Rekordowe opóźnienia, "pociągi wstrzymane na nieokreślony czas". Mróz sparaliżował też ruch lotniczy

21.01.2014 07:09
Odmarzające szyby w 'Śnieżce'

Odmarzające szyby w 'Śnieżce' (Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta)

Nadal nie wiadomo, kiedy usunięte zostaną skutki awarii trakcji kolejowej w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego, która spowodowała w poniedziałek wielogodzinne opóźnienia pociągów. W całym kraju do wieczora wystąpiło ponad 120 usterek wywołanych oblodzeniem trakcji. Zdezorientowani pasażerowie tkwiący na dworcach twierdzą, że pracownicy PKP nie potrafili udzielić im żadnych informacji. Z powodu złych warunków pogodowych z poznańskiego lotniska nie wyleciały trzy samoloty.
"Oczekuję właśnie na pociąg w Jarocinie do Poznania. Z megafonu padła zapowiedź, że pociągi są wstrzymane na bliżej nieokreślony czas (!), a Pani w kasie nie potrafi odpowiedzieć o której będzie jakikolwiek pociąg, twierdząc, że ma zablokowaną linię telefoniczną i nie może się nigdzie dodzwonić. Poza tym padło stwierdzenie jak z filmów Barei: 'Panie ja tu bilety sprzedaję, skąd mam wiedzieć o której będzie pociąg"'. Na dworcu czeka około 40 zdezorientowanych osób" - pisał wczoraj wieczorem nasz czytelnik na Alert24.

Podobnie wyglądała sytuacja na innych dworcach. W całym kraju pociągi docierały na miejsce ze znacznym opóźnieniem. - Stoimy w polu, utknęliśmy - alarmowali pasażerowie.

Czekasz na opóźniony pociąg? Jesteś w jednym z pociągów, które utknęły na trasie? Prześlij nam zdjęcia>>
Kliknij, by przeczytać artykuł

7 pociągów nie wyjedzie

"W związku z trudnymi warunkami pogodowymi panującymi w rejonie Ostrowa Wielkopolskiego i Sieradza ruch kolejowy będzie się odbywał tylko z wykorzystaniem pociągów spalinowych. Przewoźnicy, w porozumieniu z PLK, wycofują pociągi regionalne. Pociągi dalekobieżne ciągnięte lokomotywami spalinowymi będą zatrzymywały się na wszystkich przystankach i stacjach. Na trasie Sieradz - Zduńska Wola za 7 pociągów wprowadzono autobusową komunikację zastępczą" - podaje komunikat PKP.

Ponad 1200 minut opóźnienia

W nocy pociągi miały rekordowe opóźnienia. Z Warszawy do Jeleniej Góry i z Gdyni do Wrocławia były opóźnione o ponad 1200 minut. Pasażerowie czekali na możliwość dalszej podróży w unieruchomionych pociągach i na stacjach. Jak poinformował w poniedziałek PAP Zbigniew Wolny z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA, ruch pociągów nadal odbywa się z opóźnieniami i przy wykorzystaniu lokomotyw spalinowych. Dziś także utrzymują się wielogodzinne opóźnienia. W Poznaniu pasażerowie poczekają na pociąg relacji Katowice - Szczecin aż 700 minut. Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach.

Pasażerowie długo czekali w pociągach z Katowic do Szczecina i z Gdyni do Katowic. Jak mówił około godz. 6.30 na antenie TVN24 Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK, w miejscowości Ostrzeszów na trakcję spadły gałęzie. Dwa pociągi relacji Katowice -Szczecin i Gdynia - Katowice zatrzymały się. - W składach jest około 200 pasażerów. PKP Intercity próbuje do nich dotrzeć - mówił Siemieniec. Jak dowiedział się reporter radia TOK FM oba składy już ruszyły. - Pasażerowie dostali też ciepłe posiłki - powiedział Mirosław Siemieniec z biura prasowego PKP PLK.

Próbują usuwać awarię

W okolicy Ostrowa przy usuwaniu awarii działa sześć pociągów sieciowych. Biuro prasowe PKP PLK podało w poniedziałek, że marznący deszcz spowodował w poniedziałek oblodzenie sieci trakcyjnej w 57 miejscach w całej Polsce, wskutek czego 82 składy (z około 4 tys. kursujących pociągów pasażerskich) odnotowały opóźnienia przekraczające 60 minut. Z komunikatu PKP PLK wynika, że front atmosferyczny, który w poniedziałek przyniósł opady marznącego deszczu, przemieszcza się w kierunku południowo-wschodnim. W związku z tym największe utrudnienia spodziewane są w rejonie Wrocławia i Kielc.

- W związku z wprowadzeniem najwyższego stopnia wystąpienia zagrożeń meteorologicznych, zarządca infrastruktury uruchomił 41 lokomotyw osłonowych (30 spalinowych, 11 elektrycznych) oraz 70 pociągów sieciowych do patrolowania stanu sieci trakcyjnej. W zależności od rozwoju sytuacji zamawiane będą następne lokomotywy do przeciągania składów elektrycznych bądź strącania lodu z sieci trakcyjnej - podała spółka w komunikacie. W gotowości znajduje się również 176 zespołów technicznych do szybkiego usuwania awarii i usterek.

Samoloty uziemione na lotnisku w Poznaniu

Z poznańskiego lotniska w związku z warunkami pogodowymi nie odleciały trzy samoloty. Poranny lot do Londynu odbył się z lotniska we Wrocławiu, poinformowała rzeczniczka portu lotniczego w Poznaniu Hanna Surma. - W poniedziałek nie zostały zrealizowane przyloty z Warszawy i Kopenhagi, więc dzisiejsze odloty na te lotniska zostały odwołane - powiedziała Surma.

Bieńkowska: Sorry, taki mamy klimat

- Co pani powie pasażerom pociągu Przemyśl - Szczecin, który miał 410 minut opóźnienia? - zapytał Elżbietę Bieńkowską Kamil Durczok. - Pasażerom to można tylko powiedzieć: "Sorry, taki mamy klimat"... No niestety - odparła wicepremier. Dodała, że z 4 tys. pociągów tylko 2 utknęły na skutek oblodzenia, a PKP poinformowało wieczorem oficjalnie, że w całej Polsce 82 składy z 4 tys. miały opóźnienie ponad godzinę. Na reakcję dziennikarzy i polityków na Twitterze nie trzeba było długo czekać. Słowa Bieńkowskiej zacytował m.in. rzecznik PiS Adam Hofman. Szybko pojawiły się też pierwsze memy.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>> A tutaj wersję na Windows Phone >>>

Zobacz także
Komentarze (67)
Rekordowe opóźnienia, "pociągi wstrzymane na nieokreślony czas". Mróz sparaliżował też ruch lotniczy
Zaloguj się
 • zigzaur

  Oceniono 51 razy 41

  Co to jest "1200 minut"? Opóźnienia pociągów należy podawać w godzinach albo dobach.

 • flagusek

  Oceniono 68 razy 32

  Nam nie trzeba Bundeswehry
  Nam wystarczy minus cztery
  I aż strach pomyśleć
  W głowie się nie mieści
  Co powie Bieńkowska
  Przy minus trzydzieści

 • plorg

  Oceniono 59 razy 27

  PKP to syf - wiadomo od lat, ale oczekiwanie od tej instytucji cudów w takich warunkach pogodowych to wyraźna przesłanka, że komuś brakuje rozumu. W innych krajach kolej też staje. Nawet gdyby wyłożyć grube miliardy na infrastrukturę, takim wypadkom się nie zapobiegnie. Zamarza i koniec. Zanim ktoś naprawi pociągi są opóźnione.

 • soulshuntr

  Oceniono 30 razy 24

  "Nie chce pan do Tokio, więc ja radzę niech pan bierze do Melbourne... to bardzo rzadki bilet... jeszcze aktualny... samolot odleciał trzy dni temu... nawet jeszcze nie wrócił. "Tak misie przypomnialo.

 • jkredman

  Oceniono 17 razy 11

  a pociągi kolei transsyberyjskiej jadą

 • t0maszek44

  Oceniono 17 razy 9

  Dzisiaj Koleje Mazowieckie przed Dworcem Wschodnim, po ok 20 min postoju pan kolejarz był uprzejmy poinformować, że szyna pękła i dalej nie pojedziemy. Ludzie wyskakiwali z pociągu i piechotką do Wschodniego po tłuczniu i podkładach. Tory pękają przy - 5 st. , z czego one sa zrobione?

 • flagusek

  Oceniono 56 razy 8

  Pani ministro trzeba było powiedzieć inaczej
  Nam nie trzeba Bundeswehry nam wystarczy -4.
  Ciekawe co pani powie jak będzie -25.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje