Wybuch samochodu - pułapki w pobliżu uniwersytetu w Pampelunie

17 osób zostało lekko rannych w wyniku eksplozji samochodu-pułapki na parkingu w pobliżu Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie - podały hiszpańskie media.
Co najmniej 17 osób, które znajdowały się w pobliżu parkingu w momencie wybuchu zostało lekko rannych odłamkami szkła z rozbitych szyb samochodów. Ranni znajdują się w szpitalach.

Samochód eksplodował ok. godz. 11 na uniwersyteckim parkingu. Władze uniwersytetu informują o kilku rannych osobach. W wyniku wybuchu kilka samochodów na parkingu stanęło w płomieniach.

Huk wywołany wybuchem bomby był słyszalny w całym kampusie. Trwa ewakuacja studentów i pracowników uniwersytetu. W wyniku eksplozji powstał ogromny słup dymu - informuje dziennik "El Mundo". Podaje, że w momencie wybuchu na terenie uniwersytetu znajdowało się około tysiąca studentów. Budynki znajdujące się na terenie kampusu są usytuowane bardzo blisko siebie.

Hiszpańska telewizja TVE poinformowała , że samochód-pułapka eksplodował przed wydziałem dziennikarstwa, między głównym budynkiem uniwersytetu, gdzie rezydują władze uczelni i biblioteką, w której w momencie wybuchu było mnóstwo studentów.

Javier Izu, dziennikarz TVE, który w chwili wybuchu przeprowadzał na uniwersytecie wywiad, powiedział, że to cud, że nikt nie zginął, bo eksplozja była potężna.

Do wybuchu doszło w tym samym miejscu, w którym 23 maja 2002 roku doszło do innego zamachu, w wyniku którego zostały ranne trzy osoby.

Bomba wybuchła bez żadnego ostrzeżenia. Policja i władze uczelni nie otrzymały wcześniej telefonu o podłożeniu bomby. Jak twierdzi hiszpański dziennik "El Pais" organizacja ETA zwykle uprzedza o atakach. - W momencie eksplozji w budynkach trwały zajęcia, przebywali w nich studenci i wykładowcy - powiedział rzecznik uniwersytetu Jesus Diaz.

Rektor Uniwersytetu Nawarry w chwili wybuchu znajdował się właśnie w głównym budynku, w którym rezydują władze uczelni był jedną z pierwszych osób, które zjawiły się na miejscu wypadku.

Do wybuchu doszło 48 godzin po tym jak policja zatrzymała cztery osoby z komanda Nafarroa, które przygotowywały atak terrorystyczny.

ETA jest odpowiedzialna za zamordowanie w zamachach terrorystycznych ok. 800 osób. Organizacja walczy o niepodległość kraju Basków, do którego należy region Nawarry.