Dziwne zasady segregacji śmieci: do plastiku nie wrzucać opakowań plastikowych

Od kilku dni obowiązują nowe zasady zbierania odpadów. Niektóre firmy zamiast zasad selektywnej zbiórki zgodnej z ustawą wprowadzają własne. Na przykład zabraniają wrzucania do worka na tworzywa sztuczne opakowań po żywności. - To niezgodne z zasadami. Gminy zapłacą karę - ostrzega ekspert.
"Worek na plastik z taką instrukcją zastałem na moim kuble na śmieci 1 lipca br. I dalej nie wiem, co robić z opakowaniami po jogurtach i margarynach" - napisał na alert24 nasz czytelnik z Wrocławia.Rzeczywiście, trudno jest się zorientować w zasadach segregacji odpadów, jeśli informacje są wzajemnie sprzeczne. Niestety, nie udało nam się skontaktować z firmą odpowiedzialną za przygotowanie worków: podany numer telefonu jest zajęty, a na e-mail nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Pomyłka? Ekspert: Firmy idą na łatwiznę

W przypadku ulotki z Wrocławia można przypuszczać, że doszło do pomyłki, która wprowadza mieszkańców w błąd. Trudno jednak w ten sposób tłumaczyć zasady, jakimi przy selektywnej zbiórce mają kierować się niektórzy szczecinianie.

Osoby mieszkające w dzielnicach obsługiwanych przez firmę Remondis mogą pobrać następującą ulotkę:Co w takiej sytuacji robić z foliowymi torebkami, opakowaniami po jogurtach itp.? Pozostaje wrzucać je do pojemnika na tzw. odpady zmieszane. Tyle że jest to zaprzeczenie idei recyklingu.

- Firma, która wygrała przetarg, wymyśliła to, żeby sobie ułatwić recykling. Mówiąc krótko: idą na łatwiznę. Wiadomo, że najłatwiej byłoby raz w miesiącu jechać, odebrać butelki PET i na tym koniec. Oczywiście opakowania po farbach można zakwalifikować do odpadów niebezpiecznych. Ale bezwzględnie opakowania z tworzywa po żywności muszą być zbierane selektywnie - mówi Dominik Dobrowolski, ekspert ds. recyklingu.

- Takie coś jest niezgodne z ustawą. Takie rzeczy mają być selektywnie zbierane. Miasto powinno zweryfikować umowę podpisaną z tą firmą - mówi. - Od lipca to gminy odpowiadają za odpady. Jeśli nie zagwarantują odpowiedniego poziomu odzysku tworzyw, to zapłacą karę.

- Sytuacja może wynikać z tego, że w obiegu są żółte worki na tworzywa sztuczne ze starym nadrukiem, rozdawane jeszcze przed wejściem w życie nowego systemu albo w momencie jego rozruchu. Wtedy najważniejsze było, by wszyscy mieszkańcy jak najszybciej otrzymali worki lub pojemniki umożliwiające segregację odpadów. To zrozumiałe, że taka informacja na worku mogła zdezorientować czytelnika - mówi Marcin Łucarz, Dyrektor handlowy WPO ALBA S.A.

- Zapewniamy jednak, że wszystkie worki, nawet z błędnym nadrukiem, odbierzemy. Co więcej, w czasie rozruchu system, zanim nie nauczymy się wspólnie nowych zasad, deklarujemy pełną informację i wsparcie. Cieszy nas, że tak wielu wrocławian deklaruje selektywną zbiórkę odpadów, bo od lat we Wrocławiu ją propagujemy. Potrzebny jest jednak czas, aby segregacja weszła w nawyk. Teraz najważniejsze dla nas jest to, aby system selektywnej zbiórki był ulepszany i jak najwięcej wrocławian włączyło się do segregacji odpadów - dodaje Łucarz.Też dostaliście tego rodzaju ulotki? Obowiązują u was niejasne zasady segregacji odpadów? Piszcie na Alert24.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych informacjach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (153)
Dziwne zasady segregacji śmieci: do plastiku nie wrzucać opakowań plastikowych
Zaloguj się
 • panjegoziom

  Oceniono 345 razy 281

  A co mam zrobić ze zużytą prezerwatywą? Biodegradowalna? Odpad niebezpieczny, czy plastik? Pewnie do kompostu, co?
  A co mam zrobić metalowymi z nakrętkami ze słoików i kapslami? Do odpadów mieszanych? Razem z obierkami z marchewki, tak? Dlaczego nie można metali wyrzucać razem ze szkłem? W sortowni wystarczy elektromagnes, aby wyciągnąć ze stłuczki szklanej każdą drobinkę stali. Elektromagnes jest w każdej sortowni. Niestety gminy wolą, aby metale były wydobywane ze zgniłych obierek ziemniaków i marchewki, ale co im tam. Premier kazał, to robią głupotę aż huczy.

  A co mam zrobić ze zużytą jednorazową maszynką do golenia? Plastik i metal... Mam ją rozebrać na części i wyrzucić osobno?
  A co z kartonem po mleku? W środku jest papier, plastik i aluminium. Mam go rozbierać?

  A co z kopertą bąbelkową? Papier czy plastik? Mam ją rozebrać?
  Z tego co czuje, to 90% odpadów i tak będzie szło do ogólnych śmieci. Cała ta ustawa to kiepsko przygotowany bubel. Rząd dał łaskawie dowolność gminom i każda gmina robi bałagan po swojemu.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 120 razy 114

  Powoli zaczyna mnie ten recycling irytowac i to nie dlatego zebym uwazam, ze recycling jest bezglednie konieczny, bo tak uwazam, a dlatego, ze firmy licza na, jak najwiekszy zysk przy, jak najmniejszym nakladzie pracy i srodkow wlasnych. Do dzis nie wiem gdzie wrzucac polowe rzeczy, choc przeczytalem z 10 ulotek!

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 218 razy 114

  A ja dopłacam 8 zł/mc i mam gdzieś to grzebanie się w śmieciach i nie robię z mieszkania składowiska odpadów.

 • cillian1

  Oceniono 101 razy 97

  I tak działają pajace w całej Polsce.

  każdy po swojemu - definiuje papier, metal, odpady bio.

  Nie, nie można myśleć na urzędzie - to grozi wywaleniem.....

 • olias

  Oceniono 127 razy 81

  u mnie dodatkowo każą mi myć opakowania po jogurcie i śmietanie. wszędzie te same łapczywe ciuliki z rekami trzęsącymi się na myśl o mojej forsie. którą muszę oddać w majestacie prawa uchwalonego przez rząd Tuskowy RP3.

  Ustawa śmieciowa - Ostatni Wielki Przewał Kurwelit.

 • iremus

  Oceniono 100 razy 70

  Czy widział ktoś w III RP czystą wodę w rzekach? Tak działa proces oczyszczania ścieków (i obywateli z pieniędzy). Koszt ponad 13 zł/m3 z dostawą wody.
  Identycznie będzie działał system recyklingu. Najważniejsze aby przysparzał dużo, bardzo dużo pieniędzy na potrzeby płacowe administracji samorządowej. Pieniądze z odbioru ścieków przestały wystarczać a wymagania biurw rosną.

 • elkipan

  Oceniono 85 razy 69

  Kurdewmorde!
  Trzeba w chacie jakieś pomieszczenie przeznaczyć na kubły do sortowania śmieci.
  Ile tych kubłów potrzeba?

 • yarrrr

  Oceniono 47 razy 37

  A co z tymi cholernymi kartonami po sokach? Karton z aluminium i plastikiem.
  Ja już tego nie kupuję.

  Co z zakrętkami od słoików?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX