Oborniki Śl.: Woda w kranach skażona bakterią coli

Woda w Obornikach nie nadaje się do picia. Sanepid znalazł w niej groźne bakterie - zaalarmował Maq Alert24
W próbce z 4 czerwca trzebnicki sanepid stwierdził występowanie bakterii coli w wodociągu w Obornikach Śląskich, który zaopatruje miejscowości: Oborniki Śląskie, Kuraszków, Morzęcin Wielki, Siemianice, Jary i Nowosielce.

Jednak dopiero 9 czerwca informacja o tym pojawiła się na miejskiej stronie internetowej i na plakatach rozwieszanych w mieście. Czyli przez cztery dni ludzie pili skażoną wodę.

- To nie pierwszy tego typu przypadek, bo w lutym 2007 roku w innym ujęciu zarządzanym przez Zarząd Gospodarki Komunalnej w Obornikach Śląskich także stwierdzono nieprawidłowości, które zostały usunięte - bagatela - po ośmiu miesiącach! Sprawa dotyczyła wtedy ujęcia Lubnów, które zaopatrywało w wodę miejscowości Lubnów, Pęgów, Zajączków, Niziny, Paniowice, Kotowice i Uraz - przypomina Maq.

Arkadiusz Poprawa, prezes zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Obornikach Śląskich: - Dezynfekujemy sieć i mam nadzieję, że do końca tygodnia będzie już ona zupełnie czysta. Wodę badamy raz na kwartał, do tej pory nie było takich problemów. Nie wiadomo jeszcze jak doszło do zakażenia wodociągu: - Sprawdzamy to - mówi Poprawa. - Jedną z przyczyn mogło być przesiąknięcie bakterii do którejś ze studni.

Aleksandra Rzewuska, dyrektor powiatowego sanepidu w Trzebnicy: - Jeśli mieszkańcy będą stosować się do naszych zaleceń, spożywanie wody nie powinno powodować żadnych zagrożeń.

Bez przegotowania woda z sieci wodociągowej nadaje się do: mycia oraz kąpieli w wannie i pod natryskiem. Trzeba jednak uważać, żeby nie dostała się do jamy ustnej. Myć zęby trzeba w wodzie przegotowanej.

Więcej o zasadach użycia wody z wodociągów na stronie ZGK http://www.zgk-oborniki.pl/aktualn.html

Skomentuj:
Oborniki Śl.: Woda w kranach skażona bakterią coli
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje