W Niemczech odstrzelono w ubieg造m sezonie prawie 837 tys. dzik闚. Protest闚 nie by這

W Niemczech odstrzelono w ubieg造m sezonie 這wieckim prawie 837 tys. dzik闚. To ponad czterokrotnie wi璚ej ni planowany odstrza w Polsce. Wielkich protest闚 jednak nie by這.

W Niemczech populacja dzików jest bardzo liczna i w ostatnich latach ciągle rosła - mówią niemieccy eksperci, także ci ze związków ochrony zwierząt. Wskazują też na szkody, jakie dziki czynią w rolnictwie, ale i przydomowych ogródkach czy na cmentarzach.

Jak liczna jest populacja dzików w Niemczech - nie wiadomo, bo nie sposób ich policzyć. Wiadomo jednak, jak duży jest ich odstrzał. W ubiegłym sezonie łowieckim 2017/2018 odstrzelono w Niemczech 836.865 dzików - poinformował Niemiecki Związek Łowiecki. W porównaniu z poprzednim sezonem oznaczało to wzrost o 42 proc. W sezonie 2016/2017 zabito ponad 589 tys. dzików, a sezon wcześniej około 247 tys.

W przypadku dzików nie ma w Niemczech górnej granicy odstrzału, a od marca 2018 można do nich strzelać przez cały rok. To jeden ze środków mających chronić Niemcy przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF). W niektórych regionach wypłacane są nawet premie. Podczas gdy Turyngia płaci 25 euro, w bawarskim powiecie Altoetting podniesiono stawkę do 100 euro.

- Ograniczenia dotyczą tylko loch z młodymi - mówi Helmut Bruecher, biolog i ekspert niemieckiej organizacji ekologicznej NABU.

Odwrotny efekt

- Ale czy to coś dało? - pyta biolog. Wprawdzie afrykański pomór świn do Niemiec jeszcze nie dotarł, ale populacja dzików stale rośnie. Zdaniem Bruechera Niemcy są przykładem kraju, w którym bardzo intensywny odstrzał dzików nie prowadzi do zmniejszenia ich liczebności. - Efekt jest wprost odwrotny - stwierdza ekspert. Poprzez odstrzał ingeruje się bowiem w strukturę społeczną, w jakiej żyją dziki. W normalnych warunkach tylko najstarsza locha ma młode. Odstrzał zaś prowadzi do tego, że w stadzie również i inne samice zaczynają mieć potomstwo - wyjaśnia ekspert.

Nie bez znaczenia jest także karma. W Niemczech myśliwi mogą wabić dziki karmą. Ta z kolei jest lepszej jakości. Zmiany w odżywianiu sprawiają, że samice przez cały rok mogą mieć młode. Te ostatnie mają też większe szanse na przeżycie.

Bez masowych protestów

Dane za obecny sezon łowiecki pojawią się dopiero pod koniec marca. Helmut Bruecher podejrzewa, że będą podobnie wysokie jak ostatnio. Przemawiają za tym ułatwienia dla myśliwych, jakie wprowadzono w związku z ASF. Obecny sezon łowiecki mija jednak bez wielkich protestów obrońców zwierząt. - Sprzeciwialiśmy się metodom polowania - mówi dyrektor Niemieckiej Fundacji Dzikich Zwierząt Hilmar Freiherr von Muenchhausen. Jako przykłady podaje polowanie przy użyciu reflektorów, żywych pułapek czy pozwolenie na odstrzał przez cały rok. - To metody, których nie akceptujemy - dodaje. Były to jednak pojedyncze głosy, żadne masowe protesty.

Obrońcy zwierząt: są inne środki

Niemiecki Związek Ochrony Zwierząt apelował do Bundesratu, kiedy ten zatwierdzał ułatwienia w polowaniu na dziki. Argumentował, że nie jest to właściwy środek do walki z ASF. "Już teraz co roku zabija się ponad pół miliona dzików - mimo, iż nie ma to wpływu na wzrost ich populacji" - pisał Niemiecki Związek Ochrony Zwierząt. Jedyne co udało mu się wskórać, to ochrona loch z warchlakami.

Radził, by rząd skoncentrował się na innych środkach chroniących przed ASF. Zaliczył do nich przestrzeganie higieny w gospodarstwach rolnych, czyszczenie i dezynfekcję pojazdów transportowych, transport trzody chlewnej, wyrobów mięsnych, ale i siana, słomy czy trawy z zagrożonych regionów.

Kontrowersje budziło także 51-kilometrowe elektryczne ogrodzenie, które stanęło na granicy niemiecko-duńskiej. Ma ono chronić przed napływem zarażonych wirusem zwierząt. - To wyraz politycznego akcjonizmu - kwituje von Muenchhausen, wskazując, że to głównie człowiek roznosi wirus afrykańskiego pomoru świń.
 

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Wi璚ej o:
Komentarze (238)
W Niemczech odstrzelono w ubieg造m sezonie prawie 837 tys. dzik闚. Bez protest闚
Zaloguj si
 • krzysio333

  Oceniono 68 razy 16

  Wystarczy這 jedno o鈍iadczenie Brukseli w sprawie odstrza逝 dzik闚 i prosz, Wybi鏎cza zmienia front.

 • nalesniku

  Oceniono 27 razy 15

  no to niech te cale experty sie zdecyduja - trzeba zajebac te dziki czy nie ???????????

 • unterhose

  Oceniono 60 razy 12

  Z dedykacj dla GW, za rzetelne dziennikarstwo. Dzi jak jecha貫m rowerem przez las, us造sza貫m dziwne odg這sy, podjecha貫m cicho, A tam siedzia豉 na 鈔odku polany grupa dzik闚 razem z kornikami przytulaj帷 karpie, rzewnie p豉cz帷, gdy jeden z nich czyta konstytucj. W zaro郵ach psy przygotowywa造 fajerwerki, szykuj帷 si do walki o demokracj.

 • wozdo

  Oceniono 52 razy 12

  bo w Niemczech wszystko mo積a, tak samo jak si wybiera polityk闚 do Bundesverfassungsgericht (dla niekumatych ichniejszy Trybuna Konstytucyjny). No ale Timmermanns, Juncker, Tusk maj jaja gani Polsk, W璕ry, Rumuni, ALE NIE Francj czy Niemcy.

 • zbik_kapitan

  Oceniono 35 razy 11

  Haha! Gazeta robi sobie jaja z leming闚. Ju nie wiedz co maj my郵e.

 • mapi7

  Oceniono 16 razy 10

  No c騜, Niemcy maj historyczn wpraw w masowym zabijaniu istot 篡wych! :(

 • litecode

  Oceniono 9 razy 9

  Gada貫m dzi z takim jednym hodowc i pyta貫m, czy aby na pewno dziki tego wirusa im podrzucaj.
  To powiedzia, 瞠 to z lasu mo積a na butach przywlec, 瞠 karma i co tam...
  Ale 瞠 jak, hodowcy je盥膨 w las karm dzikom podpier...? ;)
  Potem jeszcze p豉ka, 瞠 rolnikom jest 幢e, 瞠 traktory podro瘸造 (a ma 4), 瞠 z KRUS niska emerytura (o jak 幢e, jak 幢e...), 瞠 s pog這ski, 瞠 jednak b璠 mieli ZUS (ojejej, to jeszcze gorzej!) i generalnie, to u nich pomoru nie ma, ale skuba鎍e w szkod w豉膨, a grodzi pola to k這pot, wi璚 niech to kto powystrzela. Pod byle pretekstem.
  Yhm...
  Potem zesz這, 瞠 rolnikom si nale篡, bo "a jak b璠zie jaka kl瘰ka i skocz ceny, jak z mas貫m?" zapyta... to b璠zie jak z mas貫m, odpowiedzia貫m, sprzedasz temu, kto p豉ci wi璚ej, a nie rodakowi taniej, bo to dlatego w豉郾ie podro瘸這.
  Cholera, rolnicy i g鏎nicy, dwie najbardziej roszczeniowe grupy zawodowe, do tego pono niezdolne do zmiany jak瞠 ci篹kiego i s豉bo op豉calnego zawodu.
  A ty do nich dop豉caj.

 • zelenyles

  Oceniono 8 razy 8

  jak przez 6 lat mordowali ludzi te protest闚 nie by這 wi璚 co to za por闚nanie ? oni lubi takie akcje

 • kret.wodny

  Oceniono 14 razy 8

  Niemcy maj d逝g tradycj w masowych dzia豉niach tego typu ;)

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX