Rosyjscy alpiniści uratowali polskich turystów na Elbrusie

Para polskich turystów została uratowana przez rosyjskich alpinistów wyruszających na górę Elbrus na Kaukazie. Polacy, chłopak i dziewczyna, wyruszyli na szczyt mający 5 tys. metrów bez przewodnika. W trakcie wspinaczki spadli głową w dół ze zbocza. Tylko to, że zostali dostrzeżeni przez alpinistów z Rosji uratowało im życie.
Informację nadesłał na Alert24 czytelnik, który otrzymał ją od zaprzyjaźnionych alpinistów z Rosji. Pojawiła się także na rosyjskim portalu alpinistycznym Risk.ru.

Według portalu, grupa rosyjskich alpinistów w czasie wyprawy na Elbrus, najwyższą górę Kaukazu, trafiła przez przypadek na wysokości 5300 metrów n.p.m na dwójkę polskich turystów.Polacy, chłopak i dziewczyna, znajdowali się ok. kilometra od tradycyjnego podejścia na Elbrus, i byli w ciężkim stanie po upadku ze zbocza. Mężczyzna miał złamaną nogę, a kobieta obojczyk i urazy głowy.

- Pogubili kijki, rękawice i gogle - pisze w swojej relacji Ilia Szerszeniew, jeden z alpinistów, którzy trafili na Polaków. - Nie przeżyliby nocy w takich warunkach - dodaje.

Jak pisze rosjanin, w takich warunkach niemożliwe było wezwanie pomocy telefonicznie. Rosjanom zajęło cztery godziny transportowanie dwójki polaków do "punktu ratunkowego"po czym dwójka alpinistów została przy rannych Polakach, a trzeci wyruszył na dół po pomoc.

Po wielogodzinnej akcji alpinistom i ratownikom z Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji udało się sprowadzić rannych Polaków z góry.

- Wydział konsularny Ambasady RP w Moskwie jest w trakcie poszukiwania kontaktu z naszymi obywatelami (celem sprawdzenia, czy nie potrzebują np. kontaktu z rodzinami z Polsce) oraz alpinistami, którzy uratowali parę podróżników z Polski - pisze Grzegorz Jopkiewicz z biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodaje, często się niestety zdarza, że polscy turyści nie zgłaszają swoich wypraw i marszrut tak ekstremalnych jak choćby wspinaczka na Elbrus placówkom konsularnym.

Punkt ratunkowy na górze Elbrus, w którym przebywał ranny Polak, zostało otwarte w tym miesiącu. Jest najprawdopodobniej najwyżej położonym tego typu schronieniem na świecie

Zobacz także
 • Powrót do kraju z Orbisem - nocą. Informacje w ostatniej chwili [RELACJE]
Komentarze (25)
Rosyjscy alpiniści uratowali polskich turystów na Elbrusie
Zaloguj się
 • sq9dde

  Oceniono 8 razy 8

  Zycie czlowieka jest dobrem najwyzszym .Naleza sie slowa podziekowania dla ludzi ,ktorzy ratuja zycie . Ludzie w ekstremalnych sytuacjach pokazuja swoja twarz. Alpinisci to ludzie szczegolni .Szanuja zycie ,bo wiedza jakie jest w tak ekstremalnych sytuacjach kruche. Mysle ,ze nie ma znaczenia jakiej byli narodowosci . Zrobili to co uwazali za swoj obowiazek .Dzieki im za to .

 • newira

  Oceniono 6 razy 6

  Gdyby to Kaczyński pisał ten artykuł, tytuł brzmiałby:

  "Tylko przytomność umysłu uratowała polskich turystów przez zepchnięciem ich przez rosyjskich alpinistów w przepaść"

 • vonsmroden

  Oceniono 8 razy 6

  Sabotaż, to nie byli Polacy tylko Niemcy w polskich mundurach!
  Co, a to nie to?
  To nie Polacy to podstawieńcy, że niby Rosjanie ratują Polaków , szopka na polecenie Tuska!
  Prezes

 • jack_stratford

  Oceniono 5 razy 5

  W Grach wysokich narodowość nie ma znaczenia. Jeżeli sytuacja tego wymaga i jest możliwość niesienia pomocy to się to po prostu robi i robi się to bezinteresownie. Niezależnie czy jest się turystą czy taternikiem, narciarzem czy alpinistą, Góry zobowiązują i nie podlega to żadnej dyskusji.
  "Mieli google i kijki" i bardzo dobrze bo na Elbrusa drogą tradycyjną nie potrzeba ciężkiego sprzętu. Raki rzecz jasna ale na tym praktycznie koniec. Pominąłem oczywiście wyposażenie potrzebne względem pogody i okolic.
  Ci którzy uratowali, zachowali się jak najbardziej normalnie.

 • atosatos1

  Oceniono 5 razy 5

  Bolszoje spasibo Rosjanom za uratowanie Polaków.

 • open123

  Oceniono 7 razy 5

  Aż mi wstyd, bo sprawa poważna, ale zapytam- Znowu ruski spisek ? Putin z Miedwiediewm kontra My, ach ci Ruscy. Zaczekam co powie Macierewicz .

 • ihateidiots

  Oceniono 4 razy 4

  Do tego Rosjanin się pisze z wielkiej litery. Czytajcie to co do was nadsyłają.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  Oni mieli możliwość popchnięcia polskich alpinistów, by potem ich uratować.
  Jarosław Kaczyński
  Zbigniew Ziobro

 • gekon1979

  Oceniono 3 razy 3

  powinni im nie pomagac
  zadzialaby selekcja naturalna, i to by bylo dobrze dla nas
  a tak, ta parka wezmie i sie rozmnozy, potomstwo moze odziedziczyc sklonnosci rodzicow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje