Omówienie 58. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Brakującym ogniwem dla Wielkiego Szlemu jest Roland Garros, inaczej French Open.

2. Nasza granica z Czechami mierzy aż 796 km. Najmniej mamy granicznej styczności z Litwą - zaledwie 104 km.

3. Powiedzenie to zostało ukute jeszcze przed naszą erą. Pochodzi z antycznej Grecji. Grecy mieli wierzyć, że łabędzie - przez większość życia milczące - tuż przed śmiercią pięknie śpiewały. Melancholijnie, żałośnie, ale pięknie. Wierzenie to przeszło do języka i już w III w. p.n.e. Grecy używali tego powiedzenia.

4. Duże koty mogą się krzyżować, w wyniku czego powstają hybrydy. Z pary lwa i tygrysicy powstaje lygrys. A z pary jaguara i lwicy - jaglion. Co ciekawe, hybrydy również mogą się dalej krzyżować. W zeszłym roku w rosyjskim zoo narodziła się pierwsza na świecie lylygrysica - krzyżówka lwa i lygrysicy.

5. Pierwsza wyprawa Kolumba miała miejsce w 1492 roku. Ostatnia, czwarta, zakończyła się w 1504 roku. Sześć lat wcześniej (w roku trzeciej wyprawy Kolumba) Vasco da Gama jako pierwszy przepłynął z Europy do Indii. W przeciwieństwa do Kolumba, da Gama wiedział, co robi.

6. Szybki kurs rozpoznawania obrazów: Jeśli każdy, nie wyłączając kobiet, wygląda jak Putin, to jest to płótno Jana van Eycka

7. Drużyn jest 16., kiedyś liga liczyła więcej zespołów, ale kończyło się na tym, że te najsłabsze oddawały punkty za darmo, albo bankrutowały przed końcem rozgrywek. Obecnie w lidze swoich reprezentantów ma 11 z 16 województw (nie ma ich: Opolszczyzna, Lubelszczyzna, Podkarpacie, Warmia i Mazury oraz woj. lubuskie).

8. Joik ma formę powolnych, kojących pieśni. Przypominają pieśni rdzennych mieszkańców Ameryki. Możecie posłuchać tutaj.

9. Aleksander Kwaśniewski w ciągu 10 lat odznaczył najwięcej osób Orderem Orła Białego - uhonorował 68 osób. Przeliczając na lata, to Wałęsa był najbardziej hojny. W ciągu jednej kadencji odznaczył 40 osób.

10. Pytanie opierało się na podpusze. Tezauryzacja i tezaurus oczywiście mają ten sam źródłosów. Thesaurós z greckiego to magazyn, skarbiec.

11. Leo Messi to Argentyńczyk, więc i karierę musiał tam zaczynać. Dwa pierwsze kluby to oczywiście Hiszpania, a ostatni - USA.

12. Inaczej "warunki uzgodnione". Była to umowa zawierająca swego rodzaju obietnice wyborcze Króla.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl.

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (15)
Omówienie 58. ekstremalnego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 12 razy 4

  „Odbierały władze królowi, nadawały władzę szlachcie”

  Ile władz miał król, że piszecie o nich w liczbie mnogiej?
  ;>>>

  „Pytanie opierało się na podpusze.”

  Podpusza, nie mylić z Papuszą.
  ;>>>

 • kaweolg

  Oceniono 3 razy 3

  Co do Messiego to Newell's to nieporozumienie, jeśli już piszemy o rozpoczęciu kariery to Grandoli dopiero w 1995 r. przeszedł to NOB.

 • pit_444

  Oceniono 3 razy 3

  Pytanie o Orła Białego: pierwszy OTRZYMAŁ chyba jednak Lech Wałęsa jako prezydent (automatycznie). Natomiast kapituła OB PRZYZNAŁA pierwszy OOB papieżowi.

 • have2b3

  Oceniono 2 razy 2

  W pytaniu no 9 jest słowo "otrzymał" ...

  OTRZYMAŁ jako pierwszy z "automatu" Lech Wałęsa
  JP2 jest za to pierwszym odznaczonym ... Odznaczył go włąśnie Wałęsa, który zstając przzydentem w tej samej chwili był już kawalerem tego orderu...

 • Oceniono 1 raz -1

  Wytłumaczenie dlaczego liga ma 16 drużyn jest genialne, to nie lada wyczyn by tyle bzdur zebrać w jednej wypowiedzi! Co ma liga do liczby województw, a kluby bankutują ciągle niedawno ŁKS, potem Polonia a teraz blisko upadku jest Widzew

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX