W Sosnowcu znikają pojemniki. Co będzie ze śmieciami, skoro kolejny wywóz ... w połowie lipca

27.06.2013 17:09
Gdańsk Szadółki. Sortownia śmieci

Gdańsk Szadółki. Sortownia śmieci (Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta)

Kolejny alarmujący sygnał przed wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej. W Sosnowcu dotychczasowy dostawca zabrał mieszkańcom pojemniki do wyrzucania opadów. Kolejną zbiórkę urzędnicy zapowiadają na... połowę lipca. Śmieci już się tam piętrzą. Aż strach pomyśleć, co będzie za dwa tygodnie.
- Mieszkam w domku jednorodzinnym na osiedlu Kukułek w Sosnowcu. Mój odbiorca śmieci opróżniał pojemniki dwa razy w miesiącu. Drugi raz zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca. Tak było i tym razem, tylko że oprócz śmieci zabrał także pojemniki - informuje redakcję portalu Gazeta.pl Przemek Pająk.

Worki ze śmieciami składuje więc w miejscu, gdzie do tej pory stał pojemnik. Wkrótce jednak zabraknie na nie miejsca. - Nie ukrywam, że będę musiał coś z tym zrobić. Chyba będę je wyrzucał do innego zbiorczego śmietnika - mówi. Tłumaczy, że w Sosnowcu władze miasta w pierwszej kolejności zajęły się mieszkańcami blokowisk, gdzie śmieci jest oczywiście więcej. - Ale ja wcale nie czuję się gorszym obywatelem, dlatego że mieszkam w domku jednorodzinnym. Powinni rozwiązać także mój problem - mówi Pająk. I ma nadzieję, że 1 lipca kontener na śmieci ponownie stanie pod jego domem.

Zastanawiasz się, jak sobie poradzić z segragacją? Tu znajdziesz plakat, który wszystko wyjaśnia

Urzędnicy proszą mieszkańców o wyrozumiałość

Kiedy pojemniki wrócą pod jego posesję? Nieprędko. Na stronie Urzędu Miasta w Sosnowcu dowiadujemy się, że zwycięzcą przetargu na odbiór i gospodarowanie śmieciami od 1 lipca jest firma Remondis. - Obecnie trwa akcja rozwożenia pojemników na odpady komunalne. Zgodnie z zapisami regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta odbiór odpadów z nieruchomości odbywa się co najmniej raz na dwa tygodnie, dlatego pierwszych wywozów odpadów należy się spodziewać w połowie lipca - czytamy na stronie.

Firma zorganizuje dodatkowy wywóz śmieci, ale tylko dla tych mieszkańców, od których odpady po raz ostatni odebrano na początku czerwca. O potrzebie dodatkowego wywozu należy poinformować telefonicznie pod numerem 32 296 07 26 lub pisząc na adres: wgk.odpady4@um.sosnowiec.pl

Wszystko wskazuje na to, że na kolejny wywóz śmieci mieszkańcy osiedla Kukułek, poczekają jeszcze co najmniej dwa tygodnie. - Z uwagi na fakt zmiany przepisów prawa i okresu przejściowego, prosimy państwa o wyrozumiałość - piszą do mieszkańców urzędnicy.

W Łodzi pojemniki musisz kupić sam...

Identyczne problemy mają mieszkańcy domków jednorodzinnych na Chojnach, w Łodzi. - Śmieci do tej pory wywoził nam Remondis. W urzędzie powiedziano nam, że firma, która wygra przetarg, na pewno się z nami skontaktuje. Do dziś nikt się nie odezwał, nie było żadnego ogłoszenia - opowiada pani Beata. Kilka tygodni wcześniej pytali się zarówno w urzędzie, jak i w firmie, co stanie się z ich kubłami. -. Nikt nic nie wiedział - ani urząd, ani firma Remondis. Niedawno okazało się, że nie możemy odkupić pojemnika, a Remondis podczas ostatniej wywózki zabrał puszkę. U nas ostatnia wywózka odbyła się 20 czerwca. Uinnych mogło to być wcześniej. Oczywiście w okolicy nie ma żadnych pojemników na śmieci - wyjaśnia łodzianka. - Skoro nie było żadnej informacji, zadzwoniliśmy sami do MPO, która wygrała przetarg. Okazało się, że nikt nie dostarczy pojemników na śmieci, musimy je kupić sami. Szkoda, że wcześniej o tym nie wiedzieliśmy. Był zupełny bałagan i zamieszanie. Nikt z okolicy nie chciał zmieniać firmy, która wywozi śmieci. Każdy z nas był zadowolony - twierdzi mieszkanka Łodzi.

Po 1 lipca każdy właściciel nieruchomości w Łodzi musi sam zadbać o pojemnik na śmieci - dotyczy do spółdzielni, wspólnot, ale też indywidualnych odbiorców. Tak zadecydowały władze Łodzi, które w tej sprawie miały dowolność. Zgodnie z nową "ustawą śmieciową" gminy mogą same kupować pojemniki dla mieszkańców, zlecić to firmom odbierającym odpady w ramach albo zobowiązać właścicieli nieruchomości. Łódź zdecydowała się na ostatnie rozwiązanie. Łodzianie, którzy będą segregować odpady, będą musieli także kupować worki na surowce (nieważne, w jakim kolorze, ale muszą być przezroczyste).

Czy znikające przedwcześnie pojemniki na śmieci to problem tylko Sosnowca? Piszcie, wysyłajcie zdjęcia na Alert24.pl.>>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Zobacz także
Komentarze (21)
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 2 razy 0

  Szykują je na członków PIS i ich wielbicieli

 • rav1932

  Oceniono 5 razy 5

  Ja dziś - jako że kosz zabrano mi już tydzień temu - zabieram wszystkie worki ze śmieciami i zawożę do urzędu gminy. Złożę je na dzienniku podawczym. Polecam zrobić Wam to samo.

  Koty rozdrapują worki...syf się robi straszny.... czy to nie grozi jakąś epidemią na dłuższą metę? Skoro gmina przejęła odpowiedzialność za śmieci pewnie się nie pogniewają na moją dostawę...

 • snajper21

  Oceniono 2 razy 2

  "dotychczasowy dostawca zabrał mieszkańcom pojemniki do wyrzucania opadów."

  Teraz zaczną się powodzie skoro nie będzie pojemników na OPADY.

 • macwies

  Oceniono 4 razy 4

  za nie złożenie deklaracji śmieciowej urząd straszy karą. CIEKAWE JAKA SOBIE KARĘ WYMIERZY? Myślę, że ukarzą się premią.

 • wj_2000

  0

  Urodziłem się na Podhalańskiej, drugi dom od ulicy Kukułek. Było to 73 lata temu. Korzystając ze Street View zajrzałem tam i widzę, że prawie nic się nie zmieniło od roku 1946 w którym się stamtąd wyprowadziliśmy. Jako 6 latek zachowałem sporo w pamięci, a stare zdjęcia podtrzymały tę pamięć.

 • bejzkik

  Oceniono 15 razy 15

  wozic pod urzad miasta tam jest sporo miejsca
  albo prezydentowi na ogrodek. on nie mieszka gdzies w okolicy kukulek?

 • adlerpl

  Oceniono 14 razy 14

  Ostatnio pojawiła się informacja o wielkiej dziurze, która pojawiła się na jednym z Sosnowieckich osiedli. Może niech tam wrzucą te śmieci i będzie spokój ^_^

 • noir.rouge

  Oceniono 2 razy 2

  wygląda na to, niestety, że śmieci pogrzebią każdą władzę, bez względu na orientację! byłam na zebraniu w naszej spółdzielni, poinformowano nas, że w Warszawie nikt nic nie wie! czy kiedyś się dowie, czy będziemy odgarniać śmieci, w których zatoną nasze domy?

 • davy-gleiwitz

  Oceniono 5 razy -1

  Trzeba uszczelnić granicę póki czas, bo jak tak dalej pójdzie, to nam Gorole niedługo zaczną przerzucać te swoje śmieci przez Brynicę, na śląską stronę. A swoją drogą: jak nie dzieciobójstwo, to ziemia się zapada. Jak się nie zapada ziemia, to ich zalewają śmieci. No ale co się dziwić. Taka specyfika lokalna. Jakie inne miasto wzięłoby sobie z własnej woli na honorowego obywatela wiernego Moskwie komunistycznego aparatczyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje