Omówienie XLV copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.
Polub profil quizu na Facebooku.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Mahatma Gandhi był bez wątpienia postacią wyjątkową w XX-wiecznej historii świata. Wielki zwolennik wolnych Indii w każdym znaczeniu tego słowa, przeciwstawiał się monopolowi i okrucieństwu Anglików. Wymyślił i rozpropagował tzw. "bierny opór", który polegał na niesiłowym rozwiązywaniu wszelakich konfliktów. Jednak Nagrody Nobla nigdy nie dostał.

2. Andrea Anastasi objął stanowisko trenerskie polskiej drużyny siatkarzy dokładnie 3 lutego 2011 roku. Rok później zdobył z naszymi zawodnikami złoty medal w Lidze Światowej.

3. "Nieustraszeni pogromcy wampirów" to kamień milowy w karierze Romana Polańskiego. Wyreżyserowany w 1967 roku stał się przepustką do Hollywood. Polański nie tylko był reżyserem, współtwórcą scenariusza, ale także zagrał jedną z głównych ról - Alfreda.

4. Kto z nas nie nucił sobie słów - kiedy płynę, płynę, chwytam w żagle wiatr. Tak. Te słowa należą do Beaty Kozidrak.

5. Łysica jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. Jej wysokość wynosi 612 m n.p.m. Potocznie grzbiet nazywa się Górą Świętej Katarzyny. Zlokalizowana jest po zachodniej stronie Łysogór, na południowy-wschód os wsi Święta Katarzyna.

6. Chodzi o Birmę. Sprawa jest dość skomplikowana. Pod koniec lat 80. wojskowa junta zmieniła nazwę Birma na angielską "Myanmar". Została ona uznana przez ONZ, ale nie przez organy państwowe w samej Birmie. Dlatego też w części kraju cały czas używają starej nazwy kraju. Według polskiej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych zaleca się używanie tradycyjnej nazwy: Birma.

7. Land grabbing, czyli wykupywanie wielkich połaci terenów w krajach rozwijających się przez bogate kraje lub firmy, to szkodliwy proceder na dużą skalę.

8. Standardowa szybkość klatek dla filmu wyświetlanego w kinach wynosi 24 klatki/s. W epoce kina niemego było to 16 klatek/s. Pierwszym filmem wyświetlanym w kinach z częstotliwością 48 klatek na sekundę jest "Hobbit: Niezwykła podróż", dla zwiększenia jakości i płynności obrazu.

9. Papryczki cayenne to bliskie kuzynki jednych z najostrzejszych papryk świata - meksykańskich jalapeno. Najczęściej są suszone, mielone i sprzedawane jako pieprz.

10. Przy pełnej tęczy zewnętrznym kolorem jest kolor czerwony. Z kolei na wewnętrznym łuku można zaobserwować kolor fioletowy.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl.

Podoba Ci się? Zostaw nam swój adres e-mail, a poinformujemy Cię o kolejnych quizach.

Przykładowy newsletterKomentarze (18)
Omówienie XLV copiątkowego quizu wiedzy
Zaloguj się
 • radqq

  Oceniono 7 razy 7

  Trochę błędów w opisach. Nazwa Myanmar z pewnością nie jest angielska, bo ta brzmi Burma. Natomiast Mjanma to birmańska nazwa Birmy, podobnie jak Suomi to po fińsku Finlandia. Po prostu swego czasu junta postanowiła narzucić swoją "wewnętrzną" nazwę kraju społeczności międzynarodowej z zastosowaniem angielskiej transkrypcji "Myanmar". Kolega chyba dość pobieżnie przeczytał pierwsze kilka zdań na wikipedii, wstyd.
  Papryczki: jalapeno bynajmniej nie są najostrzejszymi paprykami świata, są one raptem średnio ostre (kilka tysięcy jednostek w skali Scoville'a), podczas gdy np. habaneros mają 100-300 tys. jednostek - te sa faktycznie piekielnie ostre, co sprawdziłem nie raz organoleptycznie. Ale i tak nie są to naostrzejsze papryczki świata. Ten tytuł należy obecnie do szczepu Trinidad Moruga Scorpion, która ze swoimi 1.5 mln jednostek Scoville w zasadzie nie nadaje się do jedzenia :)

 • skwargosia

  Oceniono 4 razy 4

  Bardzo dziękuję , lubię piątki z quizem. Mam nadzieję , ze wkrótce odpowiem poprawnie ma wszystkie pytania.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 1 raz 1

  Do drugiego pytania dodałabym słowa: "i jak długo jeszcze".

 • cracken001

  Oceniono 1 raz -1

  te wasze "Klyzy",robia sie coraz bardziej DEBILNE!! Czy znajomosc nazwiska jakiegos trenera jest az taka znaczaca??? Moze tak troche chocby z historii narodu??? Zeby Wladyslaw Gomulka NIE kojarzyl sie nikomu z krolem Polski,a Kopernik nie byl wynalazca druku...co????

 • yagres

  Oceniono 5 razy -5

  Cayenne kojarzy mi sie wyłącznie z samochodem porsche. W życiu bym nie pomyślał, że to moze być jakieś warzywo. Co do innej nazwy Birmy to pytanie jest zbyt szczegółowe i trudne. Nawet sam autor w wyjaśnienach dał do zrozumienia, że nowej nazwy i tak sie nie używa, więc po co ją znać?

 • stempelgromadzki

  Oceniono 11 razy -5

  Śmieszne pytania.
  To ja zadam. Może będą trudniejsze . Ciekawe czy ktoś zna odpowiedź.
  Jak nazywał się polski pilot , który jako jedyny myśliwiec, latając w polskim mundurze zestrzelił na froncie chińskim 2 japońskie myśliwce ( według jednych źródeł były to Nakajima Ki-43 według innych Mitsubishi Zero Zeke)?
  I z tej samej dziedziny .
  Jak się nazywał jedyny pechowy pilot PFT ( cyrku Skalskiego , pomijając ppłk. Rolskiego - oficera łącznikowego i ppłk. Mateusza Iżyckiego , obaj nie byli członkami zespołu mimo, że odbyli kilka lotów bojowych w jego składzie ) który w czasie walk w Afryce Północnej NIE zestrzelił i nie uszkodził żadnego samolotu wroga?
  Powodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX