauczyli się lepiej łgać i DBAĆ O SWOJE ELITY.
  3 .Zapewniam Was iż otrzymacie właściwe wynagrodzenie ,bo świat zaakceptował program NESARA . a to oznacza iż każdy człowiek na Ziemi otrzyma świadczenia z Programu Prosperity - NIE BĘDZIE JUŻ BIEDY I BIEDNYCH EMERYTUR ..właśnie rozpoczął się proces tzw. RESET . nowy system finansów na świecie . wszystkie waluty mają wartość w pokryciu w złocie .. Nasza Złotówka będzie polska i bank będzie też NASZ , nie tak jak dziś - lobby Khazarian. Gwarantuję Wam ,że dożyjecie tego pięknego dnia gdy nic Wam nie zabraknie i będziecie zdrowi ..... Kochane Zdrowie

 • agaakaines

  Oceniono 3 razy 3

  prosze skierowac to pytanie do poslanki pawlowicz - nikt inny nie wyjasni tego lepiej...

 • stojacywbramie

  Oceniono 2 razy -2

  Chciałbym wyjaśnić komentującym tu imbecylom, że te podwyżki są autorstwa rządu PO-PSL.

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 2 razy 2

  Tez dostalem 3.50 ale ja nie chce by panstwo wspieralo katooszolomow i e-pis-kopat nie mowiac o trujacym rydzu. Chetnie przeznaczylbym waloryzacje gdyby byla jakas znaczaca kwota na np. szkoly wolne od klechow i religijnych bajek.

 • kka69

  Oceniono 2 razy 2

  PIS obiecał "radykalne podwyżki emerytur" , na pewno dotrzyma słowa jak z innymi obietnicami.

 • Ewa Kołaczyńska

  Oceniono 2 razy 2

  P. Tereso.Żeby dać jednym 400 zł,to pozostali muszą za to zapłacić.Tylko ojciec Tadeusz dostaje miliony za Bóg zapłać

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje