Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]

Dlaczego osobami niepłacącymi abonamentu RTV interesuje się komornik? Czy może zająć ich konta? A jak sprawa wygląda z osobami, które - choć mają odbiorniki - nie są w stanie "złapać" kanałów TVP? Też muszą płacić? Na nasze pytania odpowiada Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
- Na Żywiecczyźnie urząd skarbowy zaczął zajmować wynagrodzenia za niepłacony abonament RTV - informuje poprzez Alert24 jeden z naszych czytelników. - Jest to teren, gdzie w wielu miejscach mieszkańcy nie odbierają sygnału telewizyjnego - dodaje. W związku z tym mieszkańcy nie rejestrowali swoich odbiorników lub zrezygnowali z płacenia abonamentu - uznali, że nie mają po temu powodów, skoro i tak nie mogą odbierać kanałów TVP.

W efekcie zainteresował się nimi komornik. Dlaczego? Czy mieszkańcy mieli prawo do niepłacenia abonamentu? Czy mogą nie wpuścić do domu kontrolera chcącego sprawdzić, czy mają odbiorniki radiowe lub telewizyjne? A co, jeśli telewizję odbierają poprzez komputer? Postaramy się rozwiać wątpliwości naszych czytelników.

1. Czy nie mając telewizora spokojnie mogę nie płacić abonamentu?

Tak, o ile w domu nie ma także odbiornika radiowego. - Opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych - mówi Katarzyna Twardowska. - Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego - dodaje. A rejestracja jest obowiązkowa.

2. Czy komputer lub smartfon też zmusza do płacenia abonamentu, nawet jeśli nie mam telewizora i radia? Teoretycznie przecież mogę za ich pośrednictwem odbierać np. radio.

Sprawa jest, niestety, dosyć skomplikowana. Prawo nie reguluje tej kwestii dokładnie. KRRiT obecnie stoi na stanowisku, KRRiT stoi na stanowisku, że jeśli za pomocą tych urządzeń oglądamy program telewizyjny lub słuchamy radia to rejestrujemy się jako abonent. Chodzi o zapis Art. 2 pkt.7 ustawy o radiofonii i telewizji. Wynika z niego, że "odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu", czyli, czysto teoretycznie, komputer lub smartfon też jest takim urządzeniem.

3. Czy jeśli nie mam żadnego odbiornika RTV w domu, ale mam radio samochodowe, muszę płacić abonament?

Tak. - Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną) niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie - mówi rzeczniczka KRRiT.

4. Czy kontroler ma prawo wejść do mojego domu, żeby sprawdzić, czy powinienem płacić abonament? Czy mogę go nie wpuścić?

- Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. Zadania tego nie realizują listonosze - wyjaśnia rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski. Taki pracownik ma prawo przeprowadzić kontrolę. Jeśli odmówimy mu otwarcia drzwi, sporządzi na ten temat notatkę i przekaże ją swoim przełożonym. Wówczas prawdopodobnie dostaniemy wezwanie do zapłaty.

5. Czy jeśli mam telewizor, ale mieszkam w miejscu, w którym telewizję można odbierać jedynie przez satelitę, i tak muszę płacić abonament?

To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament.

6. Czy jeśli płacę za np. Cyfrowy Polsat, to i tak muszę płacić abonament?

- Opłata abonamentowa i opłata za pakiet programów oferowanych przez operatora telewizji kablowej czy satelitarnej to dwie różne opłaty. Opłata za telewizję kablową czy satelitarną jest opłatą za konkretny pakiet dostarczanych klientowi programów - mówi Twardowska. Innymi słowy: jeśli mamy w domu lub samochodzie radio lub telewizor, musimy płacić abonament, niezależnie od innych opłat.

7. Czy istnieje szansa, że z powodu niepłacenia abonamentu komornik zainterweniuje i np. zajmie mi konto?

Jak najbardziej istnieje. - Do opłat abonamentowych stosuje się przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym - mówi rzeczniczka. - W przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych - dodaje. W takiej sytuacji możemy spodziewać się, że komornik się nami zainteresuje.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (416)
Czy muszę płacić abonament, jeśli nie mam telewizora? Czy mogę nie wpuścić kontrolera? [7 PYTAŃ]
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 2697 razy 2655

  >>>To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. <<<
  No to dołóżcie mi jeszcze 8 lat za gwałt. Siusiaka też mam.

 • 2560a

  Oceniono 1529 razy 1503

  Uwazam ze w cywilizowanym kraju na przeszukanie mieszkania/kontrole powinien byc nakaz sadowy . Bez tego papieru spier... Na drzewo.
  Chyba ze nas w Polsce cywilizacja ominela.....

 • stenia312

  Oceniono 1044 razy 1026

  Żaden pracownik poczty nie ma prawa do kontroliw naszym mieszkaniu bez nakazu prokuratora to jedno a po drugie pracownik poczty jeżeli nie wejdzie do mieszkania i nie zobaczy telewizora czy radia nie ma prawa osądzać nikogo że ma odbiorniki i takiego pracownika podaje się do sądu nie dajcie się zastraszyć..

 • patriotaa

  Oceniono 1029 razy 953

  A ja protestuję i wzywam od nie opłacania abonamentu. Powód - niech pracownicy TV zaczną zarabiać tak jak przeciętny Polak około 1200 zł . NIe zgadzam sioę by pan Lis za godzinę dostawał po 100 tysięcy zł jak i inni po kilkadziesiąt tysięcy zł na miesiąc. Dosyć zdzierania abonamentu dla darmozjadów i nierobów w TV. Po drugie w TV nie ma co oglądać i ja od co najmniej 10 lat nie włączam telewizora bo nie ma co oglądać a po drugie są sama kłamstwa i na okrągło reklamy.

 • proteusz33

  Oceniono 866 razy 810

  A ja popieram apel Tuska o niepłacenie abonamentu i nie płacę pomimo że mam 2 telewizory i 3 radia

 • skaut001

  Oceniono 661 razy 649

  "To, czy możemy odbierać telewizje, czy też mieszkamy w miejscu, w którym "nie ma zasięgu", nie ma znaczenia. Istotne jest tylko to, czy mamy odbiorniki. Jeśli tak, musimy je zarejestrować i płacić abonament."

  Nie potrzebuję więcej wyjaśnien. Ten cytat ukazuje doskonale że ten system to nie demo ale represja.

 • iremus

  Oceniono 534 razy 484

  ....... Kontrole obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych są przeprowadzane przez upoważnionych pracowników Poczty Polskiej. Zadania tego nie realizują listonosze - wyjaśnia rzecznik Poczty Zbigniew Baranowski. Taki pracownik ma prawo przeprowadzić kontrolę. Jeśli odmówimy mu otwarcia drzwi, sporządzi na ten temat notatkę i przekaże ją swoim przełożonym. Wówczas prawdopodobnie dostaniemy wezwanie do zapłaty........ Powiem więcej każdy członek PO i PSL ma prawo wejść do każdego mieszkania, zrobić przeszukanie i zabrać co mu się podoba. Byleby okazał służbową legitymację.
  Co za brednie !!!! Dlaczego tym burdelem nie zajmie się rzecznik praw obywatelskich i posłowie opozycji nie czerpiących korzyści z abonamentu ???
  Dlaczego Twardowska nie przedstawiła do wglądu polskiemu plebsowi wzoru legitymacji pracownika KRRT zastępującą nakaz przeszukania podpisany przez prokuratora?
  Co za brednie !!!! Dlaczego tym burdelem nie zajmie się rzecznik praw obywatelskich i posłowie opozycji nie czerpiących korzyści z abonamentu ???
  Jeszcze wszyscy będą płakać za PRL-em i docenią tamten ustrój jako demokratyczny.

 • skaut001

  Oceniono 398 razy 390

  Uświęcić poprzez ustawę można wszystko. Także takie idiotyczne pomysły jak rejestracja odbiorników radiowych i telewizyjnych. System nie ma co liczyc na dobrotliwosc odbiorców gdyz ci placic nie chca, a placic nie chca bo w tv nie ma czego ogladac, zatem aby system dalej mogl pobierac oplaty od ludzi musi je wymusic. Masz tv? Płać, bo potencjalnie możesz ogladac tvp. Nie zgadzam sie z tym i także przycylam się do apelu o nie płacenie abonamentu.

 • blogfiles

  Oceniono 405 razy 377

  Ktoś ma telewizor analogowy (sprzedawane były do 2007 roku) a dekoder dołączany do telewizora nie stanowi urządzenia które samo z siebie umożliwia odbiór programu.

  I co wy na to, spryciarze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX