Chcesz poznać hasło dostępu do systemu pogotowia lotniczego? Oglądaj telewizję

We wczorajszym wydaniu ?Wiadomości? TVP wyemitowała reportaż o działalności Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Materiał był wyjątkowo szczegółowy - do tego stopnia, że uważny widz mógł dzięki niemu poznać hasło dostępu do systemu RescuTrack. Jest to narzędzie pozwalające na śledzenie położenia oraz statusu śmigłowców ratunkowych.


Nazwa użytkownika oraz hasło dostępu zostało zapisane wielkimi czerwonymi literami na tablicy wiszącej nad głową dyspozytorki pogotowia. Na nagraniu bardzo wyraźnie widać wszystkie informacje niezbędne do zalogowania się do systemu RescuTrack. Materiał w dowolnej chwili można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Polskiej. Na nieostrożność pracowników pogotowia zwrócił nam uwagę czytelnik Alertu24.

Sprawdziliśmy - hasło działa i faktycznie daje dostęp do wykorzystywanego przez pogotowie narzędzia. Po zalogowaniu się na stronie www.rescuetrack.de internauta uruchomi aplikację, która umożliwia bieżące monitorowanie położenia oraz trasy helikopterów.

W systemie dostępne są także niektóre dane telemetryczne maszyn. Można również sprawdzić, gdzie ostatnio niezbędna była interwencja śmigłowca oraz jaką trasę przebył pojazd. Na szczęście użytkownik nie ma możliwości wydawania poleceń załodze.

"Nie korzystamy już z tego systemu"

O sprawie powiadomiliśmy pogotowie. - Pracujemy nad tym, żeby zlikwidować to konto - poinformowała nas rzeczniczka prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - To aplikacja, której my już nie używamy, jest wycofywana. Po prostu subskrypcja jeszcze nie wygasła - tłumaczy.

Jednak system, mimo że nieużywany, wciąż działa. Informacje zdobywane za jego pośrednictwem są jak najbardziej aktualne. Czy z faktu, że każdy może mieć do nich dostęp, wynika jakieś zagrożenie? Zdaniem pracowników pogotowia - nie. - System nie zarządza wysyłaniem śmigłowców. Nie ma żadnego zagrożenia - przekonuje rzeczniczka.

Więcej o:
Komentarze (39)
Chcesz poznać hasło dostępu do systemu pogotowia lotniczego? Oglądaj telewizję
Zaloguj się
 • queserasera

  Oceniono 25 razy 21

  "Nie korzystamy już z tego systemu"

  I dlatego na ścianie i na czerwono. LOL!

 • promemo

  Oceniono 22 razy 16

  Oooo, to jest bezpieczne, bo TVP nie da się oglądać.

 • globalneocipienie

  Oceniono 16 razy 16

  A mnie najbardziej rozwaliły Wiadomości chyba z wtorku. Wiadomości miało poprowadzić dziecko z zanikiem mięśni. Reporterka miała zadać przy okazji jedno pytanie matce dziecka.
  Pytanie reporterki: A czym się ta choroba kończy?
  Odpowiedź matku: Yyyy (zdziwienie w oczach i cięcie montażysty)...

 • pablo0999

  Oceniono 22 razy 14

  i czym tu się ekscytować, te same informacje można znaleźć na stronie flightradar24.com i bez żadnych haseł

 • el_bigos

  Oceniono 12 razy 12

  Bezmyślność użytkowników przeraża. Ostatnio jeden przylazł mi z laptopem na którym na około klawiatury były wypisane wszystkie hasła zielonym,rażącym mazakiem (windows,vpn,poczta i parę innych). A potem płacz i zgrzytanie zębami...

 • sandwich1

  Oceniono 10 razy 10

  " Pracujemy nad tym, żeby zlikwidować to konto"

  Dobre.

  Jak już zlikwidujecie to dajcie info na pierwszą stronę gazety i napiszcie jak to zrobiliście. Interesuje mnie to jako informatyka :D

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 7

  Może tu chodzi do dostęp nie do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ale do innej organizacji o skrócie LPR?

 • tymczasowy01

  Oceniono 14 razy 4

  Znakiem czasów jest to, że " jeden z użytkowników popularnego serwisu Wykop.pl" publikuje te informacje, zamiast poinformować LPR o zauważonym problemie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX