Polscy harcerze uziemieni w porcie w La Coruni

Polscy harcerze uziemieni w porcie La Coruni w północnej Hiszpanii. Mieli brać udział w regatach na żaglowcu ?Zawisza Czarny", ale statek nie wypłynął z portu z powodu awarii. Wiadomość o sytuacji harcerzy wysłała na Alert24 matka jednego z nich. - Dla uczestników oczekujących w porcie zorganizowano zajęcia szkoleniowe oraz program turystyczny - uspokaja rzeczniczka ZPH.
Załoga szkoleniowa regat La Coruna-Dublin składa się z 25 osób - wśród nich jest 3 niepełnoletnich uczestników rejsu, którzy są pod opieką kadry oficerskiej.

Harcerze przejechali ponad 3 tys. kilometrów z Gdyni do La Coruni autokarem. Niestety, żaglowiec ZHP "Zawisza Czarny" nie mógł wypłynąć z powodu awarii silnika.

12 harcerzy zaokrętowano na żaglowcu "Kapitan Borchardt". Wśród nich jest córka Renaty, która powiadomiła nas o sytuacji. Obecnie płyną do Dublina. Pozostali od niedzieli tkwią w hiszpańskim porcie.

Sprawa naprawy żaglowca bardzo się skomplikowała. "Usterka nie zostanie naprawiona w krótkim czasie, bo trzeba wyprodukować część, która się zepsuła. Nie wiadomo, co dalej z harcerzami. Organizator Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni nie podjął żadnej decyzji w tej sprawie, co się stanie z dziećmi. ZHP próbuje we własnym zakresie rozwiązać problem, ale dysponują ograniczonymi środkami finansowymi i w zasadzie szukają życzliwych osób, którzy pomogą w tej trudnej sytuacji" - napisała do nas Renata.

Organizatorzy rejsu zapewniają, że awaria silnika jest sytuacją nadzwyczajną i że w pierwszej kolejności zadbano nie tylko o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, ale również o ciekawe spędzenie czasu podczas diagnozy i naprawy żaglowca.

- Dzięki współpracy z s/y "Kapitan Borchardt" udało się doprowadzić do kontynuacji morskiej przygody dla 12 dzieci. Dla pozostałych uczestników oczekujących w porcie zorganizowano zajęcia szkoleniowe oraz program turystyczny, np. 17 sierpnia uczestnicy udali się do Santiago de Compostela - zapewnia rzeczniczka prasowy ZPH Agata Grzywacz. Dodaje, że przez cały czas trwają starania o szybkie usunięcie szkód i kontynuację podróży.

Informacje na temat sytuacji żeglarzy są na bieżąco zamieszczane na profilu żaglowca Zawisza Czarny na Facebooku.

Więcej o:
Komentarze (76)
Polscy harcerze uziemieni w porcie w La Coruni
Zaloguj się
 • juma07

  Oceniono 25 razy 21

  Awarie zdarzają się," Zawisza" to nie statek wycieczkowy ale żaglowiec ZHP. Ma dodatkowy napęd, silnik Diesla, jedyny czynny silnik UBota na świecie, jednostkowy. Części do niego nie leżą za rogiem w markecie.... nawet jak wydawałoby się z pozoru błahe. Silnik ten nie ma skrzyni biegów.. Przy manewrach, za każdym razem w przód, wstecz.. musi być zatrzymany i odpalony w przeciwnym kierunku.. Najlepsza stal ma swoje granice wytrzymałości i ulega tzw "zmęczeniu"
  A, Harcerstwo to nie wakacje z "Orbisem".. czy innym biurem podróży...

 • bazbaz73

  Oceniono 36 razy 20

  Dzieciaki przezywaja wlasnie przygode zycia (nawet mimo niewyplyniecia a moze wlasnie dlatego) a mamusia panikara wrzawy narobi i beda ich na sile sciagali. Mamuska - daj na luz. A synkowi juz wsrod kumpli zrobilas taka reklame, ze przez najblizsze 5 lat na podworko nie wyjdzie ze wstydu.

 • wytrawny76

  Oceniono 16 razy 14

  No cóż, czasem planów nie można zrealizować ze względów obiektywnych. Jak długo działałem w harcerstwie, nigdy nie było sytuacji, z której nie wyszliśmy obronną ręką. Harcerstwo to nie upadające biura podróży z bezradnymi turystami. Dadzą radę, a matula zamiast budzić sensację w mediach niech zastanowi się nad konstruktywnym sposobem pomocy.

 • tymon99

  Oceniono 14 razy 12

  może się mylę, ale czy samą istotą bycia harcerzem nie jest czasem m. in. to, że nie trzeba się o niego martwić, bo da sobie radę?

 • asdfhjkl

  Oceniono 24 razy 12

  Babo alertowiczko! wyslalas dziecko by sie nauczylo szkoly zycia! a teraz chcesz sie stac celebrytka jak mniemam?
  Biedne twoje dziecko... perwnie bogate ale ma matke z wioski

 • adrenalina120

  Oceniono 10 razy 10

  Rysiu mam nadzieję że Twoja ukochana maszyna i tym razem da radę.Pozdrawiam wszystkich "zawiasowców"

 • alabama8

  Oceniono 8 razy 8

  ZHP nie stać, żeby przetransportować busem 20-cioro dzieci z Hiszpanii do Polski? Ile kosztuje bilet na autobus międzynarodowy? Ok 700 zł. Za 1000 wynajmą busa który przewiezie wszystkich do domu.

 • gazetaplum

  Oceniono 12 razy 8

  Do wioseł.
  Jakby Kolumbowi zepsuł się silnik to ameryki też by nie odkrył.

 • socrates11

  Oceniono 7 razy 7

  Harcerze w zsadzie powinni być nieletni więc ....jest nieźle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX