Gwałtowna burza w stolicy: zalało Sejm i Złote Tarasy [ZDJĘCIA]

Wieczorem nad Warszawą doszło do oberwania chmury. W usuwanie szkód włączyli się wszyscy stołeczni strażacy. Woda zalała między innymi Sejm i Kancelarię Premiera.
Warszawa: Gradowa burza przestawia samochód


Takiej ulewy nie było w stolicy od lat. - Nie przypominam sobie takiego deszczu. Nie nadążamy z przyjmowaniem zgłoszeń - mówił nam rzecznik mazowieckiej straży pożarnej Dariusz Osucha. Usuwanie skutków nawałnicy potrwa na pewno całą noc i być może jutrzejszy dzień. Strażacy cały czas dostawali zgłoszenia i prośby o interwencję. Do Warszawy przyjechały jednostki strażaków m.in. z Grodziska, Żyrardowa i Otwocka. Pomagały też okoliczne grupy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Zalało Kancelarię Premiera

- Nawałnica, która przeszła nad Warszawą z gradem i silnym wiatrem spowodowała między innymi zalanie Kancelarii Premiera - mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. - Zalane zostały piwnice siedziby premiera i bardzo wielu innych budynków. Przez 15 minut mieliśmy około 150 zgłoszeń. W akcji są wszyscy stołeczni strażacy - mówił ok. godz. 20.00 Paweł Frątczak.

- Przed 22.00 mieliśmy już około tysiąca zgłoszeń mówił Dariusz Osucha. Dodał, że zalane zostały też piwnice Sejmu. Najbardziej ucierpiały najbardziej ucierpiały dzielnice Mokotów, Śródmieście i Saska Kępa. Woda pozalewała głównie piwnice budynków. Podtopione zostały szpitale m.in. praski i na ulicy Barskiej. Ucierpiały też podziemia Biblioteki Narodowej.

"Gazeta Stołeczna" podała, że ściana wody spływała po Złotych Tarasach, przeciekał dach. Zalało drugie piętro placówki. Jak relacjonowali czytelnicy, ochrona poprosiła klientów o opuszczanie galerii. Na Racławickiej na kamienicę runęło drzewo. Strażacy ewakuowali dziesięć osób.

Ulewa w Warszawie


Stanęły tramwaje. Ostrobramską płynęła rzeka

W centrum wodociągowe włazy wyskakiwały pod wpływem ciśnienia wody. Konary blokowały torowiska - mówił dyżurny techniczny miasta. Tak było m.in. na skrzyżowaniu ul. Królewskiej i Marszałkowskiej - konar zablokował torowisko, zrobił się ogromny tramwajowy korek. Zalane zostały przejścia podziemne w ścisłym centrum - między innymi pod Rotundą. Stanęły też tramwaje w centrum w Alejach Jerozolimskich. Zdjęcia przysyłane na Alert24 pokazują, jak ulicą Ostrobramską na Pradze płynęła rzeka. Czytelnicy Alertu.24 piszą też, że zalany został Empik przy Nowym Świecie.

Zalane budynki, przejścia, sklepy

Świętokrzyska, Puławska, Górnośląska i Czerniakowska były niemal nieprzejezdne: samochody poruszały się kilkanaście kilometrów na godzinę i to chodnikami, bo w niektórych miejscach stało blisko 20 centymetrów wody.

Według informacji Alertowiczów zalane są zostały sklepy przy ulicy Kruczej w Centrum. - Właściciel jednego ze sklepów mówił mi, że stał po kolana w wodzie - napisała na Alert24 Noreen. Przy zalanych sklepach stały wozy strażackie i wypompowują wodę.

Widziałeś warszawską ulewę? Prześlij relacje, zdjęcie, film na Alert24 lub na numer 605 24 24 24Oberwanie chmury nad Warszawą. Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię: Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: