Antyrasistowskie stowarzyszenie chce aresztowania Davida Irvinga

Stowarzyszenie "Otwarta Polska", walczące z antysemityzmem i rasizmem zachęca do wysyłania do IPNu wniosku o ściganie Davida Irvinga, kontrowersyjnego historyka podważającego istnienie holocaustu. Według stowarzyszenia "istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, iż pan Irving popełnił przestępstwo tzw. kłamstwa oświęcimskiego na terytorium RP".
David Irving, brytyjski historyk, skazany w Austrii za negację holocaustu, ma przyjechać w przyszłym tygodniu do obozu zagłady w Treblince. 21 września ma oprowadzać po nim wycieczkę. Jak pisała "Gazeta Wyborcza" jego wizycie ma przyglądać się IPN i ABW.

Według stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", antyrasistowskiego i zajmującego się problematyką antysemityzmu stowarzyszenia, wśród którego członków znajduje się między innymi Władysław Bartoszewski i Krystyna Zachwatowicz-Wajda, w opublikowanej w 2009r. książce "Wojna Hitlera" Irving popełnił przestępstwo negowania zbrodni oświęcimskiej, a także istnieje prawdopodobieństwo, że popełni je w czasie wizyty po raz kolejny.

- Żeby ścigać przestępstwo z urzędu, musi do niego dojść - mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik prasowy IPN. - Słyszałem, że różne stowarzyszenia wysyłają do nas listy w tej sprawie, i na pewno będziemy monitorować wizytę. Prokuratorzy zareagują, jeśli będzie działo się coś nieodpowiedniego - wyjaśnia rzecznik. Jak mówi, nie słyszał, by prokuratorzy IPN zajmowali się książką Irvinga.

Komentarze (48)
Antyrasistowskie stowarzyszenie chce aresztowania Davida Irvinga
Zaloguj się
 • oelefante

  Oceniono 10 razy 6

  Antyfaszyści są za stosowaniem faszystowskich metod ograniczania swobody podróżowania i wygłaszania poglądów? Brawo.

 • emilka321

  Oceniono 6 razy 6

  "w opublikowanej w 2009r. książce "Wojna Hitlera" Irving popełnił przestępstwo zbrodni oświęcimskiej" - tego to już trochę za wiele; może kłamstwo oświęcimskie, ale nie zbrodnię wewnątrz książki

 • leslaw_m

  Oceniono 5 razy 5

  proponuje przeczytac ksiązkę "wojna hitlera" opublikowaną w latach 70 (2009 to rok publikacji w polsce) i wyciągnąc wnioski.
  oprócz tego proponuje zbaczyć bibliografię do ksiazek chocby pana wołoszanskiego, czy innych, irving jest wsród historyków "uwazany"
  co do samej ksiązki, to jest ona najgrozniejsza dla niemiec- burzy mit hitlera wariata, a ukazuje jako przywódce, który uosabiał myslenie przeciętnego niemca, jednego z milionów
  wyprowadza dość prawdziwe równanie ówczesny niemiec = faszysta, i tego się pani merkel najbardziej boi

 • mali_kali

  Oceniono 4 razy 4

  To jest wrecz smieszne, ze taka rzecz moze byc przestepstwem. Przeciez to cenzura i ograniczanie wolnosci slowa. Dlaczego ma istniec tylko jedna, sluszna wersja historii?
  Nie wazne czy masz argumenty, czy nie. Wazne, ze policja przyjdzie i Cie aresztuje za podwazanie oficjalnej wersji historii.

 • lotam

  Oceniono 8 razy 4

  a za posiadanie tej i innych książek Irvinga tezpójdzie się do pierdla? w takim razie, ja kwalifikuję się jako jeden z pierwszych

 • brown_ale

  Oceniono 6 razy 4

  porównywanie antyfaszyzmu do hitleryzmu to karkołomna próba. powodzenia.
  według mnie powinniśmy mieć wolność słowa, niech każdy mówi i obnosi się z tym z czym chce.
  z krzyżem, z gwiazdą, w burce, ze swastyką. (tak jak jest to w Stanach)
  zakazywanie publikacji i zamykanie ludziom ust to średniowiecze.
  przykład z paleniem Koranu - koleś chciał spalić i gwarantuje mu to prawo, jak chce to może sobie spalić co będzie chciał ( abstrahując, że to idiota).
  wyobrażacie sobie u nas spalenie krzyża?

 • adeinwan

  Oceniono 6 razy 4

  Nigdy nie zgadzałem się z tezami Irvinga, ale postulat aresztowania to kpina z podstawowych zasad, na których oparte jest państwo prawa. Tzw, antyfaszyzm w gruncie rzeczy niczym nie różni się od hitleryzmu.

 • mk180014

  Oceniono 3 razy 3

  To może karzmy za podważanie innych "faktów" historycznych, np. naszego zwycięstwa pod Grunwaldem. Na pewno p. Steinbach prędzej czy później zacznie podważać nasze zwycięstwo..

 • ciotka-ltd

  Oceniono 3 razy 3

  A teraz, kochani, powiedzcie mi KTO i CO z dziel Irvinga czytal? Tu nie ma sie czego wstydzic, ja CZYTALAM i dlatego dziwie sie, ze przypisujecie tego temu tworcy sci-fi dokladnie to, czego nigdy nie pisal:)
  Facet histyorykiem nie jest, ma zupelnie inne wyksztalcenia, a wiec nie dziwota ze warsztatu nie zna i bredzi jak potluczony, niemniej ma gleboko w pupie polskich antysemitow, a i o Polakach ma niezbyt dobre zdanie. Min. za Oswiecim, scislej - ludyczny jarmark w Oswiecimiu, jaki chciwe Polactwo tam sobie urzadzilo (hot dogi etc). Nb. nie jest to pierwszy Anglik od ktorego to slysze...
  I tym antyrasisci i antysemici powinni sie od zaraz zajac, bo wstyd przed swiatem. A od krytyki bredni Irvinga jest historyczna i literacka krytyka, nie sad. Juz i tak facet cieniutko przedzie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX