Dania stawia ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ze strachu przed epidemią ASF

Na granicy z Niemcami Dania postawi 70-kilometrowe ogrodzenie, które ma chronić przed afrykańskim pomorem świń. Wirus ASF nie dotarł jeszcze ani do Niemiec, ani do Danii.

Bezsensowna polityka symboli czy prawdziwa ochrona przed wirusem ASF? W kwestii ogrodzenia, które w ciągu najbliższych miesięcy Dania chce postawić na granicy z Niemcami, zdania są podzielone. Budowa rusza w poniedziałek niedaleko Padborga koło Flensburga - poinformował duński Zarząd Lasów Państwowych, Naturstyrelse. Płot o długości 70 km i wysokości 1,5 metra ma być gotowy w ciągu roku. Będzie zabezpieczał cały odcinek granicy niemiecko-duńskiej.

Workers erect a fence along the Denmark Germany border at Padborg, Denmark, Monday Jan. 28, 2019. Denmark has begun erecting a 70-kilometer (43.4-mile) fence along the German border to keep out wild boars in an attempt to prevent the spread of African swine fever, which could jeopardize the country's valuable pork industry. (Frank Cilius/Ritzau Scanpix via AP)
FRANK CILIUS/AP

Ochrona przed epidemią

Nieszkodliwy dla człowieka wirus ASF krąży po Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce pierwsze ogniska afrykańskiego pomoru świń stwierdzono w 2014 r. Jesienią ubiegłego roku choroba przedostała się do Belgii - wirus wykryto u dzików.

Do Niemiec wirus ASF jeszcze nie dotarł, choć zarówno ekolodzy, jak i myśliwi uważają, że to tylko kwestia czasu. Na razie Niemcy przygotowują się na wypadek epidemii - przez ćwiczenia i zaostrzenie kontroli higienicznych. Są jednak wątpliwości, czy prewencyjne ogrodzenie na granicy z Danią, ma sens.

Człowiek głównym roznosicielem

Jan Philipp Albrecht, minister środowiska Szlezwiku-Holsztyna - niemieckiego kraju związkowego graniczącego z Danią - podkreśla, że wirus ASF jest przenoszony głównie przez człowieka i transport zwierząt, polowania i skażoną żywność. Również wirusologiczny instytut badawczy im. Friedricha Loefflera (FLI) zaznacza, że największym ryzykiem w rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń nie jest przenoszenie wirusa przez dziki. - Największym czynnikiem ryzyka jest człowiek - podkreśliła rzeczniczka FLI.

Chów świń odgrywa w Danii bardzo dużą rolę. Jeśli wirus ASF zostałby wykryty w duńskich hodowlach, natychmiast musiałby zostać wstrzymany eksport do krajów spoza Unii Europejskiej - ostrzega rząd w Kopenhadze. Miałoby to ogromne następstwa dla gospodarki. Według oficjalnych statystyk eksport świń i wyrobów wieprzowych opiewał w Danii w 2016 roku na 4 mld euro. Jedna trzecia wyeksportowana została do krajów nie będących członkami UE.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (41)
Dania stawia ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ze strachu przed epidemią ASF
Zaloguj się
 • czarek2851

  Oceniono 16 razy 10

  Duńczycy to cwane bestie. Najpierw mur na dzikie świnie 1,5 m. Potem będzie: zdefiniujmy słowo dzikie świnie. Mur stoi, można zmodyfikować, podwyższyć, dodać trochę elektroniki, postawić wieże wartownicze. Na koniec zapraszamy Trumpa: Popatrz tak to się robi w Europie

 • kwadratowy.kot

  Oceniono 17 razy 7

  Kiedy padnie ostatnia świnka, Europa będzie gotowa na islamską kolonizację.

 • karrampa

  Oceniono 14 razy 4

  Co tak delikatnie ? Dania jeszcze nie zmieszana z błotem jak Trump czy Orban za ogrodzenie ?!?
  A za rogiem kolejne rozczarowanie dla Czerskiej:
  Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, wzywając je, by przyspieszyły wdrożenie rozporządzenia o ochronie środowiska przed inwazyjnymi gatunkami obcymi.
  To przecież cios w samo serce ubogacenia !

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  Mozna TO I TAK OKRESLIC;
  "wirus ASF" :).

 • niepisaty_wyksztalciuch

  Oceniono 2 razy 2

  ASF spadło Duńczykom z nieba

 • koral777

  Oceniono 4 razy 2

  Jak wierzyć że nie ma w Niemczech jak w Belgii mają ASF dziki. A wokoło Belgii czysto. Przecież dziki nie fruwają?

 • qawsedrftg

  Oceniono 15 razy 1

  A może tu chodzi...

  Sam się zgłosiłem do Instytutu Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych. Jak za Stalina, ale tak widać trzeba. Mam nadzieję że dostanę skierowanie na lekcje do Rafała Trzaskowskiego. Nie można ufać nawet samemu sobie - wszędzie mogą być nacjonaliści i mowa wiadomo czego...

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 1

  "Na granicy z Niemcami Dania postawi 70-kilometrowe ogrodzenie, które ma chronić przed afrykańskim pomorem świń. Wirus ASF nie dotarł jeszcze ani do Niemiec, ani do Danii."

  no akurat ASF to może jeszcze nie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX