"To cud" - rosyjska prasa o wczorajszym lądowaniu TU-154 [WIDEO]

Wczorajsze lądowanie rosyjskiego TU-154 na wojskowym lotnisku w Republice Komi nie schodzi z czołówek rosyjskich gazet. Pas startowy na którym lądowała maszyna z 72 pasażerami na pokładzie był za krótki dla samolotu, który wylądował na lotnisku dopiero za trzecim razem. Rosyjscy internauci chcą, by piloci zostali nagrodzeni Gwiazdą Bohatera Federacji Rosyjskiej. Tymczasem rozpoczyna się śledztwo dotyczące przyczyn awarii.
Dziś rozpoczyna się dochodzenie po awaryjnym lądowaniu samolotu TU-154 na wojskowym lotnisku w miejscowości Iżma. Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) rozpoczął przesłuchania pilotów feralnego samolotu. Mają one ustalić, co spowodowało, że na wysokości 10 km nad ziemią w należącym do linii Alrosa samolocie zawiodły systemy kontroli lotu, nawigacja i sprzęt komunikacyjny, co zmusiło załogę do awaryjnego lądowania na lotnisku wojskowym. Alrosa twierdzi, że samolot był w dobrym stanie technicznym. Komisja twierdzi, że pierwsze informacje o przyczynach katastrofy powinny pojawić się w ciągu dziesięciu dni.

Innego zdania jest rosyjski pilot Magomed Tolbojew, który pilotował między innymi rosyjski wahadłowiec "Buran". - Nasze komisje mówią, że potrwa to dziesięć dni, potem, że pół roku, potem że rok, a w końcu okazuje się, że nikt nie jest winny - powiedział pilot w rozmowie z radiem Vesti FM.

Według internetowego portalu Russia Today lądowanie miało miejsce w ekstremalnie trudnych warunkach. Piloci posadzili maszynę "na ślepo", bez działających przyrządów po dwóch nieudanych podejściach do lądowania. Lotnisko było za krótkie dla maszyny pasażerskiej, która zatrzymała się w bagnie, 200 metrów za pasem. - Ścinaliśmy czubki drzew jak kosiarka - mówił portalowi jeden z pasażerów lotu.- Nawet lądowanie helikoptera jest dla nas wydarzeniem - mówił portalowi news.ru Piotr Ditjatewim z administracji regionu Iżma. Według jego słów lotnisko było zaniedbane i zarośnięte.

Jak donosi portal, pojawiły się głosy, żeby pilotom przyznać Gwiazdę Bohatera Federacji Rosyjskiej, najwyższe honorowe odznaczenie w Rosji. - To naprawdę cud i dowód niesamowitych umiejętności pilotów - pisze jeden z cytowanych przez portal internautów. Rosyjski bloger Leonid Szakow wystosował apel, by prezydent Miedwiediew jak najszybciej odznaczył pilotów.

Komentarze (145)
"To cud" - rosyjska prasa o wczorajszym lądowaniu TU-154 [WIDEO]
Zaloguj się
 • uburama

  Oceniono 15 razy 11

  Patrzcie jak lądują debeściaki

 • andrzejbo22

  Oceniono 9 razy 9

  to żaden CUD, to tylko brak polityków na pokładzie.

 • xanuma

  Oceniono 8 razy 8

  makar4 godzinę temu Oceniono 8 razy 4 + - zgłoś do moderacji
  Dużo tu przekłamań więc uzupełniam.
  Na wysokości 10km odmówily trzy z czterech będących na pokładzie generatorów elektrycznych. Pilot zszedł na 3km zeby uruchomic awaryjny. Ponieważ sie nie udało i stanęły pompy cyrkulacji paliwa miedzy zbiornikami to miał bardzo mało czasu do namysłu. Wzrokowo znalazł porzucone lotnisko (podobno 10 lat tam nie ladował samolot) i na zwiekszonej prędkości bo mechanizacja skrzydeł nie działała i nie mógł wypuścić klap z trzeciej próby siadł wzrokowo bez przyrządów nawigacyjnych i łączności.. Ponieważ pas był za krótki a prędkość większa niż zwykle, to kończył bieg już w młodym zagajniku (ściął 200 m).
  Samolot zawiódł i to badają, ale z drugiej strony, mimo tak poważnej usterki nie stracił sterowności i pozwolił jednak wylądować.
  Oddzielny szacunek i uznanie dla załogi.

  Oraz mgły nie było w tym przypadku. W nocy lub przy małej widoczności im by sie też nie udało............

 • myszykiszek

  Oceniono 10 razy 8

  A pod Smoleńskiem nieznani sprawcy 21 lat temu posadzili brzozę i nawozili ją, by wyrosła jędrna i krzepka, zbyt krzepka żeby ją ściąć skrzydłem tak jak w Iżmie. 21 lat... mówi Wam to coś?? Widzieli pewnie, jak Lech K. obala komunizm i postanowili się zemścić, a zemsta jak wino...

  Na szczęście Jarosław czuwa. Na szczęście czuwa też Antoni.

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy 8

  Jeśli to był "cud", to w takim razie słynne smoleńskie lądowanie było "normalką".

 • macqbat

  Oceniono 14 razy 8

  Jak Putin z Tuskiem nie nadpiłuje skrzydeł, to da się wylądować i na bagnie, i jeszcze chłopakom z tartaku się roboty oszczędzi...

 • mikelondon

  Oceniono 9 razy 7

  Jednak pisuary to ostoja ciemnoty w tym, skądinąd, pięknym kraju...
  Dla nich nie ma różnicy czy samolot WYLĄDOWAŁ i kosił jakieś cienkie drzewka po WYLADOWANIU, a uderzeniem skrzydłem w brzozę o średnicy 40 cm w trakcie lotu.
  Swoim zwyczajem proponuję eksperyment:
  weźcie szanowne pisuary cienka listewkę i lekko puknijcie się w głowę. Fajne no nie? Nic nie czuć?
  No to teraz czas na hardcore - weźcie solidną dechę (może być i brzozowa hehehe) i przywalcie sobie tak mocno jak tylko możecie. Opiszcie różnice. Nie mogę wam pomóc w waleniu się dechą po łbie, bo bym został oskarzony przynajmniej o uzycie niebezpiecznego narzędzia :D
  Co zaś do mgły - to pewnie nie była mgła (za drogie) to pewnie cały lokalny OMON palił fajki przy pasie. Specjalnie żeby pilot nic nie widział. Nie wpadło wam to do głowy?
  Niech mi wreszcie któryś z pisuarów odpowie na jedno pytanie:

  PO KIEGO GRZYBA MIELIBY ROSJANIE DOKONYWAĆ ZAMACHU NA ŻAŁOSNEGO (P)REZYDENTA, KTÓRY W CIĄGU 6 MIESIĘCY STRACIŁBY STOŁEK? BO PRZECIEŻ ŻEBY NIE BYŁO KATASTROFY TO NIE WIEM CZY KACZOR MIAŁBY ZE 20% POPARCIA...

  Jak to mawiał Jóżef Piłsudski: "Naród cudowny, tylko ludzie k...wy". Chyba zaczynam rozumieć kogo miał na myśli mówiąc te słowa. Dodam, że inicjały to JK i jego poplecznicy z AM na czele. Dno, wodorosty i 5 metrów mułu.

 • swawolny_dyzio

  Oceniono 15 razy 7

  Zaraz pislamiści zaczną bić pianę że wychodzi na to że TU-154 są niezniszczalne co oznacza że w smoleńsku był zamach:/

 • wroclawianin5045

  Oceniono 15 razy 7

  panie MACIAREWICZ nie lada gratka dla pana

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX