Potępiający Palikota tekst profesor UW na stronie instytutu. "To tekst naukowy"

Prodziekan wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW umieściła artykuł komentujący wypowiedzi i zachowania posła PO Janusza Palikota. Tekst, w którym pojawiają się między innymi stwierdzenia, że Palikot nawołuje do popełnienia zabójstwa, znalazł się na stronie Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji.
Profesor UW Krystyna Ostrowska, kierownik Zakładu Psychologii Dewiacji Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji i prodziekan wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW w swoim artykule odnosi się do wypowiedzi posła PO, która opublikowana została w weekendowym numerze "Rzeczpospolitej". - Bronisław Komorowski pójdzie na polowanie na wilki. Zastrzelimy Jarosława Kaczyńskiego, wypatroszymy i skórę wystawimy na sprzedaż - mówił poseł PO. Według pani prodziekan, wypowiedź Palikota można uznać za "nawoływanie do zabicia innej osoby i w dodatku ze szczególnym okrucieństwem".

Wypowiedź posła PO o tej treści pojawiła się w satyrycznym programie "Szymon Majewski Show". Bilguun Ariunbataar, podający się za reportera mongolskiej telewizji zapytał Palikota, czy Bronisław Komorowski pomoże mu polować na wilki... O kontekście wypowiedzi pani profesor Ostrowska nie wspomina.- Gdyby nawet przyjąć, ze wypowiedzi posła Palikota mają bawić, rozśmieszać, wypełniać wolny czas wielu członkom naszego społeczeństwa, to jednak istnieją tak prawne, jak i etyczne granice rozrywki, a tą granicą jak wskazuje Konstytucja RP jest godność osoby ludzkiej - pisze Ostrowska.

Powołując się na teorię modelowania społecznego, pani profesor twierdzi, że wypowiedzi posła mogą spowodować, że wykorzystywanie przez posła, jako osobę ważną i uprzywilejowaną sformułowań "zastrzelimy" czy "wypatroszymy" może zostać zakodowane jako "najskuteczniejsza metoda rozwiązania aktualnie istniejącego lub ujawnionego w przyszłości konfliktu interesów pomiędzy pojedynczymi osobami lub grupami".

- Czy można wyrazić zgodę na lekceważenie i naruszanie podstawowej zasady konstytucyjnej, jaką jest ochrona godności każdego członka naszego państwa? - pyta Ostrowska.

Artykuł został umieszczony na głównej stronie instytutu, którego profesor jest kierownikiem, w dziale forum. Jest jedyną wypowiedzią w tym dziale.

- To tekst naukowy - twierdzi dyrektor Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji prof. dr hab. Jerzy Kwaśniewski. - Takie teksty pojawiają się na stronie często - mówi profesor

- Strony uniwersytetu nie powinny być wykorzystywane do publikowania tekstów przedstawiających poglądy polityczne autora - mówi rzecznik prasowa UW. - Uczelniane jednostki mają jednak dużą autonomię. Nie o wszystkim możemy wiedzieć - dodaje. Mówi, że z tekstem się zapozna.

Pani profesor jest autorką między innymi książek "W stronę wartości" - skierowanych do "katechetów, moderatorów grup dziecięcych i młodzieżowych, psychologów-terapeutów", książek o agresji w szkole, a także rosyjskojęzycznej pozycji "Z Biblej po żyźni. W pomoc katechizatorom".

Próbowaliśmy się skontaktować z prof. Ostrowską, niestety jest obecnie na urlopie.

Komentarze (187)
Potępiający Palikota tekst profesor UW na stronie instytutu. "To tekst naukowy"
Zaloguj się
 • ursynow33

  Oceniono 80 razy 36

  Do wszystkich, którzy ciągle piszą o sztucznym penisie pokazanym przez Palikota na konferencji prasowej:
  Palikot trzymał na tej konferencji w jednej ręce sztuczny penis, a w drugiej pistolet. To, że zapamiętaliście tylko jeden z tych gadżetów, wiele o Was mówi. Konferencja ta poświęcona była skandalowi w lubelskiej policji, gdzie cała policyjna lokalna wierchuszka broniła policjanta-gwałciciela, który molestował i gwałcił kobiety zatrzymane w policyjnym areszcie. Mimo niezbitych dowodów winy policjanta jego zwierzchnicy twierdzili, że jest on niewinny, i nie chcieli zająć się sprawą. Dopiero po konferencji na ten temat urządzonej przez Palikota sprawa ruszyła z miejsca i gwałciciel trafił za kratki. Gdyby Palikot nie wystąpił w tak kontrowersyjny sposób, pewnie nic by nie osiągnął (wtedy jeszcze prasa ogólnopolska tak bardzo się nim nie interesowała), a tak o konferencji informowały wszystkie media, zrobił się skandal i władze policyjne musiały zareagować.
  W świetle tych faktów każdy z Was opluwających Palikota w związku z użyciem przez niego tego gadżetu STAJE PO STRONIE GWAŁCICIELA"

 • kina9

  Oceniono 32 razy 10

  Co to za pop....towarzystwo w tym PiSie? Co to za "poziom" umysłwy?
  Tych bzdur nie da się dalej komentować. Tzw." mądrzy" kpili z "lepperów" .Okazuje się
  ,że nie ma więszego BAGNA niż PiSowscy wariaci!!!
  PS
  Szefowa PiSu z Poznania twierdzi, że Jareczek przegrał z powodu "nierównych wymiarow
  kratek" na listach do głosowania.
  O B Ł Ę

 • neospasmin

  Oceniono 12 razy 8

  Znamiennym jest to ze w ramach Zakladu Psychologii Dewiacji powstaja prace o biblii i katechetach. Sam az tak radykalny nie jestem, ale skoro autorem pani profesor to ulegne autorytetowi.

 • viornisko

  Oceniono 14 razy 8

  Cytat: "- Czy można wyrazić zgodę na lekceważenie i naruszanie podstawowej zasady konstytucyjnej, jaką jest ochrona godności każdego członka naszego państwa? - pyta Ostrowska." Przecież to co powiedziała to całkowita prawda. Jak wiec można poddawać w wątpliwość jej wypowiedź?

 • stasiobe

  Oceniono 12 razy 8

  Wypowiedź pe1 utwierdza mnie w przekonaniu, że definicja terminu "półinteligent" sformułowana przez prof B. Wolniewicza jest prawidłowa i w 100% wyczerpuje temat.

 • papylon

  Oceniono 61 razy 7

  sa wakacje, cieplo, woda, lody na patyku...dajcie spokoj Palikotowi! Chlop mowi co wiekszosc ludzi mysli i dlatego jest to niebezpieczne dla tych co chca zbadac sprawe wielkosci kratek na kartach do glosowania.

 • z-aq

  Oceniono 65 razy 7

  Naukowiec z bożej łaski.

 • athman29

  Oceniono 12 razy 6

  Widzę ze zwolennicy Palikota tez nie rozumieją poniższego żartu skoro w ciagu 15 minut juz 2 minusy posżły :) Gdzie sie podziała ta inteligencja o której piszecie! Pustogłowie :)

  Skoro wypowiedź Palikota to zart i antypalikotowski elektorat go nie rozumie wiec pora sprawdzić ja pojmują tego typu żarty zwolennicy Palikota. A wiec testujemy:

  NALEŻY ZASTRZELIĆ, WYPATROSZYĆ I WYSTAWIĆ NA SPRZEDAŻ SKÓRY WSZYSTKICH ZWOLENNIKÓW PALIKOTA.

  no i zapraszam do oceniania :)

 • country_boner

  Oceniono 14 razy 6

  Wśród pierwszych 300 (trzystu) najlepszych uczelni wyższych na świecie nie ma żadnej polskiej. Pierwsze polskie szkoły wyższe są dopiero w czwartej setce. Warto o tym pamiętać, gdy czyta się doniesienia nt. polskich naukowców.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX