Paryż: historyczny hotel Lambert w płomieniach. Z ogniem walczyło 140 strażaków

Ugaszono pożar legendarnego paryskiego hotelu Lambert - należącego w XIX wieku do książąt Czartoryskich. O pożarze informowała francuska telewizja TF1. Budynek w 2007 roku kupił i postanowił wyremontować brat emira Kataru. - Ogromny pożar wybuchł w nocy, nie ma ofiar - informuje paryska straż pożarna.
- Dostaliśmy się tam około 1.30 w nocy. 140 strażaków walczyło z ogniem. Udało nam się zabezpieczyć okoliczne budynki, ale ogień cały czas się rozprzestrzeniał. Dziedziniec jest całkowicie zdewastowany - mówi jeden ze strażaków. Ogień szybko zajął cały budynek, gdyż hotel jest pusty. Podczas akcji jeden ze strażaków został ranny.

Z relacji świadków wynika, że straty są ogromne. - Przez kilka godzin nad hotelem unosił się dym, a służbom nie udawało się ugasić ognia. To prawdziwa katastrofa. Prace w hotelu trwają od lat, w budynku na pewno było pełno materiałów łatwopalnych - mówi mężczyzna mieszkający tuż obok Lamberta.Kupno hotelu przez Katarczyka wywołało kontrowersje. Ministerstwo Kultury i miasto Paryż uczestniczyły w mediacjach, a swoje zaniepokojenie projektem odbudowy wyraziła również Polska - w latach 1843-1875 budynek należał do rodziny książąt Czartoryskich. Nowy właściciel z hotelu chce zrobić luksusową rezydencję. Ostatecznie remont rozpoczął się w 2010 roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najważniejszych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (40)
Paryż: historyczny hotel Lambert w płomieniach. Z ogniem walczyło 140 strażaków
Zaloguj się
 • zozo00

  Oceniono 97 razy 75

  "swoje zaniepokojenie projektem odbudowy wyraziła również Polska - w latach 1843-1875 budynek należał do rodziny książąt Czartoryskich" - bo w Polsce najpierw Panstwo wyremontowaloby z pieniedzy biednych podatnikow a potem oddalo dawnym wlascicielom a tu masz babo placek!

 • tacx

  Oceniono 62 razy 48

  On jest historyczny nie dlatego że należał do Czartoryskich tylko ze wzgl na jego znaczenie dla pałaców miejskich i generalnie dla architektury okresu w którym powstał.

 • socrates11

  Oceniono 46 razy 38

  Może warto wspomnieć, że - o ile dobrze pamiętam? - "hotel Lambert" to wcale nie znaczy hotel, francuski bywa mylący

 • sybilla300

  Oceniono 40 razy 36

  Do rodziny Czartoryskich należał nie do 1875 r., lecz do 1975 r. Do 1918 r. był faktycznie ostoją polskości we Francji. Państwo polskie powinno było kupić ten historyczny budynek. Ale skoro do tej pory nie kupiło nawet samolotów dla VIPów...

 • minkat

  Oceniono 31 razy 27

  Droga redakcjo prosze wyjasnic tym ignorantom co to byl Hotel Lambert i co w nim bylo bo wiekszosc wagarowala na historii, ew. nie zdazyli z programem.

 • jamj

  Oceniono 29 razy 19

  Widać, że "zaiskrzyło" między wcześniejszymi a obecnymi właścicielami. :-(

 • takitamsobie

  Oceniono 23 razy 15

  no dokładnie, ekipie remontowej robota aż pali się w rękach

 • tygrysiewicz

  Oceniono 46 razy 12

  To jasny znak, czym dla Polski skończy się wybór PiS i Kaczyńskiego, w przewadze, do Sejmu!
  Nasi Przodkowie takich znaków nie lekceważyli!
  :-)
  P.S.: A tak poważniej: Szkoda zacnego, historycznego miejsca.

 • e.m.s.9

  Oceniono 17 razy 7

  wybuchł pożar czy był wybuch? jakoś nie po polsku napisany ten artykuł, trudno zrozumieć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX