"Po co segregować, jak wszystko wrzucą do jednej śmieciarki?" Wyjaśniamy, jak to działa

Jeden z naszych czytelników przysłał na Alert24 link do filmu pokazującego, jak wygląda segregowanie śmieci w Polsce. Na nagraniu widać, jak odpady z trzech różnych pojemników trafiają do jednej śmieciarki. - Po co ta ściema? - piszą pod filmem oburzeni komentatorzy. Wyjaśniamy, jak to naprawdę jest z segregowaniem odpadów.
Film przysłany przez naszego czytelnika został nagrany w Bydgoszczy. Nagranie pokazuje, jak wszystkie śmieci z kilku kontenerów na segregowane odpady trafiają do jednej śmieciarki.Takich nagrań jest w internecie więcej. Problem zbiorczego zbierania surowców wtórnych wiele razy pojawiał się tez w komentarzach pod naszymi artykułami z cyklu o śmieciach.

Wszystko razem? To nie problem

Tymczasem, wbrew oburzeniu części komentatorów, takie zbieranie odpadów jest jak najbardziej prawidłowe. - Najważniejsze, żeby podzielić śmieci na trzy grupy: surowce wtórne, odpady organiczne i niebezpieczne. To wersja minimum - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl Dominik Dobrowolski, specjalista ds. recyclingu.

Oczywiście, odpady są później wielokrotnie segregowane w sortowni. M.in. trzeba oddzielić od siebie różne rodzaje metali i szkła. Taka praca jest wykonywana niezależnie od tego, czy wrzucimy wszystkie surowce wtórne do jednego pojemnika, czy podzielimy je już wcześniej na kilka gatunków.Po co segregować dwa razy?

Po co więc są różnokolorowe pojemniki, jeśli i tak odpady będą segregować pracownicy sortowni? - Im bardziej posegregujemy odpady w domu, tym efektywniej pracuje zakład przetwarzający i segregujący odpady. Ale mówimy tu o pewnym modelu idealnym - tłumaczy Dominik Dobrowolski. - Do tego trzeba jeszcze przekalkulować koszty. Gdyby gmina chciała już na tym pierwszym etapie prowadzić bardziej szczegółową segregację, na pewno musiałaby znacznie podnieść koszty - wyjaśnia.

Z tego powodu po wdrożeniu nowych zasad niewiele gmin będzie wymagało od mieszkańców dzielenia odpadów na wiele grup. Prawdopodobnie najpowszechniejszy będzie system dwóch pojemników: na odpady surowcowe (papier, szkło, metal, plastik) i na odpady organiczne. Taki system już teraz stosuje wiele firm odbierających odpady od mieszkańców domów jednorodzinnych.

Więcej o:
Komentarze (234)
"Po co segregować, jak wszystko wrzucą do jednej śmieciarki?" Wyjaśniamy, jak to działa
Zaloguj się
 • lonelyboy1989

  Oceniono 1194 razy 1094

  Dalej nie dowiedziałem się, w jaki sposób wrzucanie wszystkiego do jednej śmieciarki ułatwia sortowanie w samym zakładzie.

 • jamj

  Oceniono 715 razy 619

  Taki "system" ma na celu pokazać obywatelowi, że ma robić jak mu władza każe, a później patrzeć, że to bez sensu.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 545 razy 435

  Głupie pytanie: po co?

  Po to, żeby podnieść nam opłaty za śmieci i gminy mogły na nas zarobić i żeby kolesie przy przetargach na rożne analizy cen i sam wywóz też zarobili

 • jasiek054

  Oceniono 392 razy 360

  Próbują nam wmówić w tym artykule, że jak posegregujemy śmieci w domu to one się potem w śmieciarce pomieszają inaczej :P Co za kretynizmy ...rekord świata. Po jaki kij to segregować jak potem znowu to posegregują czyli tak czy tak koszt będzie jednakowy..

 • laksmana

  Oceniono 276 razy 230

  Czyli już nawet nikt nie wciska kitu, że ciężarówka ma przegródki na poszczególne śmieci. Ciemny lud i tak wszystko kupi.

 • rabbinhood

  Oceniono 265 razy 219

  Zużyta prezerwatywa to będzie organiczny(zawartość), nieorganiczny (latex) czy niebezpieczny odpad (potencjalny wirus, ameba, ebola, hiv, pryszcze, wiewiórki)?
  A gdzie wyfastrygować meblościankę z przeszkleniami?

 • moherowy_dresiarz

  Oceniono 230 razy 218

  .

  Majowy poranek ... idę wyrzucić posegregowane śmieci , torba z PET-ami przygotowana a tutaj niespodzianka ... klatka na plastik w górze nad samochodem jest właśnie opróżniana , postanawiam poczekać .... widząc moją desperację... operator maszynerii mówi ze spokojem ....." proszę wrzucić do ogólnego kontenera to wszystko i tak idzie w jedno miejsce.."

  .

 • grzes-3

  Oceniono 254 razy 216

  Przypominają mi się dawne prace społeczne sprzed 30-tu laty. Najpierw zgonieni ludzie grabili starannie jakiś trawnik, a następnego dnia wjeżdżała tam koparka robiąc dół pod fundament jakiegoś domu. Coś z socjalizmu z tymi śmieciami jest.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX