Omówienie 93. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: "Sergo Ordżonikidze był wybitnym radzieckim działaczem partyjnym i państwowym. Pełnił między innymi funkcje członka Biura Politycznego i komisarza przemysłu ciężkiego. W 1937 r. został zmuszony do popełnienia samobójstwa".

2. Głąb to każda łodyga roślin kapustnych. Do kapustowatych zalicza się 38 gatunków roślin.

3. "Smell like teen spirit" to jeden z hymnów lat 90'. Pochodzi z płyty "Nevermind". Tym słowem kończy się również ostatnia zwrotka piosenki z pytania.

4. Yerba mate to ponoć bardzo pobudzający napój, smakujący trochę jak zielona herbata. Pochodzi z Ameryki Płd., a u nas stał się popularny na fali zainteresowania Ameryką Płd. W latach 60. i 70.

5. Wenus z Willendorfu to jedno z najważniejszych dzieł sztuki paleolitycznej. Wygląda tak. Oczywiście autora nie znamy. Na pewno też nie miał nazwiska, które zaczęto nadawać jakieś 20 tys. lat po powstaniu figurki.

6. Tym szczęśliwcem był w 1987 roku Lech Piasecki. Miał tę koszulkę przez jeden etap.

7. Jerzy Kulej był dwukrotnym mistrzem olimpijskim w boksie. Po skończeniu kariery był m.in. posłem. Zmarł w 2012 roku.

8. Kopa Cwila to sztuczne wzniesienie powstałe w latach 70. na Ursynowie w czasie budowania tej ówczesnej peryferyjnej dzielnicy Warszawy. Nakręcono tam kilka teledysków.

9. Sedewakantyzm (sedes vacans - pusty tron, nieobsadzona stolica; często też używa się ablativus absolutus -> sede vacante) był reakcją części duchowieństwa na reformy modernistyczne II Soboru Watykańskiego; ostatnim prawdziwym papieżem był Pius XII, który zmarł w 1958 r.; jego następcy z powodu błędów i odstępstw od tradycji są w istocie heretykami, wykluczają się ze wspólnoty Kościoła katolickiego i tym samym nie mogą sprawować tego urzędu

10. Tomaszów Mazowiecki leży w samym środku woj. łódzkiego. 6 IX rozegrała się tam jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Niemcy przełamali nasze siły i zbliżyli się do granic Warszawy.

11. Odp. autora pytania: Nazwiska rzymskie były zazwyczaj trójczłonowe: Gajusz - imię (praenomen), Juliusz - nazwisko rodowe (nomen), Cezar - przydomek (cognomen). "Cezar" pochodzi prawdopodobnie od caesaries - czupryna, bujne włosy; przydomek mocno ironiczny, bo Cezar był łysy; rzecz jasna były też nazwiska bardziej rozbudowane np. Quintus Fabius Maximus Verrucosus Cunctator czyli dosłownie: Piąty Uprawiający bób Największy Pokryty brodawkami Zwlekający

12. Odp. Autora pytania: "Farrokh Bulsara znany jest światu pod scenicznym pseudonimem Freddie Mercury. Zdobył sławę i uznanie występując w zespole Queen. Egzotycznie brzmiące dla europejczyka imię i nazwisko, wynika z faktu, że z pochodzenia był Parsem. Parsowie to zamieszkali w Indiach wyznawcy zaratusztrianizmu".

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (9)
Omówienie 93. ekstremalnego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • martishia7

  Oceniono 27 razy 21

  Ubrał żółtą koszulkę, powiadacie? A w co konkretnie ja ubrał? W płaszczyk i buciki?

 • patinella

  Oceniono 28 razy 12

  Pyt. nr 6 - "założyć", a nie: "ubrać"!!!!!! Chyba, że ta żółta koszulka jest W COŚ ubrana, ale to chyba nie o to autorowi chodziło.

 • a.malin

  Oceniono 10 razy 4

  Reklamacja w sprawie pyt. 6.:
  Żaden kolarz UZBIERAŁ koszulkę. Kolarze bywają ubierani w koszulki, albo zakładają koszulki.

 • loleuszbol

  Oceniono 2 razy -2

  "10. Tomaszów Mazowiecki leży w samym środku woj. łódzkiego. 6 IX rozegrała się tam jedna z najważniejszych bitew kampanii wrześniowej. Niemcy przełamali nasze siły i zbliżyli się do granic Warszawy."
  Żyjemy w wolnym kraju i możemy mówić co chcemy.
  Ja powiem, że Tomaszów Mazowiecki NIE leży w samym środku woj. łódzkiego. a wspomnienie II wojny światowej ma się do położenia Tomaszowa i województwa łódzkiego jak wół do karety.

 • rap44

  Oceniono 2 razy -2

  Do pyt. 11. Jest ono bardzo niescisle i w sumie to nie byl przydomek samego Gajusza Juliusza - jego ojciec tez nosil ten przydomek.

 • hilux_ie

  Oceniono 11 razy -3

  "stał się popularny na fali zainteresowania Ameryką Płd. W latach 60. i 70."

  To drugie to bezsensowne zdanie bez orzeczenia, czy Word wziął kropkę za koniec zdania i zaczął następne z wielkiej litery?
  Apeluję do Pana, Panie Protaziuk,trzymaj Pan poziom! Jak zacznie Pan zamieszczać poprawnie zredagowane zdania to piątkowe quizy stracą swój czar.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX