Irlandia Północna miała pozbawić Polskę 5 tys. miejsc pracy. Niezgodna z prawem umowa

Dziennik Belfast Telegraph opublikował, pochodzącą z WikiLeaks informację o niezgodnych z prawem unijnym tajnych ustaleniach pomiędzy Republiką Irlandii i Irlandią Północną. Dotyczyły przeniesienia 5 tys. miejsc pracy w sektorze usług finansowych z Irlandii do Belfastu, zamiast do Europy kontynentalnej - prawdopodobnie Polski.
Według informacji Belfast Telegraph, informacja miała pochodzić ze spotkania Thomasa Foley, amerykańskiego ambasadora w Irlandii z Kevinem Cardiffem, sekretarzem generalnym ministerstwa finansów.

- Cardiff powiedział to, co pozostało oficjalnie niewypowiedziane, ale leżało u podstaw myślenia autorów umowy - pisze ambasador USA. - Jeśli miejsca pracy miałyby zniknąć z Republiki, władze Irlandii zdecydowanie wolałyby, żeby trafiły do Belfastu, a nie do Polski - dodaje. Jak informuje dyplomata, we władzach Irlandii Północnej pojawiły się głosy, że Dublin powinien oficjalnie wydać podobnej treści oświadczenie

Ustalenia pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną miały dotyczyć zapewnienia pracodawcy, International Financial Services Centre w Dublinie, że nie będzie płacić większych podatków w Irlandii Północnej niż w Republice, mimo, że w 2008 r. stawka podatku CIT w Irlandii Północnej była ponad dwukrotnie wyższa niż irlandzka. Po ujawnieniu całej sprawy, w związku z niezgodnością tego zapisu z unijnym prawem, umowa nie doszła do skutku. Po jej rozwiązaniu, w związku z dotykającym Irlandii kryzysem firma zrezygnowała z rozszerzania działalności.

Więcej o:
Komentarze (15)
Irlandia Północna miała pozbawić Polskę 5 tys. miejsc pracy. Niezgodna z prawem umowa
Zaloguj się
 • jankowski1960

  Oceniono 12 razy 6

  oni zajmuja sie miejscami pracy, Polacy zajmuja sie Smolenskiem

 • gnago

  Oceniono 5 razy 5

  Ludziska nie rozumita. Tu chodzi marginalizację praw państwa. Powinien byč przetarg które państwo zapłaci więcej, da się bardziej wydrenować. Niech żyją szczury i ich korporacje.

 • jur56

  Oceniono 7 razy 5

  I tak zrobią co zechcą . Polska to nie pępek świata .

 • nie-tak

  Oceniono 9 razy 5

  Co za idiotyzm gazety? Czyje to miejsca pracy, polskie czy irlandzkie? Wiec Irlandia decyduje o nich i przenosi tam gdzie chce, Polska niech sama sobie stworzy własne a nie żebrze o czyje. To jest już szczyt bezczelności gazety wnosić pretensje i to w dodatku nie o swoje jak i szczuć Polaków przeciw Irlandii!!!!

 • 1234qwerty

  Oceniono 6 razy 4

  Jakie zdziwienie i oburzenie w Polandii że ktoś dba o miejsca pracy. Popie...ni na pewno popie...ni. U nas to były czasy że 5000 miejsc pracy likwidowano niemal co dzień bo taka była doktryna wolnego rynku. A teraz kwiczymy i lamentujemy.

 • janspruce

  Oceniono 6 razy 4

  Co to dla nas 5 tys. jak trzeba nam co najmniej 3 mln.

 • prezesik007

  Oceniono 3 razy 3

  AIB - Allied Irish Banks

  Ta korporacja nie ma już udziałów w Polsce w postaci BZ WBK - sprzedała je Santander'owi, więc nie wiem o co ta cała afera.

 • zz26

  Oceniono 2 razy 2

  czytam i nie widzę gdzie tu problem?
  w Polsce wiele firm nie placi podatku dochodowego bo sa w specjalnych strefach ekonomicznych które rzad polski zrobil po to żeby firmy inwestowały w Polsce a ie gdzie indziej
  czy teraz wyborcza napisze ze np polska zabrała kilka tysięcy miejsc pracy Czechom bo daliśmy specjalne warunki dla fabryki Opla?

 • wroclawiak81

  Oceniono 4 razy 2

  żenujący poziom dziennikarstwa ... standardowo w GW ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX