Donald Tusk o tym, czy wróci do Polski: Na razie nie myślę o tak dalekiej przyszłości

UE nie przetrwa bez przekonania zwykłych ludzi - powiedział Donald Tusk, odbierając tytuł doktora honoris causa przyznany mu przez Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się też do kwestii powrotu do Polski.

Za "zasługi w polityce europejskiej" i "wkład w europejską debatę o wartościach" Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie przyznał przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi tytuł doktora honoris causa. Uroczyste nadanie honorowego tytułu miało miejsce w niedzielę podczas uroczystości 50-lecia Uniwersytetu w Dortmundzie. Deutsche Welle zapytała laureata o stan Unii Europejskiej i jego plany na przyszłość.

DW: W jakim stanie jest Unia Europejska?

Donald Tusk: Unia Europejska była, jest i będzie w takim stanie, w jakim stopniu będziemy o nią dbać. Sama z siebie, bez gorących uczuć, bez wsparcia, bez przekonania ludzi, zwykłych ludzi - nie mówię tu o politykach - UE nie przetrwa. Mamy skłonność do bycia malkontentami, bo to jest najłatwiejsza postawa w życiu. Ale tak naprawdę, jak rozmawiam ze zwykłymi ludźmi, nie tylko w moim kraju i nie tylko w Brukseli, to mogą się wściekać czasami na polityków, ale zawsze będą dobrze mówili i dobrze myśleli o UE jako takiej. Dlatego ja jestem o przyszłość UE spokojny.

DW: Dla wielu punktem odniesienia w UE jest Angela Merkel. Ale kanclerz Niemiec żegna się powoli z polityką... 

Na razie kanclerz Merkel nie pożegnała się z polityką. Odgrywa wciąż tak ważną rolę w europejskiej polityce, jak do tej pory i mam nadzieję, że to nie tak szybko się skończy.

DW: Za rok mija Pana kadencja jako przewodniczącego Rady Europejskiej.  Wróci Pan potem do Polski?

Ten rok wydaje się tak ciekawy i intensywny, że na razie nie myślę o tak dalekiej przyszłości.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (168)
Donald Tusk odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 47 razy 21

  Szczerbolec popuszcza w pieluchę na samą myśl o powrocie Tuska.

 • vomitorium1

  Oceniono 19 razy 13

  jeden z niewielu
  który nie potrzebuje pomnika

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 34 razy 12

  mam nadzieję że wróci - bo niestety ale jak na razie to liderzy polityczni wydają się przy nim jak dzieciaki z grabkami w piaskownicy

  a tak to może wreszcie PO zmieniłoby tego kisiela schetynę, autora tragicznych wyborów do sejmiku i równie niejakiej lubnauer, dwojga którzy przez bezczynność i bylejakość mogą doprowadzić do kolejnego zwycięstwa (i to podobnie jak na Węgrzech nawet wyższego) PIS

  nie da się ukryć ze polityka w Polsce po wyjeździe Tuska schamiała i skarlała

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 42 razy 12

  Miej Litość nad Prezesem! Znowu Święta Prezesa pełne niepewności, wśród wianuszka stojących na baczność, członków przybocznego haremu eunuchów.

 • Jarosław Ossowski

  Oceniono 15 razy 9

  Jak kiedys nie bylem za nim ale to jedyny polityk w pl ktory cos moze o ma jaja kaczor to dno z tacswoja elita.szanuje tuska to polittk z jajami

 • justas32

  Oceniono 21 razy 9

  Na wiadomość o powrocie Tuska Balbinie puściły zwieracze i pampers wystrzelił ...

 • owca888

  Oceniono 16 razy 8

  Ha, ha, trzymanie w niepewności zgilasa łupieżowca żoliborskiego to wyrafinowana tortura nad tortury. Mam nadzieję, że boli, pisskurduplu moralny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX