Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]

Dlaczego osobami niepłacącymi abonamentu RTV interesuje się komornik? Czy może zająć ich konta? A jak sprawa wygląda z osobami, które - choć mają odbiorniki - nie są w stanie "złapać" kanałów TVP? Też muszą płacić? Na nasze pytania odpowiada Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Na Żywiecczyźnie urząd skarbowy zaczął zajmować wynagrodzenia za niepłacony abonament RTV - informuje poprzez Alert24 jeden z naszych czytelników. - Jest to teren, gdzie w wielu miejscach mieszkańcy nie odbierają sygnału telewizyjnego - dodaje. W związku z tym mieszkańcy nie rejestrowali swoich odbiorników lub zrezygnowali z płacenia abonamentu - uznali, że nie mają po temu powodów, skoro i tak nie mogą odbierać kanałów TVP.

W efekcie zainteresował się nimi komornik. Dlaczego? Czy mieszkańcy mieli prawo do niepłacenia abonamentu? Czy mogą nie wpuścić do domu kontrolera chcącego sprawdzić, czy mają odbiorniki radiowe lub telewizyjne? A co, jeśli telewizję odbierają poprzez komputer? Postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

1. Czy nie mając telewizora spokojnie mogę nie płacić abonamentu?

Tak, o ile w domu nie ma także odbiornika radiowego. - Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych - mówi Katarzyna Twardowska. - Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego - dodaje. A rejestracja jest obowiązkowa.

2. Czy komputer lub smartfon też zmusza do płacenia abonamentu, nawet jeśli nie mam telewizora i radia? Teoretycznie przecież mogę za ich pośrednictwem odbierać np. radio.

Sprawa jest, niestety, dosyć skomplikowana. Prawo nie reguluje tej kwestii dokładnie. KRRiT obecnie stoi na stanowisku, KRRiT stoi na stanowisku, że jeśli za pomocą tych urządzeń oglądamy program telewizyjny lub słuchamy radia to rejestrujemy się jako abonent. Chodzi o zapis Art. 2 pkt.7 ustawy o radiofonii i telewizji. Wynika z niego, że "odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu", czyli, czysto teoretycznie, komputer lub smartfon też jest takim urządzeniem.

3. Czy jeśli nie mam żadnego odbiornika RTV w domu, ale mam radio samochodowe, muszę płacić abonament?

Tak. - Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie - mówi rzeczniczka KRRiT.

4. Czy kontroler ma prawo wejść do mojego domu, żeby sprawdzić, czy powinienem płacić abonament? Czy mogę go nie wpuścić?

- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. Zadania tego nie realizują listonosze - wyjaśnia rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski. Taki pracownik ma prawo przeprowadzić kontrolę. Jeśli odmówimy mu otwarcia drzwi, sporządzi na ten temat notatkę i przekaże ją swoim przełożonym. Wówczas prawdopodobnie dostaniemy wezwanie do zapłaty.

5. Czy jeśli mam telewizor, ale mieszkam w miejscu, w którym telewizję można odbierać jedynie przez satelitę, i tak muszę płacić abonament?

To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament.

6. Czy jeśli płacę za np. Cyfrowy Polsat, to i tak muszę płacić abonament?

- Opłata abonamentowa i opłata za pakiet programów oferowanych przez operatora telewizji kablowej czy satelitarnej to dwie różne opłaty. Opłata za telewizję kablową czy satelitarną jest opłatą za konkretny pakiet dostarczanych klientowi programów - mówi Twardowska. Innymi słowy: jeśli mamy w domu lub samochodzie radio lub telewizor, musimy płacić abonament, niezależnie od innych opłat.

7. Czy istnieje szansa, że z powodu niepłacenia abonamentu komornik zainterweniuje i np. zajmie mi konto?

Jak najbardziej istnieje. - Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym - mówi rzeczniczka. - W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych - dodaje. W takiej sytuacji możemy spodziewać się, że komornik się nami zainteresuje.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (416)
Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]
Zaloguj się
  • Mija moto

    0

    czyli płacę za posiadanie telewizora?? bo nie rozumiem. Nie mam kablówki ani satelity. mam w domu telewizor i na nim oglądam platformy internetowe.. nic więcej. czy za siedzenie na telewizorze jak na ekranie monitora mam płacić?? może mi ktoś to wyjaśnić??

  • wamal

    0

    >>>1. Czy nie mając telewizora spokojnie mogę nie płacić abonamentu?
    Opłaty abonamentowe pobiera się za UŻYWANIE odbiorników radiowych i telewizyjnych - mówi Katarzyna Twardowska. - Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego<<<
    >>>5. Czy jeśli mam telewizor, ale mieszkam w miejscu, w którym telewizję można odbierać jedynie przez satelitę, i tak muszę płacić abonament?
    To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy MAMY odbiorniki.<<<

    TO W KOŃCU JAK??? Abonament za posiadanie, czy używanie odbiornika ????
    W pkt. 5 chyba chodzi o to, że używamy telewizora jako podstawki pod kwiaty...

  • sbek

    0

    SZkoda że nie ma ogólnopolskiej dyskusji?
    Tak abonament NAGLE zaczął być dla wadzy ważny, bo urwało się kręcenie lodów poprzez amber-goldy co przez przypadek wyszło na światło dzienne.Ja z pisemka "kobiecego" się dowiedziałem że ob.Robert Janowski-prowadzący Jaka to Melodia ma 200.tys na miesiąc, to przestałem dla zasady ten program oglądać, te głupawe reklamy ,agresywne, to właśnie muszą iść na podstarzałych pajaców, 5 krotnie rozwiedzionych, z synalkiem kształcącym się za Oceanem,jakby w KULu się nie dało? W Krakowie zaufany listonosz mi przekazał że listonosze mają prowizję za każdego namierzonego, bo mają najłatwiejszy dostęp przynosząc np. list polecony ,nie dowiedziałem się tylko za ile, ale to fakt. Zwracam się do Normalnych Polaków, nie do końca zgodne to z literą "kulawego"ale Prawa. Mądrze tu inni piszą, skoro nie mam zasięgu, czy mam zepsuty od lat Rubin, a części już brak bo nie ma ZSRR. To co? A nie stać mnie na plazmę czy inny od chińczyków?Haracz tak to prawidłowo należy rozumieć, skoro głupawe-agresywne reklamy mają TVP ,czy inne komercyjne ,to jeszcze rekę wyciągają? Miliony mająna tych badziewiarskich reklamach , a to im mało? Na zegarek dla pona prezesa tvp? CZy nową sukienkę dla pani z Sejmu?Zwróćcie Państwo uwagę, że stało się to nagle. Od razu straszenie. TAk normalnie, stopniowo, przyzwyczajać, do tego obowiązku, Prawa Autorskie itp. ale powoli, a tu od razu i wstecznie do 5 lat. CZy nazwa Abonament, czy inna, to jest to kolejny haracz-podatek dla wadzy, bo muszą mieć na libację, na sukienki po 3 tys. , na delegacje do chin, czy zimbabwe? Jeżeli z własnej kieszeni,ale tu z kasy Państwowej. Już też jest szykujący powoli już wchodzący, to operatorzy internetu mają płacone przez pewne służby za namierzanie spowielonego i nielegalnego oprogramowania i platform systemowych w prywatnych domach, a co z p.o. prokuratorów i sędziów, kto ich będzie kontrolował? Obecnie abonament RTV, następny Prawa Autorskie Licencji Platform systemowych i oprogramowań. Poważnie wiem co piszę. Wiem od "swoich", jako MLS Microsoft Kraków .

  • miaucoon

    Oceniono 2 razy 2

    "To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament."

    Zastanawia mnie tylko jedno, po co udawać głupka i nazywać ten haracz abonamentem, skoro jasno wynika z tej odpowiedzi, że nie jest to żaden abonament tylko najzwyklejszy w świecie kolejny podatek, w tym przypadku podatek od posiadania odbiorników RTV?

  • 31paluszkow

    Oceniono 3 razy 3

    Nigdy nie będę płacić za ogłupiające programy urągające inteligencji ludzi. Kto chce - nie mam nic przeciw - ale niech sam płaci za te kolorowe rzygowiny.

  • blackybleki

    Oceniono 3 razy 3

    Mo dobrze. A co jest w przypadku jesli wpuszczę do domu indywiduum z poczty. Ja naprawde nie mam telewizji i jej nie ogladam. Mam za to coś co można było powiedzieć było telewizorem (ale też nie służyło za telewizor), było dlatego , że jest stare i obecnie nie odbiera cyfrowej telewizji. jak takie użądzenie zostanie zaklasyfikowane. Fakt jest taki, że nie jest w żaden sposób w chwili obecnej odbierać jakiegokolwiek sygnału z eteru. Oczywiście nie mam żadnego innego tunera telewizyjnego. Podłączam ów "telewizor: tylko i wyłącznie do komputera. Co stanowi o tym że coś co wygląda jak ekran a jak ekran wygląda wszystko co wyświetla obraz . Telefon ,Tablet, Mopnitor , telewizor. Co stanmowi o tym że ktoś nałoży bezprawnie/bezzasadnie na to opłatę. Fakt jest taki, że nie mam telewizji.

  • louisciffer

    Oceniono 3 razy 3

    Pani Katarzyno takie brednie temu na księżycu, wedle nazwiska.

  • louisciffer

    Oceniono 5 razy 5

    Nakaz przeszukania mieszkania podpisuje prokurator, albo będą włazić jak gestapo.

  • zwyklykowalski

    Oceniono 3 razy 3

    Jakis gimbus pisal ten artykuł nawet nie przeczytał ustawy.
    Jak mozna twierdzic ze nalezy zaplacic za posiadanie odbiornika - blad telewizor lub radio musi byc w gotowosci do odbioru wiec wystarczy ze nie ma podłączonej anteny a telewizor robi za ozdobe i juz nie trzeba placic

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX