Segregacja, ale bez opakowań po jogurcie i foliówek. Gminy tłumaczą się z dziwnych ulotek

Wczoraj pisaliśmy o dziwnych zasadach segregacji śmieci, jakie obowiązują w niektórych częściach Szczecina i Wrocławia. Okazało się, że ulotki z absurdalnymi instrukcjami dostają mieszkańcy wielu miejscowości. Pytamy gminy, dlaczego dopuszczają do takiej sytuacji i prosimy eksperta o jej ocenę.
W naszym wczorajszym tekście napisaliśmy o zaskakujących ulotkach, jakie od firm wywożących odpady dostają mieszkańcy niektórych gmin. Nasi czytelnicy przesłali na Alert24 kolejne ulotki, które budzą ich wątpliwości.

O komentarz poprosiliśmy Dominika Dobrowolskiego, eksperta ds. recyklingu.

Mieszkaniec Oświęcimia:

"Piszę w odniesieniu do tekstu o dziadowskiej segregacji. Też dostałem podobnie idiotyczną ulotkę". Na ulotce widzimy, że pojemników po jogurtach nie można wrzucać do... pojemników na plastik.Komentarz eksperta: Zakaz wrzucania kubeczków po jogurtach do tworzyw to błąd. W ten sposób Oświęcim nie wywiąże się z obowiązku uzyskania odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu tworzyw i zapłaci kary. Najlepiej, aby wszystkie opakowania spożywcze z tworzyw były zbierane w jednym pojemniku na tworzywa i metale.

Komentarz gminy: Wiemy o tym problemie. Jeśli chodzi o niektóre z rodzajów opakowań, była bardzo duża dyskusja, gdzie powinny trafiać. W tej chwili nasi pracownicy są na szkoleniu związanym z gospodarką odpadami. Ustaliliśmy, że silnie zabrudzone opakowania plastikowe, takie jak kubeczki po jogurcie i margarynie, czy torebki foliowe lepiej będzie odzyskiwać w sortowni. Sa one więc odzyskiwane, ale na innym etapie segregacji odpadów.

Mieszkanka Kajetanówki, gmina Strzyżewice w woj. lubelskim:

"Piszę w sprawie śmieci. Przed ustawą śmieciową była segregacja śmieci. Teraz w mojej gminie Strzyżewice została wybrana firma EKOLAND z Kraśnika, która, jak wynika z nazwy, jest ekologiczna. Ale tylko z nazwy, bo większość śmieci miksuje się razem i nie ulegają one przetworzeniu. Nie odzyskują worków foliowych, o opakowaniach po jogurtach, maśle, śmietanie itp. nie ma nawet mowy. No i oczywiście myć trzeba. To jest cofanie się! I na dodatek w lasach i rowach będzie jeszcze więcej śmieci, bo ludzie nie będą wiedzieć, co z tym robić.Komentarz eksperta: Reklamówki (foliówki) wykonane są z cennego polietylenu. Muszą być zbierane selektywnie razem z tworzywami. Wyrzucane ich do śmieci zmieszanych to błąd. Reklamówki w większości przypadków są też bardzo czystym odpadem, zatem nie stanowią problemu w dalszym recyklingu.

Komentarz gminy: Trzeba skontaktować się z firmą Ekoland, która wygrała u nas przetarg. My te informacje dostaliśmy [od firmy - red.] i chcemy się do nich stosować. Rozmawialiśmy z firmą: te woreczki foliowe często są zanieczyszczone i z tego rodzaju odpadów nic się nie da zrobić. Ale firma zapewnia, że nic się nie stanie, jak w worku na odpady selektywne znajdzie się pojedynczy czysty woreczek.

Mieszkaniec Ząbek k. Warszawy:

"Kolejne widzimisię na temat ustawy śmieciowej. Tym razem z Ząbek pod Warszawą. Idąc ze śmieciami trzeba mieć kartkę w zanadrzu... Czy to jest legalne?"Komentarz eksperta: Zasady są szczegółowe, ale sensowne. Ważne, żeby nie wrzucać baterii do odpadów niesegregowanych. A gdzie wrzucać pojemniki po farbach? Najlepiej do pojemników na odpady zmieszane. Pojemniki po lekach i leki oddajemy do aptek.

Jak u Was wygląda wprowadzanie nowych zasad segregowania odpadów? Czy wszystko przebiega bez problemów? A może też dostaliście tego rodzaju ulotki? Piszcie na Alert24 lub wysyłajcie e-maile: anna.pawlowska@agora.pl

Chcesz na bieżąco dostawać informacje o ważnych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (234)
Segregacja, ale bez opakowań po jogurcie i foliówek. Gminy tłumaczą się z dziwnych ulotek
Zaloguj się
 • pasjonatx

  Oceniono 290 razy 254

  Coś mnie się wydaje,że przy okazji ustawy śmieciowej niebawem powstanie wiele miejsc pracy we wszelkiej maści urzędach.Nie dla Ciebie koleżanko i kolego.Dla synusia,córeczki,potomka królika.
  Tak jak było z tym zarządzaniem kryzysowym.Jak woda zalewała ludzi to tak dalej zalewa.
  P.S.A gdzie kurde pojemnik na śmieci rtv,baterie? U mnie nie ma.

 • gti35

  Oceniono 253 razy 243

  Wciąż nie moge wyjść z podziwu, dlaczego różne rzeczy, które w normalnych krajach funkcjonuja prawidłowo, po przeflancowaniu do Polski okazują się wylęgarnią problemów, dodatkowych kosztów a do wdrożenia wymagają kilku ustaw i dziesiątków rozporządzeń

 • brulyjon

  Oceniono 249 razy 235

  stopień chaosu, jaki ta ustawa wprowadza, przyniesie więcej niechęci do jakiejkolwiek postawy "proekologicznej", skoro wszystko i tak sprowadza się do ustawki o kasę.

  nie dosyć, że producenci bezsensownie pakują produkty w opakowania niejednolite, to konsumentom nakazuje się sortować śmieci, myć i sprawdzać, czy plastik jest tym plastikiem, czy innym.

  dlaczego nie zacząć tego o poziom wyżej?

 • fakue

  Oceniono 213 razy 195

  Jak to zwykle bywa , w naszym ukochanym kraju wszystko jest robione od doopy strony.Tydzien czasu segregowalem skrupulatnie smieci a gdy poszedlem je wyrzucic , to okazalo sie , ze jeszcze nie ma nowych smietnikow. Teraz czytam te ulotki i wiem jedno.Cala ta ustawa to pic na wode .Powstala tylko po to , zeby dowalic nam podwyzke za wywoz smieci.

 • rabbinhood

  Oceniono 154 razy 148

  To firmy recyclingowe powinny wysłać żądanie do producentów produktów, aby umieszczali informację do którego worka wrzucać opakowanie.Producenci mieliby obowiązek zastosować się do żądania.

 • iggy_pop

  Oceniono 155 razy 145

  >>bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
  "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze? <<

  (C) by Wojciech Młynarski

 • annb

  Oceniono 103 razy 101

  Segreguję i nadal zanoszę do "dzwonów" na odpady.Bo w wiacie smietnikowej pojemników na segregowane nie ma.A jest już 5 lipca. Za to na wiacie zawisł zalaminowany plakat jak nalezy segregować. Szyderstwo i tyle.miasto Krakow.

 • surak

  Oceniono 139 razy 89

  Jedne wielkie chciejstwo. Dziadostwo i oczywiscie wyzsze oplaty. Komu przeszkadzal poprzedni system. Smieci bede teraz wyrzucal po staremu ale place drozej.

  Wstyd mi za takie niedorobstwo

 • ben-oni

  Oceniono 29 razy 25

  To może jeszcze mam sam te śmieci przywieźć do firmy i pobrać rachunek za wywóz?? To w sumie... co mają do roboty firmy segregujące śmieci skoro wszystko ma robić klient??

  To tak jakby w restauracji kazać klientom przynieść swoje produkty, kazać im to ugotować, następnie pozmywać po sobie i zapłacić za tę usługę przy wyjściu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX