11 listopada w Warszawie w "Wired". Drony pomogą protestującym?

Magazyn "Wired", jedno z najbardziej popularnych na świecie pism o nowych technologiach i ich wpływie na kulturę czy politykę opublikował tekst o mających miejsce 11 listopada w Warszawie zamieszkach, a dokładnie o użyciu w nich cywilnego bezzałogowego helikoptera, który filmował demonstracje z powietrza.
- Protestujący nie muszą już czekać na śmigłowce serwisów informacyjnych, żeby zobaczyć swoją sytuację z powietrza - pisał w czwartek "Wired". Redaktor czasopisma odnosi się do mających miejsce 11 listopada w Warszawie zamieszek i użycia w nich prywatnego "drona". Produkowanego w Polsce bezzałogowego śmigłowca "Robokopter"Śmigłowiec pojawił się nad pl. Konstytucji 11 listopada, i nie był, jak sądzono, własnością policji. Należy do polskiej firmy, a filmy z niego opublikowane zostały w internecie. Jednak dziennikarze "Wired" widzą w takiej maszynie potencjał dla dziennikarstwa obywatelskiego.

- Obecnie, jak pokazują to m. in. akcje ruchu Occupy, każdy, kto posiada telefon komórkowy i konto na YouTube, może stać się reporterem. Popularność "Occupy Wall Street" wynika między innymi z nagłaśniania przypadków nadużycia przez policję siły w stosunku do demonstrujących, a uzyskanie nagrań z powietrza może uzupełnić relacje aktywistów - twierdzi "Wired". - "Occupy" używa już ukrytych kamer, na przykład w wózkach dziecinnych, relacjonuje protesty na żywo na twitterze i blogach. Relacja z powietrza też jest możliwa - twierdzą dziennikarze, stwierdzając, że nawet zdalnie sterowany model samolotu z zamontowaną kamerą może spełniać rolę kamery lotniczej.- W wypadku niektórych incydentów, tak jak użycie gazu łzawiącego przeciw protestującym w Oakland zdjęcia z powietrza mogą pomóc w rozstrzygnięciu, czy użycie siły mogło być usprawiedliwione - stwierdza autor artykułu. Dodaje jednak, że użycie latających kamer przez protestujących może być trudne. W Stanach Zjednoczonych jedynie policja Miami uzyskała pozwolenie na wykorzystanie własnych dronów w miejskiej przestrzeni powietrznej. W wypadku protestujących uzyskanie takich pozwoleń może być znacząco trudniejsze. W Polsce takiego problemu jednak nie ma. Jak poinformowali nas właściciele maszyny latającej nad Warszawą 11 listopada, w Polsce wystarczy zgłoszenie wykorzystania takiego sprzętu do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Więcej o:
Komentarze (13)
11 listopada w Warszawie w "Wired". Drony pomogą protestującym?
Zaloguj się
 • amur-49

  Oceniono 3 razy 1

  A mnie się marzy, żeby to policja używała dronów do patrolowania miasta nocą, zwłaszcza tam, gdzie nie sięga monitoring miejski. Spokojny obywatel czułby się bezpieczniej.

 • money.pl

  0

  naprawde zabawne,bo za male pienioadze kazdy moz esobie kupic takiego drona chocby w Conrad Electronics,firma wysyla wszystko takze i do Polski.
  Malutkie maszyny z kolorowa kamera wysokiej rozdzielczosci zapisujaca wszystko na karte a takze zmozliwoscia bezposredniej transmisji.

 • anders76

  Oceniono 2 razy 0

  Podstawowy blad to puszczenie manifestacji "na zywiol" czyli kto chcial mogl swoja organizowac. Jezeli to ma byc cos w rodzaju Swieta Narodowego to administracja powinna to zorganizowac i dac wszelkim ugrupowaniom miejsce w jednym wspolnym pochodzie, najlepiej w ciagu jasnego dnia. Poczatek i koniec demonstracji/pochodu wyraznie okreslony i cel bezdyskusyjny. Pomnik Dmowskiego takim celem nie jest. Od okreslonej godziny zakaz innych demonstracji.
  Zaslanianie twarzy, pirotechnika, zaczepki nawet przeklenstwa powinny byc eliminowane natychmiast, nawet z uzyciem sily. Z gory powinno sie okreslic zasady i niedozwolone symbole.
  Niestety, do swobody jeszcze nie doroslismy.

 • rtd5rtd

  0

  Kamera w kazdym kiblu w kazdym domu . "Bezpiecznie"!

 • gazetaplum

  Oceniono 2 razy 0

  Jasne nie był własnością policji tylko być może wynajęty.
  No bo wylądował między samochodami policji, pewnie po to żeby przekazać nagrania, które później "zweryfikowali".

 • ulebyk

  Oceniono 10 razy -2

  Najpierw potrzebne są w Polsce sądy, które będą chciały skazywać bandytów w policyjnych mundurach a nie mafia policyjno-prokuratorsko-polityczno-dziennikarska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX