Na Allegro kupisz nazistowską flagę

Na portalu aukcyjnym Allegro można znaleźć dosłownie wszystko. Od przedmiotów użytku domowego, poprzez ubrania, do mężczyzny, który spędzi dzień z kobietą, która wygra aukcję. Naszych internautów bulwersuje jednak fakt, że można tam też kupić płyty z muzyką nazistowską lub flagi ze swastyką.
Internauta wako chciał kupić polską flagę i zabrać ją ze sobą na koncert Iron Maiden. Był bardzo zdziwiony, gdy wśród wyników wyszukiwania znalazła się flaga ze swastyką.

- Chciałem kupić na Allegro polską flagę. Jakie było moje zdziwienie, gdy wpisując w wyszukiwarkę Allegro hasło flaga wyskoczyła mi aukcja z nazistowską flagą - pisze na Alert24 wako. - Dziwi mnie fakt, że moderatorzy od razu nie blokują takich aukcji. Jeszcze bym zrozumiał, gdyby aukcja dotyczyła oryginału, bo można by uznać, że to zabytek. Ale zezwalać na sprzedaż repliki? Opis aukcji "Bardzo duża 155 cm na 85 cm replika flagi III Rzeszy Niemieckiej" ewidentnie wskazuje, że nie jest to oryginał - wyjaśnia wako.

Aukcja zgodna z polskim prawem

- Aukcja, o której mowa nie narusza naszego regulaminu - mówi Patryk Tryzubiak, rzecznik Allegro.

- Sprzedawanie flagi ze swastyką nie jest zakazane w prawie polskim więc nie jest zakazane również u nas. Żeby zablokować tego typu aukcje należałoby umieścić w polskim prawie przepis, który zakazywałby sprzedaży flag ze znakiem swastyki. Aukcja zostanie zablokowana wówczas, gdy opis aukcji sugerowałby nieetyczne wykorzystanie przedmiotów. Sam przedmiot nie może nawoływać do nienawiści czy innych nieetycznych zachowań. W tej aukcji opis jest zgodny z regulaminem - dodaje rzecznik.

Moderatorzy na bieżąco monitorują aukcje Allegro pod kątem szerzenia treści faszystowskich.

- Tego typu aukcje zdarzają się rzadko, i jeśli w sposób oczywisty naruszają polskie prawo są od razu blokowane - wyjaśnia Tryzubiak. - Zgłoszenia o złamaniu regulaminu przy tego typu aukcjach zdarzają się niezmiernie rzadko. Zazwyczaj są bezpodstawne - dodaje rzecznik.

Sąd rozstrzyga o usunięciu aukcji

Serwis Allegro usuwa aukcje, które nawołują do szerzenia faszyzmu tylko po prawomocnym orzeczeniu sądu.

- Warto jednak pamiętać, że orzecznictwo sądu może dotyczyć tylko czynności. Sam przedmiot nie wykonuje czynności, dopiero jego opis może kwalifikować aukcję do jej usunięcia - wyjaśnia rzecznik. - Pamiętajmy także, że serwisy aukcyjne są najlepszym miejscem handlu dla kolekcjonerów. Co w przypadku, gdy flaga wystawiona jest przez kolekcjonera? Czy wtedy też mamy ją usunąć? I jak mamy rozpoznać intencje Sprzedającego, jeżeli nie wyrazi ich w opisie aukcji? Są to tematy trudne do rozpatrzenia, dlatego aukcje są przez nas usuwane tylko po prawomocnym orzeczeniu sądu - odpowiada rzecznik.

Regulamin Allegro wyraźnie mówi, że zabronione jest sprzedawanie przedmiotów, które zawierałyby treści nawołujące do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, czyli tych treści, które przewidziane są art. 256 Kodeksu Karnego. Wszystkie przejawy szerzenia nienawiści na tle etnicznym, rasowym i religijnym są, według polskiego prawa, ścigane z urzędu Mówi o tym art. 13 Konstytucji, art. 256 i 257 Kodeksu Karnego. Za szerzenie i przekonywanie do treści faszystowskich grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Zobacz także
  • "Auschwitz rządzi" zabrzmi w Krakowie?
  • Aukcja na Allegro: sprzedam nerkę i szpik Allegro: Sprzedam nerkę i szpik. Kup teraz 40 tys. zł
  • Aaaaa sprzedam nerkę na Allegro!
Komentarze (1)
Na Allegro kupisz nazistowską flagę
Zaloguj się
  • iron1992

    0

    No nie źle się zapowiada nie ma co.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje