Błąd językowy na tablicy na Pałacu Prezydenckim

- Błąd na tablicy na Krakowskim Przedmieściu - pisze na Alert24 Konrad R. Na umieszczonej wczoraj na ścianie Pałacu Prezydenckiego tablicy, która ma upamiętnić ofiary katastrofy w Smoleńsku, jest błąd interpunkcyjny.
"W tym miejscu w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób - wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa", możemy przyczytać na tablicy. Fragment zaczynający się od myślnika "wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski" to wtrącenie.

Tablica na ścianie Pałacu Prezydenckiego fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta

- Po wtrąceniu otwartym myślnikiem jest wymagany zamykający myślnik, a po wtrąceniu otwartym za pomocą przecinka jest wymagany zamykający przecinek - pisze na stronach poradni językowej PWN profesor UW Mirosław Bańko, językoznawca. - To ewidentny błąd, jeśli zaczynamy wtrącenie myślnikiem, kończymy także myślnikiem - mówi Aleksandra Kubiak - Sokół, redaktor słowników języka polskiego PWN.

Tablica została powieszona na Pałacu Prezydenckim wczoraj, tuż po godz. 11. Ma upamiętniać ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku i żałobę po nich.

Czy błąd na tablicy zostanie poprawiony? Czy treść napisu była konsultowana z językoznawcami? Czekamy na odpowiedź kancelarii prezydenta.

Śledź Alert24 w sieci Sprawdzaj, co się dzieje na Alercie. Mamy konta portalach społecznościowych: Facebook, Twitter i Blip

Komentarze (168)
Błąd językowy na tablicy na Pałacu Prezydenckim
Zaloguj się
 • conick_polny

  Oceniono 40 razy 32

  Albo z myślnika zróbcie krzyż.

 • nieadekwatna

  Oceniono 37 razy 27

  proponuję doskrobać malutkie krzyżyki pomiędzy wszystkimi wyrazami - zniknie problem interpunkcji, a przy okazji zrobi się bardziej wzniośle.

 • jancio2809

  Oceniono 32 razy 26

  Błędem to jest tolerowanie grupy oszołomów którzy zakłócają spokój przed Pałacem Prezydenta RP

 • conick_polny

  Oceniono 34 razy 22

  Czepiacie się. Domalujcie flamastrem.

 • stevenseagal

  Oceniono 30 razy 20

  to już wiadomo dlaczego ta tablica się tak nie podoba obrońcom krzyża :D
  ale ubaw - już od ponad tygodnia nie oglądam komedii i kabaretów w tv -
  wystarczy że włączę wiadomości :D

 • skrzaciczek

  Oceniono 28 razy 18

  Lepiej z krzyża myślnik ;)

 • l.george.l

  Oceniono 22 razy 14

  Nie ma problemu, by myślnik dodać, bo jest na to miejsce. Podpowiadam, że myślnik musi być na końcu wiersza, po nazwisku Kaczorowski, a nie przed słowem obok.

 • 2010-po

  Oceniono 12 razy 10

  Podstawowy BLAD w tym wszytkim to jest to ZE WY JESZCZE ISTNIEJECIE NA TYM SWIECIE..zajoby krzyzowe ... to jest blad ktorego ciezko bedzie nam normalnym pozbyc sie,,,brrrr na sama mysl o was to mozna sobie w leb strzelic..

 • tess.1

  Oceniono 11 razy 9

  Znacie nasze przyslowie? CZEPILO SIE GOWNO OKRETU I MOWI PLYNIEMY.. to cos na podobe z oblakancami.. jak sie czepili krzyza to mogila nie idzie ich oderwac :-)) teraz tablicy.. oni to tak z nadmiaru czasu i tego slonca nie wiedza juz czy zyja i oddychaja :-))wyslac kilka karetek zapakowac Polska mlodziez od 60-tki w gore i wio na TWORKI:-))
  podpisane na zyczenie wiekszej normalnosci w Polsce:-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX