Centralwings odwołuje loty. Pasażerowie pytają: to bankructwo?

- Wszystko wskazuje na to, że linie lotnicze Centralwings zbankrutowały! - pisze na Alert24 Grzegorz. - Osoby, które chciały zarezerwować bilety np. z Krakowa do Dublina na lot 16 kwietnia, nie miały szans. Wchodząc na stronę internetową Centarlwings w zakładkę "rezerwacja" po wybraniu daty 16 kwietnia pojawia się komunikat, że system nie znalazł lotów w wybranym terminie.
- Chciałem zabukować lot z Krakowa do Dublina po 15 kwietnia . Mojego lotu nie było w grafiku rejsów. Okazało się, że Centralwings odwołały bardzo dużo lotów po 15 kwietnia. Wykasowały także ze swojej strony grafik połączeń na kwiecień - pisze Grzegorz, który o zamieszaniu w rozkładzie lotów poinformował Alert24.

Jak się dowiedzieliśmy, pod koniec 2007 roku linie Centralwings odnotowały bardzo dużą stratę - ok. 73 mln zł. Na początku tego roku nadal nie odnotowano większego zainteresowania pasażerów usługami linii. W związku z tym firma zrezygnowała z wprowadzenia nowych połączeń, m.in.z Krakowa do Manchesteru.

- Straty, jakie odnotowała Centralwings pod koniec 2007 roku, nie oznaczają, że firmie grozi bankructwo - mówi Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Centralwings. - Brak zysków w tym okresie spowodowany był ogólnym brakiem zainteresowania przelotami. Wstrzymanie niektórych lotów ma na celu uniknięcie sytuacji, w której firma Centralwings musiałaby do nich dopłacać. 30 rezerwacji na jeden lot to za mało, żeby samolot mógł wystartować. Koszt wykonania jednego przelotu waha się między 40-50 tys. złotych, a zyski ze sprzedaży tych 30 biletów nie pokryłyby nawet w połowie kosztów.

Centralwings od 3 kwietnia nie przyjmuje rezerwacji na loty, które miały się odbyć po 15 kwietnia. Zawieszenie rejsów dotyczy głównie niedawno wprowadzonych połączeń.

- Wstrzymaliśmy wszystkie loty z Krakowa, Katowic, Gdańska do Manchesteru, Hamburga, Dortmund, Dublina. Zbyt mało pasażerów było zainteresowanych tymi rejsami. Taka sytuacja utrzyma się do maja. Będziemy w tym czasie monitorować rynek i zdecydujemy, które loty przywrócimy.

Zarząd Centralwings nie zrezygnuje z rejsów czarterowych oraz lotów, które są najbardziej opłacalne. Nadal będą realizowane loty z Krakowa do: Amsterdamu, Londynu, Barcelony, Rzymu, Bolonii i Lille; z Gdańska do: Edynburga, Rzymu i Dublina; z Poznania do Rzymu; z Wrocławia do Rzymu; z Warszawy do: Edynburga, Lizbony, Dublina. W okresie wakacyjnym firma ma zamiar uruchomić połączenia z miejscami atrakcyjnymi turystycznie np. do Dubrownika czy na wyspy Rodos.

- Od maja uruchomimy dla naszych klientów usługę Centralmix. Pasażerowie mogą wykupić miejsca w rejsie czarterowym, którym będzie leciała wycieczka np. do Dubrownika. Jest to połączenie rejsu regularnego z czarterowym. Takie loty odbywają się do miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów (Saloniki, Durbownik, Rodos, Faro) - dodaje rzecznik.

Czy kiedykolwiek korzystałeś z usług linii Centralwings
Więcej o: