Nowy sposób oszustów? "Mamo, kup doładowanie i wyślij na numer..."

"Mamo, kup kartę za 50 zł i kod wyślij mi na ten numer. Telefon mam uszkodzony, piszę od znajomych. Oddam ci jak przyjadę. Czekam na wiadomość." - takie smsy dostają od kilkunastu dni nasi czytelnicy. Zmieniają się numery i sieci komórkowe, treść smsa jest taka sama. Policja apeluje, żeby każdą podobną próbę zgłaszać.
- Dziś w środku nocy dostałam sms o treści: "Mamo, kup kartę simplusa za 50 zł i kod wyślij mi na ten numer. Telefon mam uszkodzony, piszę od znajomych. Oddam ci jak przyjadę. Czekam na wiadomość" - napisała nam w zeszłym tygodniu Karolina, czytelniczka Alert24.

- Ktoś się wyraźnie zainspirował metodą "na wnuczka" tylko zmienił grupę docelową. Nie mam syna umiejącego pisać smsy, upewniwszy się więc czy to aby nie mój młodszy brat spałam dalej. Taka próba wyłudzenia wydaje się być nieudolna, ale nie wykluczam że gdyby taki sms trafił do mojej mamy (szczególnie w środku nocy) oszustowi mogłoby udać się wyłudzić kod. Wiadomo przecież, że żadna matka nie zostawi syna w potrzebie - pisze Karolina.

W ciągu tego tygodnia dostaliśmy jeszcze kilka podobnych wiadomości. - Dziś o 11.30 dostałem takiego smsa - "Mamo, kup kartę Simplus 50 i prześlij mi na ten numer. To numer znajomych, mój telefon się popsuł, oddam Ci jak wrócę" - pisał Oktawiusz. Numery się zmieniają. W kilku wiadomościach zamiast Simplusa widnieje Tak Tak.

Policja: Zgłaszać, niezależnie od kwoty

Jak informuje Piotr Bieniak z komendy głównej policji, do KGP nie wpłynęły informacje dotyczące takich oszust. - Opisany sposób działania pozwala przyjąć, że mamy do czynienia z oszustwem (lub próbą oszustwa, jeśli na smsa nie przekazano doładowania) - mówi Bieniak.

- O każdym tego typu działaniu należy powiadomić Policję. Należy zachować otrzymane i wysłane smsy, które będą mogły pomóc w funkcjonariuszom w ustaleniu sprawców takiego przestępstwa - mówi policjant. Jak dodaje, aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której ma trafić "doładowanie" np. dzwoniąc do niej na jej rzekomo popsuty telefon. Jak wyjaśnia policjant, w wypadku tego przestępstwa wysokość kwoty jest bez znaczenia - zawsze jest traktowane tak samo, jak przestępstwo.

Komentarze (10)
Nowy sposób oszustów? "Mamo, kup doładowanie i wyślij na numer..."
Zaloguj się
 • moja_suka_jest_kosmitka

  Oceniono 3 razy 3

  cyt:
  polishkamikaze

  A jak ja dostalem wiadomosc - zaglosuj na mnie, na razie mi nie wyszlo ale daj mi jeszcze 4 lata to zobaczysz . Donald.
  Do kogo mam zgolsic ? "

  do swojego psychiatry zgłoś , że masz manię prześladowczą i wszystko ci się kojarzy z polityką. dostaniesz pastylki i będziesz lepiej spać - śniąc o IV Rzeszy Jarka i Zbysia. heil!

 • prawdziwy-gosc

  0

  włąsnie dostałam takiego smsa:/ od nr 723872638!! treść Mamo kup karte 50 simplusa do telefonu kod wyslij mi na ten numer. Telefon mam uszkodzony pisze od znajomych. Oddam ci jak przyjade. Czekam na wiadomosz

 • aga.as1

  0

  @er_ra
  ja dostałam taką wiadomość z numeru 724824820... zgłosiliśmy to na policję, niestety pan policjant stwierdził, że jest to pierwszy taki przypadek i on nie wie co z tym zrobić...

 • er_ra

  0

  oto numer, z ktorego przyszla do mnie taka właśnie wiadomość:
  724824873

 • kos.1

  0

  To ludzie są aż tak głupi ???

 • jajestemnajwazniejszy

  0

  Dla niekumatych: Po co doładowanie do uszkodzonego telefonu? Zwiększenie stanu konta przecież nie zreperuje aparatu. Syn chce dzwonić ze swojej SIM --> no to potrzeba mu doładowanie tego swojego numeru. Aby wykonywać połączenia musi być zalogowana, a w takim wypadku dojdzie do niego SMS od mamy, więc nie potrzeba słać kodu na inny nr.
  Wyśle kod tylko kobieta która wcześniej dzwoniła do operatora mówiąc "Chcę rozmawiać z kierowniczką Poczty Głosowej."

 • jajestemnajwazniejszy

  0

  Wyśle tylko blondynka. "Telefon mam uszkodzony, ale potrzebuję go doładować" (Aby doładować trzeba się zalogować.)

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 2 razy 0

  @lamerka
  No cóż, jak się im nie przewinie kolan tył na przód gazrurą, to się nie nauczą. Gazrurę, w celu zmniejszenia podejrzeń takiego trolla, zawinąć w Gazpola.

 • youlikethat

  Oceniono 2 razy 0

  Wszedzie musicie się wjebać z polityką?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX