Atak zimy w Serbii. Wojsko i policja pomagali uwięzionym w śnieżnych zaspach [ZDJĘCIA]

03.02.2014 12:08
Serbskie wojsko i policja przyszły w sobotę z pomocą ponad 1000 podróżnych, których samochody i pociągi utknęły na niemal całą dobę w śnieżnych zaspach przy granicy węgierskiej. W akcji ratunkowej na północy Serbii brały udział czołgi i śmigłowce.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z SERBII >>>

Łagodna dotąd serbska zima atakuje od 48 godzin z wielką furią. Na autostradzie łączącej Belgrad z Budapesztem, w odległości 120 kilometrów od serbskiej stolicy, około 200 samochodów pozostaje od piątku zablokowanych przez śnieg. Rząd serbski, jak podał portal internetowy B-92, posłał tam do akcji ratunkowej "wszystkie niezbędne środki, w tym wojsko, policję i straż pożarną". W piątek wieczorem ewakuowano około 100 pasażerów z dwóch pociągów relacji Belgrad-Budapeszt.

Na północy Serbii, w okręgu Wojwodina, wiatry wiejące z szybkością 100 km na godzinę sprawiły, że na drogach powstały zaspy wysokości 4 metrów. Tam wojsko użyło do ewakuacji podróżnych czołgów i śmigłowców. Według belgradzkiej telewizji najpotężniejsze wichury, dochodzące do 170 km na godzinę, nawiedziły okolice miasta Vrszac, przy granicy z Rumunią.

Całkowicie wstrzymano ruch tirów przybywających z Rumunii, Węgier i Chorwacji. Samochody zostały skierowane na parkingi w pobliżu granic z tymi państwami. Zawieszono także żeglugę na Dunaju.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Komentarze (23)
Atak zimy w Serbii. Wojsko i policja pomagali uwięzionym w śnieżnych zaspach [ZDJĘCIA]
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 78 razy 54

  Wojsko i policja pomaga w walce z żywiołem?!Ależ tam zacofanie! W Najjaśniejszej problemy rozwiązuje pani wojewoda na polecenie premiera.

 • karmanam

  Oceniono 39 razy 33

  Da się? W dobę? Da. Nie zaś po 4-5 dniach. I do tego, jak dzisiaj mówił jeden wójt, za okazaną mu pomoc, dostanie rachunek... Taka to pomoc.

 • littoral

  Oceniono 29 razy 21

  Serbia, to znacząca część byłej Jugosławii, która zapadła się w czasie wojny domowej, ale to nie jest pochodna Zulusów, ale państwa, które przez dziesiątki lat funkcjonowało znacznie lepiej niż nasz kraj. I umiejętności organizacyjne, które tamtejsza społeczność nabyła przez lata dobrobytu nie wyparowały. Te same uwagi dotyczą Chorwacji, a która już jest Unii Europejskiej.

 • xaliemorph

  Oceniono 26 razy 20

  Pamiętacie huragan Ksawery i słynny korek do Inowrocławia gdzie ludzie stali nawet 20h w warunkach zimowych etc. ? I tam kogoś ratowano? Nie, mój bliski znajomy sam tam stał i mówił że nikogo nie widział, a nie wszyscy mieli tyle paliwa by im starczyło na grzanie samochodu całą noc. I co?!? W głupiej, biednej Serbii można ale w PL nie? Ręce już mi glob ziemski przebiły tak opadły.

 • kroliklesny

  Oceniono 17 razy 13

  Niesamowite zalamanie pogody! Jeszcze tydzien temu, na poludniu Vojvodiny temp. dochodzily do 18 (plus!) stopni w dzien. W poniedzialek 27/1 zaczal padac snieg no i sie narobilo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje