Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]

Dlaczego osobami niepłacącymi abonamentu RTV interesuje się komornik? Czy może zająć ich konta? A jak sprawa wygląda z osobami, które - choć mają odbiorniki - nie są w stanie "złapać" kanałów TVP? Też muszą płacić? Na nasze pytania odpowiada Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Na Żywiecczyźnie urząd skarbowy zaczął zajmować wynagrodzenia za niepłacony abonament RTV - informuje poprzez Alert24 jeden z naszych czytelników. - Jest to teren, gdzie w wielu miejscach mieszkańcy nie odbierają sygnału telewizyjnego - dodaje. W związku z tym mieszkańcy nie rejestrowali swoich odbiorników lub zrezygnowali z płacenia abonamentu - uznali, że nie mają po temu powodów, skoro i tak nie mogą odbierać kanałów TVP.

W efekcie zainteresował się nimi komornik. Dlaczego? Czy mieszkańcy mieli prawo do niepłacenia abonamentu? Czy mogą nie wpuścić do domu kontrolera chcącego sprawdzić, czy mają odbiorniki radiowe lub telewizyjne? A co, jeśli telewizję odbierają poprzez komputer? Postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

1. Czy nie mając telewizora spokojnie mogę nie płacić abonamentu?

Tak, o ile w domu nie ma także odbiornika radiowego. - Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych - mówi Katarzyna Twardowska. - Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego - dodaje. A rejestracja jest obowiązkowa.

2. Czy komputer lub smartfon też zmusza do płacenia abonamentu, nawet jeśli nie mam telewizora i radia? Teoretycznie przecież mogę za ich pośrednictwem odbierać np. radio.

Sprawa jest, niestety, dosyć skomplikowana. Prawo nie reguluje tej kwestii dokładnie. KRRiT obecnie stoi na stanowisku, KRRiT stoi na stanowisku, że jeśli za pomocą tych urządzeń oglądamy program telewizyjny lub słuchamy radia to rejestrujemy się jako abonent. Chodzi o zapis Art. 2 pkt.7 ustawy o radiofonii i telewizji. Wynika z niego, że "odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu", czyli, czysto teoretycznie, komputer lub smartfon też jest takim urządzeniem.

3. Czy jeśli nie mam żadnego odbiornika RTV w domu, ale mam radio samochodowe, muszę płacić abonament?

Tak. - Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie - mówi rzeczniczka KRRiT.

4. Czy kontroler ma prawo wejść do mojego domu, żeby sprawdzić, czy powinienem płacić abonament? Czy mogę go nie wpuścić?

- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. Zadania tego nie realizują listonosze - wyjaśnia rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski. Taki pracownik ma prawo przeprowadzić kontrolę. Jeśli odmówimy mu otwarcia drzwi, sporządzi na ten temat notatkę i przekaże ją swoim przełożonym. Wówczas prawdopodobnie dostaniemy wezwanie do zapłaty.

5. Czy jeśli mam telewizor, ale mieszkam w miejscu, w którym telewizję można odbierać jedynie przez satelitę, i tak muszę płacić abonament?

To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament.

6. Czy jeśli płacę za np. Cyfrowy Polsat, to i tak muszę płacić abonament?

- Opłata abonamentowa i opłata za pakiet programów oferowanych przez operatora telewizji kablowej czy satelitarnej to dwie różne opłaty. Opłata za telewizję kablową czy satelitarną jest opłatą za konkretny pakiet dostarczanych klientowi programów - mówi Twardowska. Innymi słowy: jeśli mamy w domu lub samochodzie radio lub telewizor, musimy płacić abonament, niezależnie od innych opłat.

7. Czy istnieje szansa, że z powodu niepłacenia abonamentu komornik zainterweniuje i np. zajmie mi konto?

Jak najbardziej istnieje. - Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym - mówi rzeczniczka. - W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych - dodaje. W takiej sytuacji możemy spodziewać się, że komornik się nami zainteresuje.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (416)
Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]
Zaloguj się
  • panpani11

    Oceniono 35 razy -31

    W czym tak na prawdę jest problem?! Przecież opłata abonamentowa to raptem 200 złotych rocznie. Jeżeli kogoś stać na TV to stać też na abonament. Skoro statystycznie Polacy piją ponad 9 litrów spirytusu rocznie (wliczając w to starców i niemowlaki) to z pożytkiem dla narodu będzie jeśli ograniczą picie a zapłacą abonament.

  • zawszeagnesja

    Oceniono 22 razy -16

    W Niemczech płaca nawet ci co maja tylko smarfony i kompy w całej Europie to sie płaci

  • olias

    Oceniono 11 razy -9

    skoro jesteśmy narodem małych złodziejaszków, którzy w większości NIE płacą abonamentu za rtv to należy nas po prostu jasno o i szybko zmusić.
    dziś jest sytuacja w której "mądrzy" złodziejaszki śmieją się z nielicznych frajerów, dupków, głupków, itp. płacących jak ostatni durnie abonament.

    dlatego WSZYSCY płacący z radością powitamy obowiązek jak państwa już dawno powinno nałożyć na tych .... "mądrych".

    przy okazji - jestem katolikiem, więc mam prawo zapytać tych "mądrych", latających do kościoła - ilu z was na spowiedzi wymienia jako swój grzech oszustwo polegające na niepłaceniu należnego abonamentu?
    w ogóle przyszło do waszych pustych łbów, o "mądrzy" że to jest grzech?
    tak, wiem, wszakże Tusek premier Słońce Donald kazał wam w soim czasie nie płacić ... zawsze słuchacie błazna?

  • ruchaka

    Oceniono 9 razy -7

    Do prawicowego bydła:

    w lewicowym kraju musicie placic wysokie podatki! jesli nie placicie podatkow to bedziecie mieli kontrolew domach, i tak, beda to kontrole w nocy, jesli bedzie taka potrzeba.

  • queserasera

    Oceniono 3 razy -3

    "To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia."

    W końcu żyjemy na polskiej Siczy, w której nawet totalnie zidiociały premier nazwał abonament złodziejstwem.
    Jeszcze Polska nie zginęła. Niestety!

  • donald-tusek

    Oceniono 2 razy -2

    A CO NA TO wielki kłamca TUSK, który zachęcał do niepłacenia abonamentu?
    Głosujcie Barany na PO, a będziecie żreć szczaw i ulężałki jak Niesiołowski

  • mypetroniusz-ak-25

    Oceniono 4 razy -2

    Jeszcze trochę a będziemy płacić za używanie pralek,lodówek,kuchenek i innego sprzętu agd,chcą podatku za pogrzeby,,polska paranoja",czy tym p(OSŁOM) przez te upały mózgi zamieniły się w to co jest w szambach???????????

  • rs8888

    Oceniono 3 razy -1

    Ludzie posłuchajcie naszego kochanego Premiera Donalda Tuska i nie płacie haraczu na ten relikt komunizmu KRRiT.

  • 01kotek01

    Oceniono 1 raz -1

    A ja sobie zapiszę takie prawo, że każdy kto będzie oddychał powietrzem, ktore przeszło przez mój teren, będzie miał obowiązek do płacenia abonamentu za powietrze, dla mnie.
    Kto mnie nie wpuści na swój teren celem kontroli, to prawdopodobnie dostanie wezwanie do zapłaty, dalej sąd kapturowy,i bezwzględny komornik.
    Durne prawo, ale też prawo i trzeba je wykonywać ? No i co...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX