Telefoniczni naciągacze znowu atakują

Telefon komórkowy

Telefon komórkowy

Dostajesz smsa z wiadomością, że wygrałeś w konkursie. Odpisujesz na niby bezpłatny numer. Okazuje się, że za jednego smsa musisz zapłacić prawie 23 zł. Uważaj! Telefoniczni naciągacze znowu atakują, tym razem z bezpłatnych bramek sms.
O telefonicznych naciągaczach, którzy prowokują do oddzwaniania na płatne numery pisaliśmy już wcześniej. Przeczytaj nasz artykuł o tym jak nie dać się telefonicznym oszustom.

O dziwnym smsie poinformowała nas czytelniczka. - Dostałam wiadomość z bramki Plus następującej treści: "Automatycznie aktywowano usługę Namierz Mnie. Aby zrezygnować wyślij SMS o treści GAME NNMHFX pod bezpłatny numer 91977 " - poinformowała nas Alertowiczka. Po wysłaniu zwrotnego smsa, na numer naszej czytelniczki przyszła dziwna wiadomość: "Dziękujemy bardzo za zamówienie. 75 Smocze monety zostanie za moment przyznane na Twoje konto". Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że z konta internautki pobrano prawie 23 zł za wysłanie jednego smsa zwrotnego.

Drogi "bezpłatny" numer

Sprawa nie dotyczy tylko tego jednego przypadku. Do losowo wybranych numerów z bezpłatnych bramek sms przychodzą wiadomości o treści "wygrałeś Audi Q7" lub "jesteś w usłudze namierz mnie". Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat usługi odbiorcy wiadomości są zachęcani do wysłania smsa zwrotnego na "bezpłatny" numer 91977. Autor wiadomości przeważnie podpisuje się Orange lub Plus GSM. Jednak 91977 , wcale nie jest bezpłatny. Koszt wysłania smsa na ten numer waha się między 10 a 23 zł.

Tajemniczy numer

Zapytaliśmy Jacka Strzałkowskiego, rzecznika Urzędu Komunikacji Elektronicznej, do kogo należy numer. - Niestety w naszej bazie numerów podwyższonej płatności nie ma takiego numeru. To bardzo dziwne, ponieważ wszystkie tego typu numery muszą być u nas zarejestrowane - dziwi się rzecznik. Strzałkowski powiedział nam, że takie wprowadzanie w błąd odbiorców jest nielegalne i osoba poszkodowana powinna jak najszybciej zgłosić to policji .

- Najczęściej taki numer jest zarejestrowany u operatora sieci komórkowej. Ten na podstawie umowy pobiera jakąś część dochodu z wysłanych smsów - powiedział Strzałkowski.

Okazało się, że numerem 91977 reklamuje się osoba, która sprzedaje wirtualne postacie do internetowej gry Metin2. Smocze monety, o których powiedziała nam czytelniczka, to wirtualne pieniądze używane na platformie gry. Można je kupić poprzez wysłanie kosztownego smsa. Internauta o nicku Gamemaster na jednym z forów internetowych zachęca do kupienia wirtualnych bohaterów poprzez sms. Koszt jednego to 22,44 zł.

Co dalej?

Jak powiedziała nam rzeczniczka operatora sieci Plus GSM tajemniczy numer oficjalnie jest wykorzystywany do doładowań w grze internetowej ogame.pl. Jednak rzeczniczka nie potrafiła wskazać osoby, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za oszustwa. - W tym przypadku spam został dokonany przez klienta indywidualnego, którego tożsamości nie znamy. Każdorazowo staramy się przeciwdziałać takim sytuacjom, lecz z oczywistych powodów nie jesteśmy w stanie wyeliminować ich całkowicie - wyjaśniła pracownica Plusa.

Problem niestety nie zniknie szybko, ponieważ smsy są wysyłane z ogólnodostępnej bramki sms. - Z tego powodu nie możemy zablokować samego numeru, ponieważ zablokowalibyśmy całkowicie usługę dla pozostałych klientów. Środki zapobiegawcze, jakie zostały zastosowane, polegają na tym, że wprowadzono filtr określonych słów, wyrażeń i numerów - tłumaczy rzeczniczka.

Nie odpisuj! Dzwoń na policję

Policja sprawę będzie badać. "Z uwagi na złożoność" policja wstrzymała się z udzieleniem jakichkolwiek informacji. - Musimy tę sprawę dokładnie zbadać i oddać w ręce specjalisty - powiedział nam Krzysztof Hajdas z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji. Jednocześnie przestrzegł, żeby nie odpisywać pochopnie na smsy pochodzące z nieznanego numeru. Każda osoba, która została w podobny sposób oszukana powinna jak najszybciej zgłosić to na policję.

Wg kodeksu karnego za wprowadzanie w błąd, które prowadzi do niekorzystnego rozporządzania mieniem grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Ty też padłeś ofiarą telefonicznych naciągaczy? Napisz na naszym forum

Zobacz także
  • Kara dla internetowych naciągaczy. UOKIK: Wprowadzali konsumentów w błąd
  • Iindex.pl wyłudza pieniądze i... zastrasza internautów
  • Uwaga na numer 726 547 551: znów oszukują
Skomentuj:
Telefoniczni naciągacze znowu atakują
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje