Internauci z całej Europy podpisują petycję przeciw ACTA

Błyskawicznie rośnie liczba internautów z całej Europy, którzy podpisują się pod petycją przeciwko ACTA - poinformował Alert24 nasz czytelnik. Twórcy petycji chcą wpłynąć na europosłów, żeby odrzucili porozumienia ACTA w głosowaniu nad nią w Parlamencie Europejskim. Petycję uruchomiono dzisiaj, a podpisało się pod nią już prawie 40 tys. osób.
"Przedstawiciele wielkich korporacji naciskają na szybkie podpisanie umowy, ale Parlament Europejski stoi na ich drodze. Wyślijmy parlamentarzystom jasne wezwanie do przyjęcia stanowczego stanowiska w sprawie ochrony wolności w Internecie i sprzeciwu wobec lobbistów" - apelują na stronie członkowie obywatelskiego ruchu internetowego Avazz.

Dodają, że jeżeli uda się im zebrać 500 tys. podpisów, zostaną one doręczone przywódcom europejskim w Brukseli. Liczba internautów, którzy podpisali się pod petycją błyskawicznie rośnie. Ruch Avazz tworzy ponad 10 milionów użytkowników, a strona internetowa, na której zamieszczają petycje, działa w kilkunastu językach.

Zgoda PE najwcześniej w kwietniu

W nocy Polska razem z większością krajów EU podpisała porozumienie międzynarodowe ACTA. Ale do głosowanie nad "zgodą" PE odbędzie się prawdopodobnie dopiero w kwietniu lub maju. Przed głosowaniem odbędą się dyskusje w różnych komisjach (komisja ds. handlu międzynarodowego, komisja ds. wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz komisja ds. prawa) oraz prawdopodobnie wysłuchanie publiczne.

Po udzieleniu zgody przez Parlament Europejski oraz zakończeniu procesu ratyfikacji przez państwa członkowskie, Rada będzie musiała podjąć ostateczną decyzję o zawarciu umowy. Decyzja zostanie następnie przekazana innym państwom, które podpisały umowę ACTA (Australia, Kanada, Japonia, Korea, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Singapur, Szwajcaria i Stany Zjednoczone). Dopiero wtedy umowa wejdzie w życie w całej UE.

Protesty w całej Polsce

Podpisanie przez Polskę w Tokio międzynarodowej umowy ACTA poprzedziły trwające od wtorku protesty i manifestacje w całym kraju. Największa odbyła się w Krakowie - na ulice wyszło 15 tysięcy osób. Liczne były też pikiety m.in. w Katowicach, Rzeszowie i Toruniu. Manifestacja w Kielcach zakończyła zamieniła się w chuligańską bójkę. W radiu TOK minister kultury Bogdan Zdrojewski przyznał, że skala protestu była dla niego "absolutnym zaskoczeniem". Dodał jednak, że z jego punktu widzenia są to reakcje czysto emocjonalne. - Wielu prawników nie jest w stanie właściwie zinterpretować niektórych przepisów polskiego prawa, nie można tego oczekiwać od osób, które nie posiadają wykształcenia prawniczego - stwierdził Zdrojewski.

Alert24 jest dla Was. Informujcie nas o tym, co dla Was ważne! Przez formularz na stronie lub smsem/mmsem pod nr 605-24-24-24

Komentarze (74)
Internauci z całej Europy podpisują petycję przeciw ACTA
Zaloguj się
 • 8pasazer

  Oceniono 35 razy 29

  www.tvn24.pl/0,1732732,0,1,przelomowy-wyrok-trybunalu-acta-niezgodne-z-prawem-ue,wiadomosc.html
  "Nie można zmuszać dostawców internetu do zainstalowania systemu zapobiegającego nielegalnemu pobieraniu plików z internetu - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stanowiłoby to bowiem naruszenie Karty Praw Podstawowych UE."

  Może nie jesteśmy do końca sami.
  Tusk, sorry - starałeś się ale premii za nadgorliwość może nie być.

 • anty_populista

  Oceniono 22 razy 20

  Panie ministrze Zdrojewski, czy Pana zdaniem również Europejski Trybunał Sprawiedliwości również nie ma wykształcenia prawniczego i "zareagował emocjonalnie"?

  Żal mi was, pan i pana szef Tusk dobrowolnie publicznie popełniliście harakiri polityczne i brniecie w to jak dzieci

 • marac

  Oceniono 22 razy 18

  Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy rząd kłamie w sprawie ACTA, sprawdź sam:
  di.com.pl/news/43066,0,Wszystko_o_ACTA_2008-2012.html
  i bardziej prawniczym językiem:
  prawo.vagla.pl/acta
  Szybka odpowiedź dla leniwych - każde słowo Tuska i Zdrojewskiego na temat ACTA to kłamstwo. Każde. Tylko Boniemu czasem się wypsnie parę słów prawdy (ale rzadko).

  [jeśli skorzystałeś, kliknij łapkę w górę - pomóż skorzystać innym]

 • freedomfist

  Oceniono 19 razy 15

  Pokażmy światu że Polska potrafi przeciwstawić się zachłannym koncernom, miernym rządom - które bezczelnie kłamią sugerując że nas reprezentują. Świat się zmienia. Zobaczcie co zrobiły banki-projektując wydumany kryzys. Zobaczcie co robią koncerny wprowadzając w wyrafinowany sposób instrumenty prawne jak ACTA i PIPA. Nigdy w historii planety nie było sytuacji by 1 % posiadał 99% bogactw.
  Nie wszystko jednak się udaje zapomnieli o Internecie. Dziwaczny wynalazek wydawałoby się dla maniaków komputerów, nagle stał się tubą dzięki której, każdy człowiek morze spowodować lawinę która zmiecie niesprawiedliwe, ograniczające wolność przyczółki jednoprocentowców.
  Wyjdźmy na ulice pokarzmy prawdziwą siłę.
  POKAŻMY CAŁEMU ŚWIATU że jesteśmy
  SOLIDARNOŚĆ 2.0
  Zapoczątkujmy rewoltę która zmieni durny oszukańcy system. Reszta świata przyłączy się do nas.
  Motyl właśnie rozpoczyna machać skrzydełkami.
  www.facebook.com/pages/NIE-G%C5%81OSUJE-NA-PO-ZA-ACTA/222770094476696

 • eeeee1

  Oceniono 16 razy 14

  jesli minister twierdzi ze wielu prawnikow nie jest w stanie popawnie zinterpretowac jakichs przepisow to JAK MOZNA PODPISYWAC COS czego nikt nie rozumie???? to sie w glowie nie miesci jak katastrofalna w skutkach moze byc dzialalnosc obecnego rzadu ktory sam przyznaje ze podpisuje przepisy ktorych nawet prawnicy nie rozumieja;

 • vomitorium1

  Oceniono 20 razy 14

  czy te wały
  (na górze)
  nie rozumieją
  że tu
  nie chodzi
  o podrobione
  trampki z chin (?)

 • xnonx

  Oceniono 14 razy 12

  "Błyskawicznie rośnie liczba internautów z całej Europy, którzy podpisują się pod petycją przeciwko ACTA - poinformował Alert24 nasz czytelnik."

  To mało. Należy bezzwłocznie usunąć ludzi którzy forsowali tą i podobne umowy. Po takim numerze nie są absolutnie godni zaufania, a tacy ludzie nie mogą mieć władzy.

 • gryzli5

  Oceniono 12 razy 10

  A ja zarejestruję się jako artysta performer!
  Powiem że całe moje życie i wszystko co robię to sztuka -nawet ściąganie filmów z netu .
  Na czole namaluje sobie "copyright"
  Wtedy moje czyny i fizjonomia będą podlegały ochronie ACTA i próba przeniesienia ich na nośnik cyfrowy np przydrożnego radaru lub zapis tego co ściągam będzie złamaniem moich praw autorskich -a co :)

 • prezio2

  Oceniono 12 razy 10

  Dupek boni i pipek zdrojewski razem z śmieciem niesiołowskim i tuskiem wiedza lepiej od całej Europy ze to dobre i konieczne dla Polski bo przecież to nic nie zmieni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX