Protest ekologów przeciw futrzanym czapom? Tylko nago

Polscy aktywiści wzywają brytyjską Królową i tamtejsze Ministerstwo Obrony do rezygnacji z używania futra czarnych niedźwiedzi do wyrobu ozdobnych czap gwardii królewskiej. Dziś w południe przed brytyjską ambasadą w Al. Ujazdowskich w Warszawie odbył się protest.
O proteście poinformował Alert24 internauta Shelmahh.

Grupa działaczy z organizacji Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA Europe) i Fundacji Viva! Akcja Dla Zwierząt zgromadziła się przed ambasadą Wielkiej Brytanii w Warszawie. Polskie aktywistki wspierane przez brytyjskie koleżanki protestowały nago, by - jak mówiły - ukazać nagą prawdę o czapach noszonych przez Gwardię Królewską.

Na głowach miały czapy ze sztucznej skóry niedźwiedzia, by zachęcić brytyjskie władze do poszukania alternatywnego materiału na charakterystyczne czapy gwardii królewskiej. Aktywistki zasłaniał jedynie baner z napisem "Strażnicy zrezygnujcie z futer".

Byłeś świadkiem wypadku, pożaru, innego nietypowego zdarzenia? Prześlij swoją relację, zdjęcie, film na Alert24 lub na numer 605 24 24 24 i podziel się z innymi, tym co widziałeśProtestujący tłumaczyli, że na uszycie tylko jednej całej czapy potrzeba często poświęcenia życia jednego niedźwiedzia. Wiele zwierząt zostaje postrzelonych kilka razy, by umrzeć w agonii. Niektóre z nich uciekają, wykrwawiając się na śmierć. Kiedy niedźwiedzie matki zostają zabite, osierocone potomstwo umiera z głodu.

Szukają alternatywy dla futra z powodów ekologicznych i ekonomicznych

Przedstawicielka Ambasady Brytyjskiej Helen Miller, która wyszła do protestujących zapewniła, że brytyjskie ministerstwo obrony szuka alternatywnego materiału na charakterystyczne czapy gwardii królewskiej. Resort zapowiedział, że musi znaleźć tworzywo o odpowiednich właściwościach i jakości, które będzie mogło z powodzeniem zastąpić futro. Podobne akcje jak w Warszawie odbędą się w najbliższych dniach przed Ambasadami Brytyjskimi w Pradze, Bratysławie, Budapeszcie i Atenach.

W ankiecie przeprowadzonej przez PETA Europe, blisko 80 procent Brytyjczyków wypowiedziało się przeciw wykorzystywaniu pieniędzy pochodzących z ich podatków na polowania na niedźwiedzie w Kanadzie i wykonywanie z ich skór czap ozdobnych dla Piątego Oddziału Straży Królewskiej.

Czapy mają prawie 200 lat

PETA i jej oddziały uzyskała poparcie m.in od Pameli Anderson, Pink, Sir Rogera Moore, Morrisseya, James Cromwella, Twiggy i innych. 45-centrymetrowe futrzane czapki stanowią element galowego munduru pięciu pułków brytyjskiej armii. Gwardziści noszą je, między innymi, podczas pełnienia warty przed Pałacem Buckingham czy zamkiem w Windsorze.

Wykorzystanie niedźwiedziego futra przez brytyjską armię sięga korzeniami do czasów bitwy pod Waterloo w 1815 roku, kiedy to wojska pod dowództwem księcia Wellingtona rozgromiły armię Napoleona. Brytyjscy żołnierze zabrali wówczas futrzane czapy pokonanym francuskim gwardzistom, i od tego czasu weszły one w skład munduru Brytyjczyków. Obecnie są noszone przez gwardzistów wyłącznie podczas królewskiej służby, do munduru galowego. Czapa z niedźwiedziego futra jest bardzo ciężka, i bardzo ciepła. - Bywały już przypadki, że gwardziści cierpieli z powodu udaru cieplnego.Więcej o:
Komentarze (3)
Protest ekologów przeciw futrzanym czapom? Tylko nago
Zaloguj się
 • stereotyp76

  Oceniono 6 razy 4

  Kilka suczek chce sie podlansowac, w sumie czemu nie. Z dwiema moglbym nawet porozmawiac osobiscie o zagrozeniach dla populacji niedzwiedzia brunatnego w Europie, w pieknych okolicznosciach przyrody, rzecz jasna;)

 • kato-rznik

  Oceniono 4 razy 0

  Mogłyby pokazać pęknięte bobry! Czy są włochate, czy nie.
  O! To by było coś! Obejrzałbym z przyjemnością.
  A one nawet cycki pozakrywały. Fuj!

 • kat_ja1

  Oceniono 4 razy -2

  Brzydactwa promujace niezgrabne posladki...aktywistki rzecz jasna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX