Grożą nam gwałtowne deszcze i burze

17.05.2008 13:17
IMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami. Opadów deszczu i burz należy spodziewać się po południu i wieczorem głównie na Śląsku, Opolszczyźnie i na Pomorzu Zachodnim. W tym ostatnim regionie w czasie burz możliwy jest grad. Załamaniu pogody towarzyszyć będzie wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 65 kilometrów na godzinę.
Synoptycy przewidują, że załamanie pogody ma ustąpić po północy z soboty na niedzielę.

Mieszkańcy zagrożonych burzami regionów powinni zwrócić uwagę na należyte zabezpieczenie drzwi i okien, uprzątnięcie mebli ogrodowych i innych przedmiotów znajdujących się na zewnątrz.

Osoby, które burza zastanie w aucie, powinny natychmiast zjechać na parking lub pobocze drogi z dala od pojedynczych drzew, tablic reklamowych i linii energetycznych. Należy uważać, by nie parkować samochodu nad studzienkami ściekowymi.

Amatorzy sportów wodnych powinni jak najszybciej zejść na ląd, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy burzy.

Zagrożeniem dla życia i zdrowia jest też schronienie się przed burzą np. pod drzewem lub w pobliżu wysokiego masztu czy komina.

Niebezpieczeństwo stwarza również bliskość np. linii tramwajowej i linii wysokiego napięcia.

Łowcy burz ostrzegają

Według stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz nad Polską nad Polską w ciągu najbliższych godzin będą się zderzać dwie różne masy powietrza - ciepła, pochodzenia podzwrotnikowego znad południowej Europy i chłodna, wilgotna, pochodzenia polarno - morskiego. W wyniku zderzenia mas nad Polską powstają potężne chmury burzowe, niosące ze sobą groźne zjawiska meteorologiczne.

W tej chwili najsilniejsze burze przechodzą nad południowo - zachodnią częścią kraju, zwłaszcza nad Ziemią Lubuską oraz nad Śląskiem. Dość silne burze mogą się także pojawić jeszcze przez najbliższe kilka godzin w Małopolsce. W nocy z soboty na niedzielę burze mogą się zdarzać w różnych rejonach Polski, zwłaszcza na południu i w centrum, ale nie powinny być bardzo gwałtowne. Prędkość wiatru w czasie burz może wynosić lokalnie do 70km/h w porywach. Będzie też chwilami mocno padać - do 20 - 30mm deszczu w ciągu kilku godzin.

W niedzielę jednak sytuacja z burzami powinna się znacząco pogorszyć. Wzrośnie kontrast termiczny między północno - zachodnią a południowo - wschodnią Polską. Podczas gdy na Pomorzu będziemy mieć tylko 15 stopni Celsjusza, to na Lubelszczyźnie przed burzami może być 28 st. C. Właśnie na południowym wschodzie po południu pojawi się silna konwekcja, powstaną potężne chmury burzowe rozbudowane na wysokość kilkunastu kilometrów, mogą być w takich warunkach bardzo groźne. Dodatkowo pojawią się dość silne uskoki wiatru w różnych warstwach atmosfery. To zaś może spowodować, że podczas burz pojawią się silne ulewy, opady dużego gradu oraz porywisty wiatr do 90 -100km/h. Lokalnie nie wykluczone są trąby powietrzne.

Najgorsze burze powinny przejść w niedzielę w woj. lubelskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim. Tak silne burze mogą wyrządzić poważne szkody. Ulewny deszcz może wywołać liczne zalania, podtopienia oraz wezbrania rzek. Grad może niszczyć uprawy, wybijać szyby i uszkadzać samochody. Wiatr w porywach osiągający prędkość 100km/h może łamać i wyrywać drzewa z korzeniami, zrywać linie energetyczne oraz uszkadzać budynki. Groźna pogoda nad południowo - wschodnią częścią kraju może się utrzymać jutro do późnych godzin wieczornych. Następne dni mają być raczej chłodne i deszczowe, zwłaszcza na południu kraju.

Oberwanie chmury w Wałbrzychu

Już w czwartek informowaliśmy czytelników, że w sobotę w wielu częściach Polski nastąpi załamanie pogody i zrobi się chłodniej. Polscy Łowcy Burz ostrzegali, że pogoda zacznie się pogarszać w piątek. Ich prognozy się potwierdziły. W Wałbrzychu doszło do oberwania chmury - deszcz padał intensywnie przez ok. 90 min, a ulice zamieniły się w rwące potoki. Ulewny deszcz połączony z gradem zalał dwa wałbrzyskie szpitale, ratusz, sąd i trzy szkoły.

Jesteś świadkiem burzy? Przyślij nam relację lub zdjęcia na Alert 24 lub MMS-em na nr 605 24 24 24

Zobacz także
Skomentuj:
Grożą nam gwałtowne deszcze i burze
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje